Gdzie na narty – dziewięć sprawdzonych miejsc

11
65964

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce porażają zimnym powietrzem to znak, że zima zagościła na dobre w narciarskich regionach. 

kobieta na stoku narciarskim
Madonna di Campiglio

Gdzie na narty

Gdzie na narty? Gdzie pojechać na narty w tym roku? Gdzie pojechać na narty, jeśli pierwszy raz będziemy próbowali szusować na stokach? Jakie ośrodki narciarskie mogłabyś polecić? Gdzie Ty najchętniej wyjeżdżasz na narty? 

Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas przed zimowym sezonem.  Przygotowałam dla was zestawienie ośrodków, które uważam za warte polecenia. Tym samym artykuł jest także odpowiedzią na zapytania kierowane pod moim adresem w tym temacie.

Jeździłam po trasach wszystkich wymienionych ośrodków, poznawałam miejscowości i okolice, gdzie narciarze mieszkają i spędzają czas po nartach. Do niektórych z nich wracałam kilkakrotnie.

Jeżdżę od kilkunastu lat, ale nie jestem wytrawną narciarką – trasy zielone i czerwone to moje faworytki. Nie powiem, zdarzyło mi się pojechać czarną trasą, ale nie jest to dla mnie jakaś szczególna przyjemność,  bardziej “walka o życie”:).

Reasumując – artykuł przygotowany z punktu widzenia kobiety w średnim wieku, która lubi nie tylko pozjeżdżać na nartach, ale i złapać nieco słońca na leżaku gdzieś na stoku i pooddychać pełną piersią czystym powietrzem, którego tak mi brakuje zimą w naszym kraju.

Oprócz nart zjazdowych, ogromną przyjemność sprawiają mi także biegówki, wędrówki na rakietach śnieżnych czy po prostu wyjście z kijkami hen przed siebie, zabawa w curling, a po dziennych, zimowych aktywnościach zanurzenie się w basenie – najlepiej termalnym.

I o takich właśnie miejscach jest ten artykuł – każdy ośrodek ma inny charakter i do każdego z nich chętnie powróciłabym.

Udzieliłam – tak mi się wydaje – bardzo szczegółowej odpowiedzi. Niektóre z polecanych ośrodków narciarskich opisałam w osobnych artykułach  – wtedy zamieściłam do nich linki. Pozostałe opisałam bardziej szczegółowo w artykule.

Umiejscowienie na mapie, kamera na stoku i warty polecenia “dach nad głową” składają się na całość artykułu.

Zachowałam kolejność alfabetyczną, chociaż moim absolutnym faworytem jest – czyż to nie przypadek ? – ośrodek na literkę A :). Alpe di Siusi!

Alpe di Siusi/ Seiser Alm/ Włochy

1. Ośrodek narciarski położony 20 km przed Bolzano, tuż przy granicy Austrii z Włochami, zwany “największą narciarską łąką Europy”, nosi dwie nazwy: Alpe di Siusi i Seiser Alm.

Oprócz szerokich tras zjazdowych, ośrodek oferuje także ponad 80 km tras biegowych i wiele innych możliwości zimowych aktywności. Na stokach działają dwie polskie szkółki narciarskie z polskimi instruktorami.

potężna góra zasypana śniegiem
Jazda z takimi! widokiem
Alpe di Siusi mapa
Alpe di Siusi

2. Szczegóły znajdziesz w dwóch artykułach:

Alpe di Siusi – największa łąka narciarska Europy

Zimowy urlop marzeń w Alpe di Siusi

3. Zobacz ośrodek w kamerach ze stoku: Alpe di Siusi Webcam

4. Polecam Alpe di Siusi – bowiem to nie tylko szerokie, świetnie utrzymane trasy, ale i możliwość wspólnego wypoczynku dla całej rodziny, także dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach. Mogą pochodzić na rakietach śnieżnych, pobiegać na biegówkach, powędrować z kijami, a na lunch spotkać się z narciarzami w którejś z licznych restauracji. Sporo rodzin tak właśnie spędza w Alpe di Siusi zimowe wakacje.

