Jesień w Turcji – świetny pomysł na wakacje!

2
299
ruiny w Side
Side

Turcja robi się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży polskich turystów. Nie tylko latem, ale i jesienią – nawet bardzo późną – samoloty zapełnione są do ostatniego miejsca, a najbardziej popularne hotele przeżywają prawdziwe oblężenie.

Ciepłe i – z reguły – słoneczne dni, morze jak w wannie, zielono i kolorowo wokół – jak się oprzeć takim pokusom?

Słodkie lenistwo

Jesień w Turcji – świetny pomysł na wakacje! 

Uwielbiam jesienną Turcję. Przyznaję się, że dla słodkiego lenistwa, w czasie którego jednak co nieco robię.

W ubiegłym roku szczegółowo wprowadziłam Was w klimaty słodkiego “niecnierobienia” …

Siedem przykładów słodkiego nicnierobienia na jesiennych, słonecznych wakacjach w Turcji

W tym roku było podobnie, niby leniwie, ale gdzieś mnie nosiło, jakieś nowe informacje wpadały do uszu i wzbudzały ciekawość. Faktem jest – jak napisałam na blogu po powrocie –  że nawet nie otwarłam laptopa.

Dałam oczom i umysłowi nieco odpocząć, a jednocześnie sprawdzałam czy jestem uzależniona od pisania ?. Niby nie, ale leniuchując się na leżaku w głowie układałam teksty i nowe pomysły na stronę. Na facebook wrzuciłam parę fotek, dzisiaj dopiszę do nich kilka słów.

morze, mole i zachód słońca
Morze ciepłe morze…

Opowieści Adila – Sprawiedliego

Adil wprowadził mnie w klimat tureckich zwyczajów, między innymi ślubów. I kilka godzin później – jak na zawołanie, będąc kontynuacją tematu – w Side spotkałam kilka ślubnych par na sesji zdjęciowej. I to zarówno w “wersji nowoczesnej” jak i tradycyjnej.

A jeszcze słówko o moim przewodniku, a właściwie jego imieniu. W Turcji wszystkie nadawane imiona mają znaczenie. Adil znaczy “sprawiedliwy”. Drugą ciekawostką związaną z imionami jest to, że zarówno w rodzimym kraju, jak i – bardzo często – poza jego granicami dzieci otrzymują tradycyjne, tureckie imiona.

Adil skończył studia w Polsce, żyje po europejsku, z dziewczyną umawia się w kawiarni. Gdyby jednak żył gdzieś w głębi kraju, w bardzo tradycyjnej rodzinie lub “- dziesci” lat temu na wybrzeżu, to jego spotkania z płcią piękną wyglądałyby zdecydowanie inaczej.

dwie kobiety w chustach muzuałmańskich
Gadają o facetach 🙂 ?

Tureckie zaloty

Spodobałaby mu się spotkana gdzieś dziewczyna. Chciałby się z nią spotykać. Prosi więc mamę, aby “zrobiła wywiad” co to za dziewczyna, czy pasuje do niego i czy zechciałaby go poznać.

Jeśli dziewczyna wyrazi chęć spotkania, udają się w odwiedziny do jego rodziny. Dziewczyna przygotowuje kawę, natomiast rodzina Adila opowiada o nim – jaki jest pracowity, dobry, jakie ma plany na przyszłość.

Do ślubu dojdzie tylko wtedy, gdy ojciec dziewczyny powie “tak, on może ją poślubić”. Wtedy pozostaje już tylko noc henny ( takie niby nasze panieńskie), w czasie którego przyszła mężatka, zalewając się łzami, symbolicznie żegna się z rodziną.

Kiedyś trafiłam na ciekawy opis tego zwyczaju opisanego przez Polkę wychodzącą za mąż za Turka. Zerknij na stronę TurczynkiNoc Henny. 

