Mauritius praktycznie

3
2716

Podróżowanie stanie się ciekawsze i łatwiejsze, jeśli wesprzemy je pomocnymi informacjami. Nieważne, czy poruszamy się po najbliższej okolicy, czy dalekim świecie.

Zebranie i usystematyzowanie wiadomości  przyczyni się do tego, że wyjazd będzie udany.

mapa z zaznaczonym położeniem Mauritiusa
Mauritius – perełka rzucona na Ocean
Mauritius - gdzie leży

Mauritius, – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.

Szczepienia

Nie są konieczne. Komary czasem gryzą, ale nie przenoszą malarii. Co prawda w 1860 roku w środku wyspy malaria zdziesiątkowała ludność, ale od tej pory nie ma jej na wyspie.

Czas

Różnica czasowa w stosunku do Polski to +3 godziny od listopada do marca oraz +2 od kwietnia do października.

Lot
  • Najłatwiej i najszybciej można dostać się na wyspę korzystając z oferty Biura Podróży (Itaka, Rainbow Tour,Tui ), wtedy polecimy bezpośrednio czarterem. Lot trwa ponad 11 godzin. Można wykupić wakacje lub tylko sam lot ( około 2 tysiące złotych – cena zależy od czasu, kiedy kupimy).
  • Tańszą ofertę znajdziemy decydując się na lot z przesiadką – wtedy jednak podróż będzie trwała co najmniej 14 godzin.W zależności od linii przesiadka będzie w Londynie (British Airways), we Frankfurcie lub Zurychu (Lufthansa ), w Amsterdamie (KLM), lub w Dubaju (Emirates Airline).
mapa świata z zaznaczoną trasą przelotu na Mauritius
Mauritius – w drodze na wakacje po kilku godzinach lotu: przelot nad Somalią
  • Bilety na samoloty rejsowe można znaleźć na przykład na wyszukiwarkach: kayak, azair, momondo, azuon.
  • Lotnisko Sir Seewoosagur położone jest na południu wyspy. Z lotniska do hotelu można przyjechać taksówką, wynająć auto albo zamówić odebranie z lotniska przez obsługę hotelu – jeśli nie jesteśmy na zorganizowanych wakacjach.
Paszport i wiza 

Planując wyjazd musimy posiadać paszport ważny  przynajmniej pół roku po przyjeździe na Mauritius. W samolocie załoga rozdaje do wypełnienia karty wjazdowe ( w języku angielskim). Potrzebny będzie adres hotelu lub miejsca zakwaterowania.

Po wylądowaniu, przy odprawie migracyjnej dostaje się wizę na 6 miesięcy. Dostaniemy także do wypełnienia dokument świadczący o stanie naszego zdrowia – władze wyspy starają się nie wpuszczać chorych osób. Oprócz kwestionariusza ( który wiadomo, jak ludzie wypełniają!), wprowadzili drugi system kontrolny – każda osoba wychodząca z samolotu, ma dwa razy skanowane ciało, w celu zmierzenia temperatury. Osoby o podwyższonej temperaturze są zatrzymane na kwarantannę lub jest dla nich włączone leczenie.

godło mauritiusa
Mauritius – dokumenty do wypełnienia
Języki waluta

Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski. Dużo mieszkańców mówi po francusku, a prawie wszyscy po kreolsku (uproszczony francuski).Walutą jest rupia maurytyjska (MUR). 1 złoty = 10 rupii. Pieniądze (lepszy jest kurs dolara niż Euro), wymienić można w kantorach lub w hotelach.

Kiedy najlepiej pojechać

Wyspę bez obaw można odwiedzać przez cały rok, jednak dla osób ceniących sobie lato w pełni, najlepszym okresem będzie sezon od grudnia do czerwca, bo właśnie w tym czasie mamy tutaj do czynienia z najcieplejszą porą roku. Malutkim minusikiem jest pora cyklonów w tym okresie – od listopada do lutego nawiedzają wyspę. Mnie na lotnisku przywitał cyklon Carlos, ale to było już jego pożegnanie z wyspą.

Słońce świeci średnio przez 9 -10 godzin dziennie, ale zależy to od pory roku. Zimą może świecić o godzinę mniej. Wilgotność waha się pomiędzy 70% a 90 % – świetnie działa na cerę i oskrzela.