5. Dach nad głową

Mieszkałam w kilku hotelach: zarówno w miasteczkach leżących u stóp Alpe di Siusi, jak i w hotelu tuż przy trasie. Wszystkie warte polecania – z dobrym jedzeniem, większość z basenem i Spa.

Alpendorf/Johann im Pongau/ Austria

1. Stacja narciarska Alpendorf znajduje się około 7 minut minut jazdy od urokliwego, austriackiego miasteczka St. Johann in Pongau, w odległości 50 minut od Salzburga.

Szerokie, znakomicie utrzymane trasy. Przy trasach gościnne schroniska – restauracje, w których narciarze chętnie łapią oddech przy dźwiękach muzyku granej na żywo i gdzie częstym widokiem są tańce w narciarskich butach na śnieżnym parkiecie.

trasa narciarska Alpy
Trasa z pomiarem czasu
mapa Alpendorf
Alpendorf

2. Długość tras zjazdowych – 116 km, w tym: łatwe 30 km, średnie (czerwone) 81 km, trudne (czarne) 5 km. Trzy trasy biegowe o łącznej długości 33 km.

Trasy narciarskie Alpendorf połączone są systemem wyciągów i tras narciarskich z ośrodkami Flachau i Wagrain.

3. Zerknij za pośrednictwem kamery na stoku co się dzieje na trasach w Alpendorf.

4. Polecam Alpendorf – szerokie trasy i świetna atmosfera na stokach.

5. Dach nad głową

  • W St. Johann im Pongau – w rodzinnym hotelu Lerch w którym nie tylko dbają o podniebienie, ale i relaks po nartach: basen wewnętrzny i zewnętrzny (otwarty) i znakomite sauny – to zdecydowane atuty hotelu.

Bad Kleinkirchheim/ Austria 

1. Typowo austriackie, urokliwe miasteczko położone 35 kilometrów przed Villach, otoczone górami, dodatkowo wzbogacone źródłami termalnymi. Spełnienie marzeń narciarza: po nartach relaks w gorący basenach.

kobieta stoi przy barku zrobionym z lodu
Spacery po jeziorze w pobliżu Bad Kleinkirchheim

mapa Bad Kleinkirchheim

2. Jak jeździ się w Bad Kleinkirchheim i co nas w nim zadziwi – oprócz nart –  znajdziesz w artykule Narciarski slow life w Bad Kleinkirchheim .

3. Zobacz ośrodek w kamerach ze stoku: ośrodek Bad Kleinkirchheim 

4. Polecam Bad Kleinkirchheim bowiem jest znakomitym połączeniem: urokliwego miasteczka, dobrych tras narciarskich i term! Mniejsze w hotelach i dwa spore baseny  termalne “miejskie”. Wygrzejesz się po nartach! A któregoś wieczoru może wybierzesz się zagrać w curling?

5. Dach nad głową

  • Hotel Almrausch, w którym rozpieszczają gości znakomitymi śniadaniami i kolacjami podawanymi na porcelanowej zastawie. Relaks w saunach i termalnym basenie z odkrywanym dachem to przysłowiowa “wisienka na torcie”

 Civetta – ośrodek narciarski/ Włochy

1. Ośrodek narciarski Civetta, zlokalizowany na północy włoskiego regionu Venetto, kilka kilometrów od najwyższego pasma dolomitów Marmolady, powstał na początku lat 80-ych ubiegłego wieku.

Majestatyczne pasma poszarpanych Dolomitów, do których można dotrzeć z czterech okolicznych miejscowości – Alleghe, Selva di Cadore, Palafavera i Zoldo – powalają pięknem.

trasy narciarskie w Alleghe
Monte Civetta
Monte Civetta
Monte Civetta

2. Ponad 80 tras narciarskich, na których świetnie będą czuły się osoby zarówno początkujące, całe rodziny z dziećmi, jak i te, które lubią czerpać przyjemność z jazdy, niekoniecznie podnosząc sobie poziom adrenaliny. Trasy głównie niebieskie i czerwone.

Zimą, z leżącej u stóp Marmolady w Malga Ciapela organizowane są przez biuro turystyczne wieczorne wyprawy do wąwozu Serrai di Sottoguda.

