Bigos to niezwykły! Prawdziwie świąteczny, aromatyczny, którego zapachy przez kilka dnia przenikają każdy zakamarek domu. Do przygotowania takiego bigosu warto zaopatrzyć się w dobrą gatunkowo kiszoną kapustę. Jeśli nie mamy ukiszonej w domu, to warto postarać się kupić ukiszoną bez żadnych wzmacniaczy i konserwantów.
Mięso. Kilka gatunków – z wieprzowego świetnie sprawdzają się karczek i łopatka, z wołowiny rostbef, szpodner, mostek lub antrykot.
I dziczyzna. Dodaje wyjątkowości potrawie. Często jest dostępna mrożona, na pewno znajdziemy kawałek sarniny lub dzika w mroźnych ladach w wielu sklepach.
Pomijając dziczyznę, bigos także będzie dobry, chociaż nieco zubożały o jej specyficzny smak. Jeśli tylko mam możliwość kupienia boczku z dzika, to dodaję go zamiast (lub jako część) boczku wieprzowego.
Przepis wydaje się skomplikowany, ale nie jest taki. Opisałam dokładnie krok po kroku, żeby można było łatwiej „połapać” co i kiedy dodać.
Oczywiście, nie jest to danie przygotowane w przysłowiowe pięć minut. Wiadomo, że bigos musi być gotowany przez kilka dni. I ten właśnie taki jest. I co jeszcze ważne, gotowany tylko z kiszonej kapusty, która nawet jeśli jest bardzo kwaśna, to i tak w miarę gotowania łagodnieje.
Niezwykle ważną czynnością w gotowaniu bigosu jest mieszanie i generalnie nie dopuszczenie do przypalenia się. A bigos lubi to bardzo! Chwila nieuwagi i już przywiera do dna.
Bigosu nie solimy, aż do ostatniego momentu. Boczek, kiełbasa oraz kapusta oddają sól do bigosu. Lepiej dosolić niż przesolić.
I ostatni ważna sprawa. Proporcje składników są na 4 kg kiszonej kapusty, bo ja z takiej ilości zawsze przygotowuję bogos. Można zmniejszyć ilość składników ( lub zwiększyć, jeśli ktoś ma potrzebę i prawdziwie wielki gar), zachowując jednak proporcje.
Jeśli nie zjemy potrawy w czasie Świąt – a tak jest z reguły – to pozostałą część wkładam do pudełek i do zamrażarki. Na pozostałe miesiące zimy – jak znalazł.
Przepis na danie : Bigos świąteczny
Składniki dania: Bigos świąteczny
- 4 kg kiszonej kapusty
- 2 kg mięsa mieszanego: wołowe, wieprzowe, dziczyzna
- 1 kg kiełbasy typu toruńska
- 0,7 kg boczku wędzonego surowego ( nie parzonego)
- 2 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 20 dag smalcu ( wieprzowego lub z dzika )
- 40 dag węgierek suszonych, wędzonych
- Kilkanaście sztuk rodzynek
- 15 dag suszonych grzybów
- 1 spora łyżka miodu
- kilka sztuk owoców jałowca
- igliwie z jałowca – kopiasta łyżeczka
- 0,5 litra piwa
- Kilkanaście sztuk całych ziaren czarnego pieprzu
- Kilka sztuk ziela angielskiego
- Kopiasta łyżeczka całego kminku
- 4 sztuki listka laurowego
- 2 łyżki majeranku
- Sól i świeżo mielony pieprz do doprawienia pieczonych mięs i na koniec gotowania bigosu
Przygotowanie dania: Bigos świąteczny
- Kapustę poszatkować, jeśli ma bardzo długie włókna i włożyć do dużego garnka. Zalać wodą – najlepiej gorącą – tak, aby cała kapusta była przykryta wodą. Dodać kminek i gotować – BEZ PRZYKRYCIA – około dwóch godzin.
- Jedną trzecią ugotowanej kapusty odsączyć i odłożyć do innego naczynia, a z pozostałej części (wraz z wodą, w której kapusta się gotowała) będzie powstawała baza bigosu.
- Grzyby zamoczyć przynajmniej na dwie godziny, a najlepiej na noc. Wymoczone grzyby zagotować w wodzie, w której się moczyły – uważać, bo mocno zagotowane „uciekają” z garnka. Wystudzić i pokroić na paski.
- Mięsa opłukać, osuszyć, pokroić na grube kawałki, lekko posolić i popieprzyć. Smażyć na odrobinie smalcu, każdy gatunek osobno – początkowo na mocnym ogniu.
- Boczek pokroić w grube plastry i usmażyć na patelni nie dodając żadnego tłuszczu.
- Cebulę pokroić w krążki, czosnek poszatkować i dodać do lekko podsmażonego boczku.
- Kiełbasę pokroić w talarki i podsmażyć na odrobinie smalcu.
- Podsmażone mięsa, boczek i kiełbasę schłodzić i zostawić w chłodnym miejscu do następnego dnia.
- Ze śliwek usunąć pestki i pokroić każdą na cztery części.
- Na lekko rozgrzaną patelnię ( beztłuszczową) włożyć śliwki i rodzynki, delikatnie podsmażyć, na koniec dodać miód i jeszcze chwilkę podsmażyć.
- Do gotującej się kapusty dorzucić grzyby i wywar w którym się gotowały, podsmażone śliwki i rodzynki wraz z miodem, listki laurowe, owoce jałowca, ziele angielskie i gotować jeszcze dwie godziny. Nadal bez przykrycia i koniecznie pamiętać o mieszaniu.
- Przestudzić i zostawić w chłodnym miejscu do następnego dnia.
- W drugim dniu bazę bigosu z dnia poprzedniego należy gotować około 1 godziny. Pilnować, żeby się nie przypalił! Jeśli jest taka potrzeba dolać nieco wody, ale tylko wrzątku!
- Usmażone poprzedniego dnia mięsa i boczek pokroić w kostkę i dodać do bazy bigosu.
- Zerwane igliwie z jałowca należy opłukać i włożyć do koszyczka do parzenia herbaty lub zawinąć szczelnie w gazę, zawiązując spożywczą nicią. Ważne jest, aby igły nie przedostały się do bigosu.
- Bigos gotować jeszcze 3 godziny, mieszając od czasu do czasu.
- Odłożyć do zimnego miejsca.
- Trzeci dzień gotowania bigosu: z gara należy wyjąć koszyczek lub gazę z igliwiem, a pozostałą część gotować około godziny.
- Dodać ugotowaną kapustę z pierwszego dnia, majeranek i gotować jeszcze trzy godziny. W miarę gotowania bigos robi się coraz bardziej brązowy.
- Wlać połowę piwa, porządnie wymieszać i zagotować. Wlać drugą połowę piwa, znowu zamieszać i zagotować.
- Bigos jest gotowy – spróbować, jeśli jest taka potrzeba posolić i popieprzyć.
- Odgrzany następnego i jeszcze następnego dnia jest jeszcze lepszy.
Wskazówki:
- Kapusty nie płukać, ani nie odsączać, nawet jeśli kapusta jest bardzo kwaśna.
- Mieszamy i pilnujemy – bigos ma tendencję do przypalania się, nawet w najlepszych garnkach.
- Jeśli dolewamy wody – a czasem trzeba, gdy bigos robi się bardzo gęsty, bo woda odparowuje w czasie długiego gotowania bez przykrycia – to tylko WRZĄTKU, żeby nie przerywać procesu gotowania.
- Igliwie z jałowca nie jest konieczne, ale daje niezwykły aromat! Alternatywnie można dorzucić 4 ziarnka jałowca więcej.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!