Podróże Świat Włochy

Merano we Włoszech. Poznaj najpiękniejsze alpejskie uzdrowisko

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 29 marca 2023

Odkąd wiedeński lekarz Josef Huber zaczął w I połowie XIX wieku wychwalać terapeutyczną skuteczność powietrza i wód Merano, miasto stało się ulubionym celem europejskiej arystokracji pragnącej jak najdłużej zachować młodość i zdrowie

W tym także cesarzowej Sissi, która rozsławiła Merano i której pamięć w wielu miejscach miasta jest żywa do dnia dzisiejszego.

Spis treści

Gdzie leży Merano?

Merano (Meran) to jedna z perełek północnych Włoch uwielbiana przez niemieckich, austriackich i włoskich – głównie nieco starszych – turystów. Raczej z nieco grubszym portfelem.

Aczkolwiek ceny w restauracjach i kawiarniach są normalne, więc przyjemność wypicia filiżanki kawy nas nie omija.

Planując marcowy wyjazd na północ Włoch mieliśmy zamiar albo jazdę na nartach w ośrodku Seiser Alm, albo wędrówki i zwiedzanie, albo narty biegowe.

Już kilka razy byłam w tym regionie Alto Adige, znanego także jako południowy Tyrol i zawsze tylko jeździmy na nartach. Tym razem pogoda  pokrzyżowała narciarskie plany i wreszcie mogłam poznać atrakcje południowego Tyrolu.

O podwójnych nazwach i językach obowiązujących w regionie przeczytasz w artykule o historii Tyrolu, a póki co zabieram Cię do urokliwego Marano (Meran), które – moim zdaniem – jest o wiele piękniejsze niż jego niemiecki odpowiednik Baden-Baden.

miasto, rzeka a w tle góry

Pięknie położone jest Merano

Wiosna w Merano

Merano miasto wiosną

Merano Włochy atrakcje

Merano wygląda jakby zostało wkomponowane w przestrzeń, która powstała poprzez rozstąpienie się gór.

Rozległa dolina otoczona przez potężne alpejskie szczyty (sięgające trzech tysięcy metrów), w której panuje śródziemnomorski klimat. A w niej Merano (Meran).

W czasach swojego rozkwitu Meran należał do cesarstwa austriackiego i dlatego w jego architekturze można znaleźć sporo wspólnych cech z zabudowy Salzburga.

Bogate tradycje, niesamowita architektura, morze kwiatów i ogrodów, liczne promenady, termy z leczniczą wodą i szczyty alpejskie otaczające miasto to najbardziej znane atrakcje Merano.

A oprócz tego trasy trekkingowe z punktami widokowymi, na które można dostać się kolejką górską.

I duma Merano: ogrody Trauttmansdorff położone na wschodnich obrzeżach Merano znane też jako „Ogrody cesarzowej Sissi”, a przez wielu postrzegane jako najpiękniejsze ogrody Włoch.

Merano zachwyca każdego, nawet najbardziej odpornego na urok przyrody wspomożony przez urokliwą zabudowę

Tak powiedziała mi Włoszka, z która gawędziłam przy porannej kawie podczas mojego zimowo-wiosennego pobytu w Castelrotto w hotelu Rosslauhof. Tak na marginesie, hotel rewelacyjny i polecam go każdemu, kto chce odpocząć w komforcie, relaksując się w zewnętrznym basenie lub jacuzzi z widokim na Dolomity i dopieszczać kubki smakowe znakomitą kuchnią. Więcej o tym hotelu w Dolomitach, w którym zatrzymuję się podczas narciarskich wyjazdów do Włoch, przeczytasz Tutaj.

alejka spacerowa w mieście w tle góry

Merano góry – symbioza

Zakupy w Merano to też atrakcje 🙂

Kosztowne mogą być bardzo, jeśli człowiek zapuści się w handlową ulicę Via Portici pod arkadami z markowymi sklepami i cenami sięgającymi kilkuset euro za bluzeczkę! Ale spokojnie. Można także znaleźć sklepy z tańszymi towarami, a równie atrakcyjnymi.

Mając w planie zakupy czy nie, koniecznie należy zajrzeć pod arkady. Dumę Merano! Dla ich urody i nastroju.

Pooglądać witryny, pospacerować. Koniecznie zaglądając do podwórek, w których znajdują się klimatyczne restauracje.

Kamienice z podcieniami a w nich sklepy

Stare miasto w Merano ze sklepami w podcieniach

Merano co warto zobaczyć?

Merano najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze. Zwiedzając rowerem należy wziąć pod uwagę, że na niektóre promenady (a jest ich kilka w Merano) prowadzi dość sporo schodów.

Samochód zostawiłam na podziemnym parkingu przy Piazza Terme tuż przed rzeką i taki oto widok ukazał mi się po wyjściu na światło dzienne. Później już było tylko piękniej.

W marcu nieśmiało przebija się zapach kwitnącego rozmarynu przez wszechobecny zapach kwitnącego jaśminu. Jest po prostu cudownie!

stare, piękne domy na tle gór

Piękne wille w Merano

Promenada Lungopassirio w Merano wzdłuż rzeki

Mostem Thermenbrücke weszłam na najbardziej znaną w Merano promenadę Lungopassirio (niem.Passerpromenade), która ciągnie się na odcinku ponad 1 km wzdłuż prawego brzegu Passirio.

Skręciłam w lewo w kierunku pięknej, spokojnej alei otoczonej szpalerem potężnych drzew (Google podpowiada że platanów, ale nie mają charakterystycznej, łuszczącej się kory, więc nie jestem pewna jakie to drzewa).