Serrai di Sottoguda oświetlony pochodniami przekształca się w wyjątkowe miejsce, które  trudno zapomnieć. Oświetlone lodowce potęgują wrażenie piękna i …grozy.

Wąwóz jest dostępny przez cały rok, jednak z powodu złych warunków atmosferycznych lub zagrożenia lawinowego czasowo zostaje zamknięty.

Przed zaplanowaniem wyjazdu koniecznie należy sprawdzić na stronie Serrai di Spttogunda czy jest w danym terminie udostępniony.

Kanion – Park Naturalny – Serrai di Sottoguda, rozciąga się na przestrzeni około dwóch kilometrów pomiędzy Sottoguda, ostatnią wioską doliny i Malga Ciapela leżącą u podnóża Marmolady. Droga przez wąwóz prowadzi pomiędzy skałami wznoszącymi się miejscami do 100 metrów nad głową wędrowca, miejscami zwęża się na szerokość ramion. Liczne mostki nad wijącym się górskim strumieniem Pettorina dodają uroku.

Zimą lodowce, które powstają na skałach i spływają do drogi, tworzą empatyczne rzeźby, podziwianie są przez ludzi z otwartymi z zachwytu ustami.

Jeżdżąc na Monte Civetta zatrzymałam się w uroczym, małym miasteczku Alleghe, w Sporthotel Europa położonym tuż nad jeziorem i 300 metrów od gondoli. Z hotelu co kilka minut jeździ bezpłatny skibus.

Z ciekawostek – Alleghe jest najmniejszą wioska w Europie, która jest właścicielem drużyny hokejowej, grającej w National Championship.

Z wszystkich miejscowości leżących u stóp Monte Civetta można dostać się – zarówno własnym transportem, jak i skibusem – do tras narciarskich na Marmoladę i Sella Ronda. Z Alleghe do Arabby dojedziemy w trzydzieści minut.

Zachwycać stokami Monte Civetta dane mi było tylko kilka dni, ponieważ upadając niefortunnie na niemal płaskim stoku tuż przed wyciągiem, zerwałam przednie więzadło (ACL) i wtedy doceniłam piękne położenie hotelu.

W ciągu dnia, leżąc na kanapie i ucząc się języka włoskiego z pokojówkami, podziwiałam widok na góry i jeziora przez okno pokojowe. Jakby co – mogę polecić znakomitych lekarzy i rehabilitantów, specjalizujących się w “naprawianiu kolan”. 🙂 Po operacji i rehabilitacji jeżdżę na nartach, gram w tenisa – nie mam żadnych ograniczeń ruchowych.

A na Monte Civetta jeszcze wrócę! I jeszcze jedno wam powiem – takiego widoku, jaki miałam w czasie kilkugodzinnego pobytu w szpitalu w Agordo nigdy nie zapomnę – skąpane w słońcu, postrzępione, sięgające nieba góry. Aż pobyt w szpitalu stał się mniej stresujący.

3. Jak się jeździ na Monte Civetta pokażą Ci Kamery.

4. Polecam Monte Civetta – podwójna radość zimowego wypoczynku: szerokie, malownicze trasy i przecudowne widoki na poszarpane góry. A poza tym możliwość odwiedzenia zimową porą wąwozu Serrai di Sottoguda lub “skok” do Wenecji (oddalonej o 150 km)  na jeden dzień – na kawę na placu Św. Marka lub na karnawał wenecki.

5. Dach nad głową

widok przez okno na stok i zamarznięte jezioro
Moje okno na świat po kontuzji na stoku
Wąwóz Serrai di sottoguda
Wąwóz Serrai di Sottoguda

Folgarida, Marrileva i Madonna di Campiglio/ Włochy

1. Folgarida, Marrileva i Madonna di Campiglio położone są w Dolinie Słońca (Val di Sole), gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku, a śnieg naprawdę lubi sobie popadać.