Ślub, a później baklawa – obowiązkowo na początku wesela. Jeszcze tylko podanie do ogólnej wiadomości prezentów – tak, tak – kto złoto, a kto pieniążki i w jakiej ilości dowiedzą się wszyscy – i już będą tańce.

A za kilka dni sesja fotograficzna – to już jednak współcześnie. Stroje piękne, niektóre z elementami etnograficznymi, co zobaczycie na fotografiach ślubnych.

Plener wyjątkowy – pozostałości starożytnego miasta Side, ulubionego miejsca na ślubny plener par nawet z odległej okolicy.

Fotogaleria ślubna – nostalgicznie 

para nowożeńców nad morzem

 

para młoda Turcja

panna młoda Turcja

para młoda Turcja

Side i para młoda

para młoda nad morzem

Zwiedzanie Side – wycieczka 

Historia miasta Side, położonego około 70 km od portu lotniczego w Antalyi, sięga VII wieku przed naszą erą, kiedy to Grecy przybijając na wybrzeże, założyli tutaj pierwsze osady.

W późniejszych wiekach, gdy Side zostało podbite przez piratów, stało się centrum handlu niewolnikami. Agora, widoczna w pozostałościach zabudowań, była miejscem, gdzie dokonywano “transakcji”.

Agora – główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Centrum wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe.

Wskutek inwazji rzymskiej w 65 w n.e. kiedy tereny wokół Side przeszły we władanie Rzymian, miasto stało się centrum kultury i sztuki. Świątynie Ateny i Apolla, antyczny teatr na 15 tysięcy osób, mury i brama wjazdowa do miasta powstały właśnie w tym okresie. W wybudowanych wówczas łaźniach rzymskich obecnie zlokalizowane jest muzeum archeologiczne z licznymi zbiorami dzieł sztuki pochodzącymi ze starożytności.

Ruiny świątyni Apolla, zlokalizowane tuż nad brzegiem morza – odnowione pod koniec XX wieku – są nie tylko malowniczym miejscem, ale i bardzo popularnym miejscem na sesje zdjęciowe. W tym właśnie miejscu w czasie mojego – krótkiego niestety pobytu – cztery pary małżeńskie pozowały do zdjęć.

Side, zabytkowe centrum, z urokliwymi uliczkami i kamiennymi domami zachęca do zatrzymania się na dłużej. I pomyślenia na temat historii, bowiem chodząc po kamiennych, wytartych przez lata brukach, raz za razem wchodzimy na szklane powierzchnie, pod którymi prezentowane są pozostałości budowli z odległych wieków.

Słowo Side oznacza owoc granatu i jest postrzegany jako symbol płodności.

Side ruiny
Wieki drzemią w tych kamieniach
ruiny Side
Ileż ludzi przeszło przez główną aleję starożytnego Side!
wejście kamienne do antycznego miasta
Wejście do miasta
szklane platformy nad riunami
Wieki pod stopami
strare kamienne domy i ludzie na ulicy pomiędzy nimi
Bardziej współcześnie…
kamienny dom w Side
…aczkolwiek w kamiennych domach drzemie duch dawnych czasów
uliczka z kamiennymi domami i kwiatami
Jedna z uliczek
ładny dom w Side
Side – fragment głównego placu
manekiny i kobieta siedzą przy stoliku w kawiarni
Popołudniowa herbatka w nietypowym towarzystwie

Meczet, rejs i wodospad 

Wybierając z Biura Podróży Coral Travel wycieczkę zwiedzanie Side, byłam przekonana, że właśnie w tym miejscu spędzimy większą część dnia. Moja wina, że nie dopytałam, ale przeczytawszy w ulotce, że wycieczka obejmuje zwiedzanie Side, byłam przekonana, że tam właśnie dotrzemy.

