Kluski śląskie

0
457
kluski śląskie

Kluski śląskie nieodmiennie kojarzą mi się z niedzielnym obiadem. Do tego rolady i modro kapusta! Obowiązkowy zestaw – jak to w typowej, śląskiej rodzinie.

Do dzisiaj uważam, że nie ma lepszego niedzielnego obiadu niż taki zestaw właśnie. Zapewne wielu z was zgodzi się ze mną, nieprawdaż? Mimo, a może właśnie dlatego, że przepis “wyssałam z mlekiem matki”, ciężko było mi go napisać. Bo ja po prostu gotuję ziemniaki, dorzucam “na oko” mąkę ziemniaczaną, wbijam jajo, zarabiam … i gotowe. Ale dzisiaj dokładnie odważałam proporcje, których używam i oto on – oryginalny przepis na kluski śląskie.

Ale to jeszcze nie wszystko – bo nawet zrobione według jednakowego przepisu, mogą występować w różnej formie: bardzo malutkie i okrągłe – na jeden kęs, nieco większe bez dziurki, nieco większe z dziurką lub dość spore z dziurką lub bez.

A dziurka ma niezwykle ważne znaczenie: zatrzymuje w sobie pyszny sos!

Ja robię dwa rodzaje śląskich klusek : albo te maleńkie (mamusia robi je na bardziej uroczyste obiady) albo  średniej wielkości – i wtedy koniecznie z  dziurką.

Cudownie komponują się nie tylko z roladami, ale i z pieczoną kaczką czy gęsią. 

               Przepis na danie: KLUSKI ŚLĄSKIE

Składniki dania: Kluski śląskie

 • 1 kg ziemniaków
 • mąka ziemniaczana około 250 gram
 • 1 jajko *
 • sól – do posolenia wody

Przygotowanie dania: Kluski śląskie

NAJPROŚCIEJ JAK MOŻNA!

 1. Ziemniaki obrać.
 2. Wodę zagotować – nie solić!. Do wrzącej wody wrzucić ziemniaki i ugotować do miękkości.
 3. Gorące ziemniaki przecisnąć przez praskę do ziemniaków lub porządnie utłuc tłuczkiem do ziemniaków – na gładką masę, bez grudek.
 4. Zostawić do ostygnięcia.
 5. Masę ziemniaczaną  podzielić na 4 równe części. Jedną ćwiartkę wyjąć i w to miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Dodać wyjętą ćwiartkę, wbić jajo. Wyrobić ciasto. Ciasto musi elastyczne i jednolite.**
 6. Z ciasta lepimy kluski o wybranym kształcie. I tutaj są dwie metody.

Pierwsza: robimy taki jakby rulon, kroimy nożem na małe kawałki, z których  kleimy kluski.

Druga: Bierzemy małe kawałki ciasta i kleimy kluski.

 1. Zagotować wodę w dużym garnku. Dobrze posolić.
 2. Kluski wrzucić do wrzącej wody, gotować do miękkości – po wypłynięciu około minuty. Spróbować jedną, czy już jest dobra.***
 3. Wyłowić łyżkę cedzakową – jeśli są z dziurką, “przewrócić “na drugą stronę, żeby woda wypłynęła.
Wskazówki:
 • *u mnie dodaje się jajo, ale są też zwolennicy bez jaja – wtedy kluski są mniej gumowate.
 • ** Ilość dodanej mąki ziemniaczanej zależy także od rodzajów ziemniaków i  od ulubionej konsystencji klusek. Z podanego przepisu wychodzą takie lekko kleiste kluski. Ja – podobnie jak mój brat –  uwielbiam mocno kleiste “gumiklyjzy”, więc dodaję więcej mąki. Robić i próbować – jedyne wyjście.
 • ***aby sprawdzić czy kluski są dobre, wystarczy jedną kluskę”przycisnąć” do brzegu garnka, jeżeli zostaje płaska ( nie wraca do poprzedniej formy) kluski są ugotowane.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!