Wszystkie trzy miejscowości połączone są ze sobą siecią wyciągów narciarskich i tras (niebieskie i czerwone). Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia.

sople lodu na rynnie
Sople lodu – synonim zimy
Folgarida.Marileva mapa
Folgarida/Marileva
Madonna di Campiglio mapa
Madonna di Campiglio
  • Madonna di Campiglio

Bardzo popularny włoski ośrodek narciarski położony ponad 100 km za Bolzano. Urokliwa miejscowość Madonna di Campiglio od dawna cieszy się estymą – była ulubionym miejscem wypoczynku cesarza Franciszka Józef I i cesarzowej Sisi i do dzisiaj zachowała sławę drogiego i raczej ekskluzywnego miejsca. Bardzo liczna baza hotelowa i miejsca w pensjonatach oferują raczej drogie i bardzo drogie noclegi.

W Madonnie di Campiglio nie brak rozrywek w porze po narciarskiej, a bary i restauracje stoją otworem do późnych godzin nocnych.

2a. W ośrodku mamy do dyspozycji około 60 km tras: niebieskie 33 km, czerwone 20 km i czarne 7 km. Najdłuższą trasą  zjazdową jest Groste mierząca 7 km długości z różnicą poziomów 1000 m.

Madonna di Campiglio jest połączona z następnym ośrodkiem narciarskim Pinzolo gondolą, którą przejazd zapewnia spektakularne widoki na masyw Dolomitów. Ośrodek Pinzolo  oferuje jazdę na ponad 30 km różnorodnych tras.

Zwolennicy biegówek także znajdą coś dla siebie: na terenie Campo Carlo Magno przygotowanych jest ponad 20 km tras. Część z nich zarezerwowana jest na potrzeby szkółki, z części wydzielone są oddzielne szlaki dla wyczynowców.

Wadą ośrodka jest bardzo duże zatłoczenie w sezonie i ceny z reguły wyższe niż w okolicznych miejscowościach.

Narciarze, którzy potrzebują  dodatkowych kilometrów tras mogą czerwoną trasą przedostać się na tereny narciarskie regionu Folgarida – Marilleva.
  • Folgarida i Marileva
Włoskie miasteczka, położone około 100 km za Bolzano, połączone ze sobą siecią wyciągów i tras narciarskich. Taka sytuacja spowodowała, że bardzo często – pomimo, że ośrodki są oddzielne – bywają postrzegane jako jedna całość.

2b. Folgarida i Marileva to 53 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności: trasy łatwe – 32 km, trasy średnie – 11 km, trasy trudne – 7 km oraz 5 kilometrów tras biegowych.

  • Marilleva 1400 czy 900?

Ośrodek Marilleva funkcjonuje pod dwoma nazwami. Mała wioska – osada położona na wysokości 900 m n. p.m doczekała się “siostry” wybudowanej  w latach 60-ych XX wieku. Wtedy to powstały miniaturowe miasteczka narciarskie z pełną infrastrukturą, w których narciarzom oferuje się mieszkania i apartamenty w gigantycznych rezydencjach, zbudowanych kształcie prostopadłościanów. Absolutnie bez alpejskiego klimatu, natomiast położone przy trasach zjazdowych, więc zjazd z nart niemal wprost do pokoju jest jak najbardziej możliwy.

Dla mnie zamieszkanie w takim miejscu nie wchodzi w grę. Położona po przeciwnej stronie stoków Folgarida ma zupełnie inny klimat, kojarzący się z górskimi wioskami. Dobrym miejscem na zatrzymanie się są także liczne wioski i osady położone w pobliżu Marillevy i Folgaridy, do których kursują bezpłatne skibusy.

Jak już wspomniałam, pomiędzy Folgaridą i Marillevą poszusujemy na nartach, ale również  przemieścimy się pomiędzy nimi samochodem lub skibusem. Położone są w odległości około 20 km, a mniej więcej w połowie drogi pomiędzy nimi kursuje kolejna kolejka gondolowa na stoki ze stacji  Daolasa.

Ośrodki Marilleva i Folgarida nie tylko połączone są z Madonną trasami narciarskimi, ale i drogą. Odległość wynosi około 60 km i prowadzi mocno krętą drogą, w czasie opadów śniegu dość trudno przejezdną. Zdarza się – jak było w moim przypadku – że policja nakazuje założenie łańcuchów śnieżnych – kto nie ma – nie jedzie! Na szczęście mieliśmy:).

