Jak oznaczyć zioła? Zrób to sam!

0
145
zioła w donicy
oregano zioło w donicy

Ogródek ziołowy urządzony na balkonie, tarasie czy czy w słonecznym zakątku dużego ogrodu, znacznie zyska na wyglądzie i użyteczności jeśli rośliny opiszemy.

Oznaczenia ziół szczególne są przydatne, jeśli w czasie przygotowywanie posiłku poprosimy o przyniesienie zioła. Znam to z autopsji – tłumaczenie jak wygląda ogórecznik czy rozmaryn nic nie daje!

W taki sam sposób opisuję także gatunki pomidorów.

pomidor i napis Venus
Nawet nazwę ma pięknie brzmiącą…ten pomidor

Jak przygotować takie oznaczenia?

Można albo kupić gotowe – tutaj wybór jest naprawdę spory – w sklepach ogrodniczych lub w internecie, albo wykonać samemu.

Z reguły do oznaczenia sadzonek – pomidorów czy ziół – wykorzystuję plastikowe patyczki. W takim przypadku potrzebuję małych tabliczek, wielokrotnego użytku i te sprawdzają się doskonale.

Pomidory
Opisy siewek

Wysadzając rośliny do ogrodu – a konkretnie do drewnianych skrzyń –  tabliczki zamieniam na bardziej trwałe, takie którym nie zaszkodzi deszcz.

I tutaj wykorzystuję dwa rodzaje.

Kupione kiedyś gotowe kamienne tabliczki na szpikulcach i przygotowane własnoręcznie opisy na kamieniach.

Na początku przyklejałam kamienie klejem na gorąco na metalowych patyczkach do szaszłyków, aby napisy były ponad roślinkami.

Po czasie doszłam do wniosku, że całkiem fajnie wyglądają opisane kamienie położone przed rośliną. Wybieram ciekawe formy, kształty i kolory – często takie, które w jakiś sposób kojarzą mi się z rośliną.

Oprócz kamienia potrzebny jest jeszcze marker do pisania po folii. I to wszystko. Napis nie zmywa się pomimo, że przez cały sezon jest podlewany wodą.

Nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania napisu – nawet jeśli po czasie nieco się zetrze, wystarczy go nieco poprawić.

cząber napis i zioło w skrzyni
Zwykły otoczak
włoskie magi uprawiane w donicy
Włoski kamyk przy “włoskim magi”
donica z ziołami
Napisy na częściach z potłuczonych glinianych donic
roślina i kamień z napisem magi
Zwykły, polny kamyk
zioła w donicy
Kamienie na patyczkach

Inne sposoby

  • Napisy drewnie. Mogą to być patyczki po lodach, spinacze do prania czy wystrugane własnoręcznie szpatułki. Napis nanosimy markerem i gotowe.
  • Napisy na korkach do wina. Korki do wina nabijamy na szpatułki lub przyklejamy klejem – ja to robiłam klejem na gorąco – i opisujemy markerem.
Plastikowe tabliczki do opisu ziół
Plastikowe tabliczki
Metalowe tabliczki do opisu ziół
Metalowe tabliczki

Masz ochotę na własne zioła lub pomidorek prosto z krzaczka? To jest możliwe, nawet jeśli nie posiadasz ogrodu.

 Zaproś zioła i warzywa do donic 

 Uprawa pomidorów na balkonie

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!