Temperatura w poszczególnych miesiącach wynosi:

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ     27 27 27 26 24 22 21 21 22 23 25 27

mężczyzna stojący w turkusowym oceanie
Mauritius – a często będzie tak
Na którą część wyspy pojechać

Sama nie wiem – cała wyspa jest przepiękna ( no, może na wyjątkiem małego odcinka plaży na południowym – zachodzie wyspy, gdzie rosną drzewa mangrowe i zamieszkują w blaszanych domach bezrobotni). Warto pamiętać, że na południu wyspy i na wschodniej jej części mocniej wieje.

widok na błękitne morze i małą łódkę
Mauritius – takich widoczków zznajdziemy bez liku
Zakwaterowanie

Wybrałam ofertę z Biura Podróży, więc mieszkałam w hotelu CANONNIER BEACHCOMBER , na zachodniej stronie wyspy (mniej wietrznej).

Ale możliwości zakwaterowania jest naprawdę mnóstwo: od pokoi i apartamentów do wynajęcia, poprzez wille, aż po hotele, w których cena za tydzień pobytu znacznie przekracza 10 000 złotych za osobę. Szukając samemu noclegu, warto skorzystać z niezawodnego bookingu.

stwa i egzotyczne rośliny na brzegu
Mauritius – na terenie “mojego” hotelu
dom na brzegu oceanu ukryty wśród palm
Mauritius – hotel zatopiony wśród palm
Poruszanie się po wyspie

Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Kto nie zdecyduje się na wypożyczenie samochodu, może skorzystać z taksówki. Wziętej z hotelu lub z postoju. Koniecznie trzeba ustalić kwotę – jak wszędzie na świecie taksówkarze lubią “naciągać”. Za wynajęcia taksówki na cały dzień zapłaciłam 3000 rupii, co przy przeliczeniu na 4 osoby nie było jakąś porażającą kwotą.

autobus i samochody jadące lewą stroną drogi
Mauritius – droga w Grand Baie

I autobusy. Przystanki są oznaczone małymi tablicami – rozkładów jazdy brak! Przychodzi się i czeka – za jakiś czas autobus przyjedzie. Jeśli jesteśmy gdzieś na prowincji, musimy pamiętać, że autobusy kursują maksymalnie do godziny 18. I mają niezłą klimatyzację – pomimo ponad 30 stopniowych upałów – wentylatorki i otwarte okna!

znak bus stop i samochód marki Toyota
Mauritius – bacznie trzeba wypatrywać znaku przystanku autobusowego

Nieco lepiej jest na dłuższych trasach (pomiędzy większymi miastami) – tam kursują pojazdy z klimatyzacją, i nieco dłużej, bo nawet do 22 godziny.

Niezależnie jaką trasę wybierzemy, zawsze wsiadamy przodem. I zajmujemy miejsce. Po chwili podejdzie konduktor i sprzeda nam bilet – cena zależna od miejsca, do którego jedziemy. Funkcja konduktora jest bardzo przydatna –  nie tylko pilnuje kiedy mamy wysiąść, ale podpowiada, co ciekawego można zobaczyć w okolicy.

ludzie siedzący w autobusie
Mauritius – w autobusie
Rozmowy telefoniczne

Chcąc taniej rozmawiać – rozmowa do i z Polski kosztuje około 8 zł za minutę – należy kupić miejscową kartę (na przykład Entel), będziemy mieli pakiet minut i bezpłatny dostęp do internetu.

Restauracje i sklepy

Restauracje i sklepy – generalnie funkcjonują do godziny 18 – maksymalnie. Później życie zamiera. Za wyjątkiem centrów handlowych – te są czynne do 21.00 godziny. Pory dnia wyznaczają rytm – życie się toczy, dopóty jest widno. Po zmroku przebywa się w domach. Bo przecież wcześnie rano trzeba wstać, zanim znowu zrobi się bardzo gorąco.

obrane owoce podane na talerzu
Mauritius – najlepsze danie
Zwrot podatku Vat Tax Free

15 procentowy podatek Vat, który zapłacimy przy zakupach, zostanie nam zwrócony na lotnisku. Warunkiem jest posiadanie paragonu. Trzeba wypełnić specjalny formularz. I nie pakować głęboko do torby zakupów – często odpowiednie służby każą pokazać zakupy. W niektórych ( większych) sklepach zwrot podatku jest możliwy przy robieniu zakupów – warunkiem jest posiadanie przy sobie paszportu.

Buty do wody

Koniecznie zabrać – oczywiście można kupić. Przydają się, szczególnie gdy chcemy pochodzić po morzu lub plaży – jeżowce i ostre kawałki połamanej rafy koralowej czyhają na niezabezpieczone stopy.

piasek na plaży z kawałkami rafy koralowej
Mauritius – ostre kawałki rafy czyhają na niezabezpieczone stopy
Sporty wodne 

Wybór olbrzymi. Oferty mają zarówno biura podróży, hotele, biura turystyczne mieszczące się w prawie każdej większej mieścinie, jak i “obnośni” sprzedawcy na plaży. Od katamarana, poprzez łódki mniejsze i większe, na łowieniu ryb skończywszy. Albo snorkeling – za darmo, godzinami można pływać w ciepłej jak zupa wodzie.

postać pływającej pod wodą kobiety
Mauritius – pływanie całymi godzinami
 Co przywieźć na pamiątkę

Wiadomo, trzeba liczyć siły na zamiary – w tym przypadku finansowe. Oprócz mnogości gadżetów typu: magnes na lodówkę, fajną pamiątka czy prezentem będzie wanilia – do kupienia na straganach lub w sklepach. Zapakowane 2 sztuki kosztują około 10 złotych, a pachną oszałamiająco!