W pobliżu “sławnych sióstr i braci”, przycupnął w górach nieco mniej znany ośrodek narciarski  Pejo Fonti, będący to gratka nie tylko dla fanów spokojnych, długich i panoramicznych zjazdów, ale i spragnionych termalnych kąpieli. Pejo Fonti oddalone jest o około 30 km od Folgaridy i Marillevy ( a od Madonny 50 km).

Malowniczy zjazd z góry poprzedzony jest nie mniej ciekawym wjazdem, jednym z dwóch, stu- osobowych wagoników kolejki PEJO 3000. Kiedy fala narciarzy wylewającą się z wagonika rusza w dół, wystarczy zostać chwilkę dłużej przed rozpoczęciem szusowania, aby znaleźć się sam na sam z górami, zanim kolejny wagonik przybywający za kilka minut “wysypie” następnych narciarzy.

Baseny, w których woda bije z trzech źródeł dostępne są generalnie  w godzinach od 9.00 do 19.00, ale w różnych konfiguracjach. Przed wyjazdem warto zerknąć na stronę Terme di Pejo. 

3. Jakie warunki i trasy czekają na narciarzy, najlepiej powiedzą Ci kamery. 

4. Polecam Folgarida, Marrileva i Madonna di Campiglio – możliwość szusowania w kilku ośrodkach narciarskich połączonych ze sobą. Na koniec sezonu często dostępny jest tydzień Freeski, kiedy to w wybranych hotelach można skorzystać z oferty bezpłatnego karnetu. A oprócz tego ośrodek położony jest w Dolinie Słońca – nazwa mówi sama za siebie.

5. Dach nad głową

  • Mieszkałam w Mezzana w Hotel Salvadori. Znakomite jedzenie, przesympatyczna obsługa stwarzająca wrażenie, ze nie jest się gościem hotelowym tyko przyjacielem domu. Pobyt umilają ładne wnętrza, zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą i przyjemne Spa.
  • Hotel Luna Welness – klimatyczny hotel w Folgaridzie, z którego w butach narciarskich można dojść do wyciągu. A po nartach relaks w hotelowym basenie. Ponieważ Trydent ( w którym leży Folgarida) jest usiany sadami jabłoniowymi, to któregoś wieczoru jabłka zagościły na stołach, jako gość szczególny. Jabłko było składnikiem każdej potrawy z kilkudaniowej kolacji. Przepysznie! I w wszechobecnym aromacie jabłek, bowiem setki jabłek użyto do dekoracji stołów i restauracji.
  • Hotel Vecchia America – mały, rodzinny hotel w Folgarida.

Hotelu, w którym zatrzymałam się w Madonna di Campiglio nie mogę polecić – nieadekwatny stosunek ceny do jakości oraz położenie tuż przy tunelu nie tworzą miłego do wypoczynku miejsca.

Gerlitzen/ Austria 

1. Nie ma znaczenia, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym narciarzem – każdy może cieszyć się nasłonecznionymi, szerokimi i z pełną gwarancją śniegu, trasami narciarskimi.

A jeśli zamieszkasz na szczycie Gerlitzen, to jeszcze pełniej poczujesz klimat zimowych wakacji.

trasa narciarska
Moja ulubiona trasa
Gerlitzen mapa
Gerlitzen

2. Więcej informacji o tym niewielkim, ale ciekawym ośrodku przeczytasz w artykule ⇒  Gerlitzen.

3. Kiedy zerkniesz do kamery przeniesiesz się wprost na stoki.

4. Polecam Gerlitzen – przyjemne miejsce, szczególnie gdy mieszka się w hotelu na górze.

5. Dach nad głową

Livigno/Włochy

1. Zamknięte pomiędzy dolinami, na północy Włoch w pobliżu z granicą szwajcarską, położone na ponad 1800 m n.p.m Livigno w którym sezon narciarski trwa od początku grudnia – a jeśli są dobre warunki to i wcześniej – aż do maja.

trasa narciarska w Alpach
Aż chce się zjechać…
Livigno mapa
Livigno

Niejednokrotnie w dolinie spod ziemi wychylają się pierwsze wiosenne kwiaty, rowerzyści przygotowują do sezonu swoje jednoślady, a na stokach narciarze ścigają się z promieniami wiosennego słońca.