Okazało się jednak, że i owszem, ale najpierw odwiedziny  4 – metrowego wodospadu nad rzeką Manavgat, później rejs statkiem rzeką, posiłek i wypoczynek nad morzem połączony z kąpielą. Zarówno wodospad, jak i rejs – to dla mnie strata czasu.  Nic specjalnie ciekawego, ale – jak stwierdził mój towarzysz podróży – “każdy musi jakoś zarabiać”. Ładny był jedynie kolor wody – turkusowy, dzięki wysokiej zawartości wapnia.

wodospad z turkusową wodą
Dwa ujęcia – niby takie same, a jednak nie:)
wodospad z turkusowa wodą
Turkus niesamowity
statek płynie na turkusowej rzece
Rejs statkiem po turkusowej fali
hodowla ryb w rzece siatki
Wzdłuż brzegów rzeki hodowla ryb
ryby w siatce
Połów na nasz posiłek?
plaża
Zejście na plaże po …dywanie 🙂
stopa na drobnych kamieniach
Świetny masaż dla stóp
człowiek i wielbłąd na plaży
Zaproszenie na przejażdżkę
ludzie na plaży i morze
Po jednej stronie plaży ludzie…
mewy na plaży i morze
…po drugiej mewy
taboret na plaży i morze
A pomiędzy nimi miejsce do odpoczynku

Znacznie ciekawszy był następny punkt wycieczki w Mangavat – potężny meczet, zwieńczony aż 4 wieżami – minaretami, świadczącymi o zamożności mieszkańców.  Przewodnik wytłumaczył jak istotna jest rola wody w muzułmańskich rytuałach i pokazał w jaki sposób Muzułmanie przygotowują się do modlitwy.

Stąd przed meczetami zawsze znajdują się źródła z wodą. Mężczyzna – bo kobiety muszą umyć się w domu – najpierw myje ręce, płucze usta, później myje twarz, kark, przeciera włosy i obmywa nogi. Dopiero po takich ablucjach może wejść do świątyni. Oczywiście, może umyć się także w domu, jeśli mieszka w pobliżu.

Wchodząc do meczetu – obowiązkowo na bosaka – modli się w kierunku Mihrabu.

Mihrab  – nisza, zwykle na planie półokrągłym lub wielobocznym (niekiedy tylko ozdobna płyta) w sali modlitw w meczecie, wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Zwykle jest bogato zdobiony.

Jak miękki jest prawdziwy, turecki dywan przekonałam się stąpając po nim w meczecie, Jako turystka – oczywiście z zakrytymi nogami, ramionami i głową – mogłam przebywać w dolnej części meczetu, ale muzułmańskie kobiety mogą modlić się tylko w górnej części.

Generalnie do meczetów chodzą mężczyźni, modlący się pięć razy dziennie, kobiety zdecydowanie rzadziej. A nie mogą przebywać razem z mężczyznami w czasie modlitwy, bowiem wskutek obowiązkowo przybieranych póz, wprowadzałyby zamieszanie w umysłach mężczyzn, nie pozwalając im na skupienie się na modlitwie – jak powiedział przewodnik, wskazując na pozycję modlącego się mężczyzny.

Wchodząc do meczetu, bezwzględnie należy przestrzegać wchodzenia boso, zakrycia odkrytych części ciała przez kobiety – zazwyczaj przy wejściach są dostępne odpowiednie nakrycia – i nieprzekraczania zaznaczonej na dywanie linii lub odgrodzenia. I – oczywiście – uszanowanie miejsca, jako świątyni, co – w przypadku turystów – często nie ma miejsca.

Mangavat jest normalnym, nowoczesnym miastem, którego mieszkańcy pracują w okolicy – najczęściej w usługach turystycznych.

meczet z 4 minaretami
Meczet widoczny z pokładu statku
miejsce - budowla do obmywania
Miejsce do obmywania
woda w fontannie przed meczetem
Woda – obowiązkowo przed każdym meczetem
stopa na tureckim dywanie
Komfort dla stóp!
Wnętrze meczetu
Wnętrze meczetu
mężczyzna modli się w meczecie
Ktoś się modli…
mężczyzna siedzi na podłodze w meczecie
…a ktoś sobie czyta

Podsumowanie wycieczki: cena 35 €, praktycznie cały

dzień – od godziny 8.00 do godziny 18.30. Żałuję, że zamiast wycieczki nie pojechałam po prostu na kilka godzin do Side.

