Brzoza papierowa

0
108
Brzoza papierowa

Radosne kalendarium roślin, mój ulubiony cykl artykułów traktujących o roślinach, dzisiaj przedstawia Wam  brzozę papierową. Brzoza papierowa nie tylko ozdobi ogród, ale będzie “dostawcą” bardzo oryginalnego … papieru.

“Radosne kalendarium roślin”  jest cyklem artykułów na dobry początek tygodnia. Jako, że ogród jest jedną z moich pasji, chciałabym zaprosić Was do mojego świata roślin.

Ponieważ dobrze jest wejść w nowy tydzień z pozytywnymi myślami, niech stanie się tak za sprawą kolorowego piękna natury.

Jego wizerunku fotograficznego, ciekawostek związanych z poszczególnymi gatunkami, kompozycji roślin i ich wykorzystaniem do … konsumpcji.

 

brzoza papierowa
Urok białego pnia

Biel pnia

Brzoza papierowa (Betula papyrifera) swoją sławę zawdzięcza najbielszej z wszystkich brzóz korze, która złuszcza się – niczym stara skóra – sporymi płatami. Już wieki temu była wykorzystywana przez Indian do …pisania, jako substytut papieru.

Pień brzozy papierowej często bywa zabarwiony na lekko żółty lub różowy odcień.

Brzoza papierowa pochodzi z Ameryki Południowej, w ogrodach dorasta do około piętnastu metrów. Lubi stanowisko słoneczne, ale nie pogardzi umiarkowanie wilgotnym podłożem. Generalnie jest bardzo tolerancyjna i rośnie prawie w każdym miejscu. Ozdobą brzozy papierowej jest nie tylko kora, ale także liście. Duże, mocno zielone o jajowatym kształcie, jesienią wybarwiają się na lekko pomarańczowo – złotożółte.Często kojarzone są z liśćmi czereśni.

Przydatność kory

Łuszczącą się korę wykorzystuję do zrobienia etykiet, kartek z życzeniami, wizytówek na stół, gdy przygotowuję letnie przyjęcia w ogrodzie.

Korę z brzozy wystarczy lekko posmarować klejem – używam kleju w rodzaju “kropelka” – i przykleić do szkła, drewna lub dowolnego tworzywa.

W taki sposób przygotowałam etykiety na własnoręcznie przygotowane prezenty Bożonarodzeniowe. Ocet jabłkowy, nalewka Bożonarodzeniowa, nalewki owocowe ozdobione naturalnymi etykietkami, nabierają zupełnie innego, bardziej osobistego wymiaru.

Prezenty Święta
Etykieta sadzonki Kalanchoe
Prezenty Święta
Etykieta żyworódki
Prezenty Święta
Etykietki nalewek i przetworów

Przytul się do brzozy

Lecznicze oddziaływanie drzew na organizm człowieka nie jest co prawda udowodnione naukowo, ale osoby korzystające z sylwoterapii ( mniej popularne określenie drzewoterapii) potwierdzają ich zdrowotne oddziaływanie. Przytulenie się do drzewa poprawia nastrój, dodaje energii,  a jednocześnie wycisza umysł. Za najbardziej przyjazne człowiekowi drzewa w ogrodzie uważa się – oprócz brzozy – lipę oraz sosnę.

Wiara czyni cuda, a ja od zawsze uwielbiam przytulać się do brzozy. W dzieciństwie chodziłyśmy z babcią na łąki i obejmowałyśmy brzozy rękami i nogami.

“Drzewo oddaje Ci swoją dobrą siłę ” – tak babcia mówiła, a ja w to wierzyłam.

Zakładając ogród, pierwsze drzewo o jakim pomyślałam to była brzoza. Dzisiaj mam dwie: wspomnianą wyżej Brzozę papierową oraz Brzozę zwisającą Youngii.

brzoza papierowa
Przytul się do pnia
Liście brzozy papierowej
Liście brzozy papierowej

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!