Pyszna jest także herbata – szczególnie ta “wzbogacona” aromatem wspomnianej wyżej wanilii. Kilka paczek przyleciało ze mną do domu.

Dla smakoszy kawy – delikatne ziarna, o niepowtarzalnym aromacie kakao, z delikatnymi cytrusowymi nutkami i pikantnym posmaku, prosto z plantacji Chamarel.

RUM – najbardziej popularna pamiątka. Wybór olbrzymi! Jedna butelka waniliowego – wręcz obowiązkowa.

Dla pasjonatów modelarstwa ( czyli dla mojego męża) ręcznie produkowane modele statków. Do kupienia w “wytwórni” w Voiliers de L`Ocean lub w wielu sklepach na terenie wyspy.

mężczyzna w czapce pracujący przy sklejaniu modeli statków
Mauritius -produkcja statków

I wreszcie mnóstwo “ozdóbek” i pareo sprzedawanych na plaży. Jak prawie wszędzie przez obnośnych sprzedawców, którzy  jednak nie są na Mauritiusie natarczywi. Po krótkim: “non, merci”, po prostu odchodzą, życząc miłego dnia.

magnesy na lodówkę z napisem Mauritius
Mauritius – magnesy: zawsze i wszędzie dostępne
Święta na Mauritiusie

Świąt i dni wolnych na Mauritiusie jest szesnaście w ciągu roku. Są zarówno państwowe, jak i związane z wyznaniem mieszkańców.

 Tak więc są  święta hinduistyczne (jak Cavadee,w którym brałam udział), chiński Nowy Rok, chrześcijańskie Boże Narodzenie. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie: OfficeHolidays.

Warto zerknąć – może termin jakiegoś święta pokryje się z terminem naszych wakacji? Jak to było w przypadku Cavadee w czasie mojego pobytu.

Sprawdzony kierowca taxi

Mieszka w The Vale w okolicy hotelu Le Canonnier ( w pobliżu Grand Baie ) podaję do niego namiary:

Dave Mungee dave@taxidesiles.com. phone:+230 5767 4024.

samochód osobowy na drzwiach tabliczka taxi
Mauritius – godny polecenia kierowca
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nairobi

Tak, tak to nie pomyłka. Najbliższa ambasada znajduje się w nieco oddalonej Kenii (bezpośredni lot do Nairobi trwa ponad 4 godziny, obsługiwany przez Air Mauritius, Kenya Airways).

  • Kabarnet Rd., 00100 Nairobi, P.O. Box 30086tel.: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812  e-mail: ambnairo@kenyaweb.com
Business lounge na lotnisku Mauritius

Ostatnie dwie godziny moich “wakacji w raju” spędziłam – jak zwykle, na tego typu wakacjach – czekając na samolot. W tak znakomitych warunkach, że muszę o tym wspomnieć. Świetnie urządzony Business lounge, z dużym wyborem jedzenia i picia.

Wyposażony w liczne miejsca do wypoczywania i relaksu. Niejedne nasze europejskie “poczekalnie” mogą się schować! Dla nieposiadających karty wejście – niestety, nie jest zbyt tanie – kosztuje  22.00 £.

Praktyczne rady to tylko suche informacje. Prawdziwy klimat Mauritiusa znajdziesz w poniższych artykułach.

Kliknij w link niżej, aby zobaczyć inne relacje:

Mauritius – lawa kształtuje raj na ziemi historia powstania wyspy

Mauritius – jak się żyje w raju na ziemi – opowieści “tubylców”

A na Mauritiusie: czasem słońce, czasem deszcz– zwiedzanie wyspy

Flora i fauna na Mauritiusie – nie tylko do jedzenia – kuchnia na Mauritiusie

Przejmująca procesja – Święto Cavadee – na Mauritiusie – ciała przebite włóczniami i przejmujące śpiewy

Mauritius – romantyzm ponad miarę – cudowne ogrody, romantyczne chwile i stolica kraju

Zachód słońca na Mauritiusie – codziennie nowy spektakl

Plaże na Mauritiusie – są piękne i piękniejsze!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!