2. Nigdzie nie znajdziesz tak szerokiego wachlarza aktywności sportowej jak w Livigno, o czym przeczytasz więcej w artykule  Livigno – zimowy urlop i zakupów czar – a może szał?

3. Zobacz ośrodek w kamerach ze stoku: ośrodek narciarski Livigno Panoramica 360° Livigno robi wrażenie! Zerknij.

4. Polecam Livigno – zauroczyła mnie nie tylko ładna miejscowość, ale i możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych. Trasy biegowe i piesze w takiej scenerii, że dech zapiera! Dla lubiących zakupy strefa wolnocłowa jest naprawdę godna polecenia. We wspomnianym wyżej artykule o Livigno znajdziecie informacje co i w jakiej ilości można przywieźć ze strefy wolnocłowej.

5. Dach nad głową – sprawdzone, wygodne, przyjazne, z pysznym jedzeniem …

Szczyrk/Polska

mapa tras narciarskich Szczyrk
Mapa tras narciarskich w Szczyrku

2. Szczyrk – dawna duma narciarska Beskidów, wraca do zimowej gry. W artykule Narty w Szczyrku – idzie nowe, a wraz z nim powiew emocji przeczytasz jak Szczyrk zmienił się. Dla Ciebie:).

3. Zobacz na żywo widok z kamer.

4. Polecam Szczyrk bo warto zaprzyjaźnić się z nim ponownie. Tym bardziej, że w miejsce siermiężnych orczyków pojawiły się porządne wyciągi, a trasy narciarskie zyskały nowe, o wiele lepsze oblicze.

5. Dach nad głową

W Szczyrku zawsze zatrzymuję się u przyjaciółki, ale zdarzyło mi się mieszkać w hotelu. Mogę polecić dwa: położony w centrum hotel Alpin i Apartamenty Górska Legenda znajdujące się w Szczyrku – Biła.

Zillertal/Austria

1. Czas na austriacki Tyrol. Gdzie czeka Cię całoroczne szusowanie na lodowcu Hintertux, zwiedzanie lodowca od środka, szalony zjazd na sankach i możliwość sprawdzenia sił na kultowej trasie Harakiri o nachyleniu stoku 78 procent.

Trasa nie dla każdego 🙂
Zillertal mapa
Zillertal

2. Harakiri jest jednak tylko dodatkiem do ponad 500 km tras ośrodka Zillertal, o wszystkich stopniach trudności. Szczegóły znajdziesz w artykule  Narty, emocje i relaks w tyrolskim Zillertal

3. Zerknij na stoki za pośrednictwem kamery.

4. Polecam Zillertal, bowiem tam wyszalejesz się nie tylko na nartach, ale i w licznych barach apresski.

5. Dach nad głową

Zatrzymałam się u przyjaciół, w ich domku w górach, więc nie mogę polecić żadnego, sprawdzonego miejsca na nocleg. Ale znajdziesz wiele ofert, jeśli klikniesz na noclegi w Zillertal Arena.

Słowo na koniec

Wyjeżdżając na narty pamiętajcie o ubezpieczeniu! Oprócz specjalistycznego narciarskiego koniecznie wyróbcie sobie bezpłatną  kartę EKUZ , bo zdarzają się szpitale, w których nie są honorowane żadne ubezpieczenia, za wyjątkiem ubezpieczenia EKUZ ( na przykład w szpitalu w Zell am See).

Wyrobienie nie jest w ogóle kłopotliwe, nie zajmuje wiele czasu, ani osobistej wizyty w Zus-ie. Wystarczy wysłać odpowiednio wypełniony formularz i po kilku dniach karta dociera do domu. Szczegóły znajdziesz Tutaj.

Znasz jakieś inne, ciekawe ośrodki z trasami o podobnym stopniu trudności? Możesz polecić sprawdzone hotele o dobrym standardzie? Napisz w komentarzu – niech ten artykuł zostanie wzbogacone o Wasze teksty.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!