Kilka ciekawostek:

  • Woda kolońska – stosuje się ja do dezynfekcji, wylewa się na ręce, myje przed i po jedzeniu, wita się nią gości.
  • Prawdziwy kebab to Adana ( pochodzący z miasta Adana ), przygotowany z mielonego mięsa baraniego, mocno przyprawionego papryką. Doner kebab – jest wariacją tradycyjnego kebaba, przyrządza się go – najczęściej – z kurczaka.
  • Tulipany pochodzą z Turcji, a nie jak się powszechnie uważa, z Holandii.
  • Brzmienie, a właściwie znaczenie dwóch polskich męskich imion, nie jest zbyt miłe dla tureckiego ucha. Jarek – oznacza wulgarnie męski narząd, Bogdan – niezbyt miłe określenie “kupy”.
  • W Turcji zabroniony jest hazard – zwolennicy tej rozrywki jeżdżą na Cypr.
  • Szacunek starszym osobom okazuje się poprzez pocałunek w rękę i dotknięcie czoła.
  • Kiedy ojciec jest w domu – dziecko nie może “polegiwać” na kanapie czy sofie.

Kilka ciekawostek fotograficznie

tabliczka informacyjna
Zabita – to po prostu Straż Miejska 🙂
woda kolońska w butelce
Woda kolońska przypominająca nieco …”Przemysławkę” dawno temu
wyschnięta rzeka i tabliczka informacyjna
Ciężko byłoby teraz łowić 🙂
ptaszki gwizdki kolorowe
Mini, mini flet
mężczyzna wyciska sok z granatu
Od natury…
sok z granatu wyciskanie
Sok z granatu na pożegnanie Side
chmury deszcz morze
Oraz spektakl przygotowany przez naturę
morze, chmury, deszcz
Konkurencja z lewej strony

Gdzie mieszkałam

Hotel Quattro Beach Spa w pobliżu Alanya. Skorzystałam z oferty biura podróży, ale – pomimo że 5 – gwiazdkowy – hotel nie spełnił moich oczekiwań. Bardzo mała plaża, praktycznie bez możliwości wejścia do wody bezpośrednio z plaży, z leżakami tak gęsto wypełniającymi plażę, że odległość pomiędzy nimi nie była większa niż pół metra. A do tego bardzo głośna muzyka, nie tylko przy basenach, ale  – z racji małej przestrzeni, na której jest zlokalizowany hotel – także na plaży. Hotel spodoba się osobom, które lubią spędzać wakacje w miejscach rozrywkowych. Ja preferuję na leniwe, jesienne wakacje hotel w stylu Kaya Riu Palazzo w pobliżu Belek, w którym wypoczywałam w ubiegłym roku.

Mała niedogodność z hotelem, w żadnym stopniu jednak nie zmąciła mi udanych wakacji:).

hotel oświetlony Quattro Baech
Hotel wieczorową porą

Zdecydowanie wartością dodaną było towarzystwo, z którym spędziłam  wakacje. Ola, Marta, Natalka, Żaneta, Mateuszów dwóch, Michał i dwóch Wiesławów – dla takiej ekipy warto było znieść te parę niedogodności:).

Dzięki Wam za cudnie spędzony czas, szaleństwo na Jeep Safari, i za to, że brzuchy bolały od śmiechu.

Zerknij, jak było na Jeep Safari

Powłócz się po uroczym mieście Antalya

Miejsca do zamieszkania – lub tylko do pooglądania, jeśli skorzystasz z oferty Biura Podróży – znajdziesz na stronie Booking.Booking.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!