Tuż przy promenadzie podziwiam piękne wille i kościółek na tle ośnieżonych Alp udekorowane kwitnącymi drzewami (magnoliami i wiśniami), z licznymi ławkami i rzeźbami umiejscowionymi wzdłuż alei. Tutaj najczęściej spacerują mieszkańcy miasta i starsi wiekiem rezydenci, zamieszkujący w Merano na stałe lub na długie miesiące.

kościół

Uroki Merano na każdym kroku

ludzie chodzą po alei spacerowej, w tle góry

Aleja spacerowa w Merano

Dom Zdrojowy w Merano

W pobliżu mostu Thermenbrücke i w prawo od niego życie toczy się znacznie żwawiej i głośniej, za sprawą licznych knajpek oraz sporej ilości kuracjuszy i turystów.

Przy promenadzie rzuca się w oczy z charakterystyczny, olbrzymi, biały budynek  w secesyjnym stylu – to Kurhaus (Dom Zdrojowy), który został wybudowany w XIX wieku dla przyjeżdżającej do wód arystokracji europejskiej. Kurhaus stanowi centralny punkt promenady i jest najczęściej fotografowanym obiektem w Merano.

Przyozdobione malowidłami wnętrza kryją sale koncertowe i konferencyjne oraz restaurację i kawiarnię, w których oferują prawdziwe smakołyki dla podniebienia.

Zwiedzanie jest możliwe tylko podczas imprez odbywających się w jego wnętrzu.

Zimową porą przed budynkiem Kurhaus organizowany jest kolorowy i klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który przyciąga mnóstwo turystów.

W Merano, w mieście z hipodromem (zawody, w których kwota wygranych sięga 250.000 euro i są uważane za „najdroższe” wyścigi konne Europy), nie mogło zabraknąć pracy artysty Aligi Sassu, a konkretnie rzeźby konia, która przyciąga wzrok spacerujących wzdłuż rzeki.

Deptak Lungopassirio był także uwielbiany przez cesarzową Sissi uwiecznioną w znajdującym się po przeciwnej stronie rzeki (na przeciw kultowego Wandelhalle) postumentu do którego dotrzemy kierując się w stronę najstarszego mostu w Meran Ponte Romano.

Piękny budynek uzdrowiska

Duma Merano – Dom Zdrojowy

kolorowe niby parasolki nad budynkiem

Kolory i architektura w Merano

Wandelhalle – musisz to zobaczyć!

Patrząc na urokliwe Wandelhalle na końcu promenady Lungopassirio trudno uwierzyć, że propozycja jego budowy (około 1850 roku) spotkała się z dużym oporem miejscowej ludności.

Głównym powodem była … pralnia, bowiem ta część terenu nad rzeką Passirio służyła do prania ubrań.

Dzięki dalekowzroczności ówczesnego burmistrza, Valentina Hallera, budowa została jednak wykonana, aby dodać tę atrakcję dla przyjeżdżających gości.

Od tego czasu Wandelhalle służy jako miejsce koncertów, wydarzeń sportowych, spotkań miłośników sztuk pięknych. Tutaj się spaceruje, jak mówi mój przyjaciel Anglik „lansuje się” i umawia ze znajomymi w kawiarni położonej tuż nad rzeką.

W kolejnych dziesięcioleciach w Wandelhalle ustawiono popiersia i tablice pamiątkowe zasłużonych mieszkańców Merano (po przeciwnej stronie rzeki znajdziemy postument Sissi), a znani artyści uwiecznili na murach piękno krajobrazu Południowego Tyrolu poprzez widoki najpiękniejszych miejscowości w regionie.

Znalazłam tutaj także malunek mojego ulubionego, wspomnianego już wyżej, miejsca we Włoszech – Kastelrotto (Castelruth), w którym zamieszkuję podczas narciarskich wyjazdów na Włoch.

W ostatnią sobotę każdego miesiąca, w porannych godzinach, możesz upolować coś ciekawego lub pooglądać cudności na pchlim targu, który zajmuje znaczą część Wandelhalle.

budynek do wypoczynku z ławkami i malunkami na ścianach

Kultowe miejsce w Merano

ludzie w dawnych strojach siedzą na ławce

Tak wypoczywało się w Merano

obraz

Moje ulubione Castelrotto w Merano

Ponte Romano most i akwedukt jednocześnie

Majestatyczny i dobrze zachowany most rzymski częściowo swój urok zawdzięcza czystym i krystalicznym wodom górskiej rzeki Passirio, która pod nim przepływa. Delikatnie szemrząc i zachwycając szmaragdowym odcieniem lub groźnie tocząc swoje wody, siejąc zniszczenia przy brzegach. Ot, typowa górska rzeka, której nurt uzależniony jest od pór roku i warunków pogodowych.

Najstarszy most w Merano został postawiony w najwęższym miejscu rzeki Passirio prawdopodobnie już w czasach rzymskich.

W Średniowieczu postawiono drewniany most,  który służył do doprowadzania do miasta wody z rzeki Passirio, a od 1462 roku wody pitnej z Labers.

Most był zadaszony i miał na obu końcach zamykane drzwi. Pamiętam podobne mosty -istniejące do dnia dzisiejszego- z mojej wyprawy rowerowej po Szwardzwaldzie, na rzece Ren pomiędzy Szwajcarią a Austrią.

Na początku XVII miasto zleciło Andrä Tannerowi z Bressanone budowę obecnego mostu kamiennego. Woda pitna i woda do mycia płynęła pod kamiennym pokryciem, dzięki czemu most mógł być użytkowany przez ruch uliczny.

Most opada lekko w kierunku centrum Merano, ponieważ był również używany do prowadzenia kanału brudnej wody. Kanał jest nadal obecny, choć pokryty wyraźnie widocznymi na moście płytami porfirowymi. 

Obecnie (wiosna 2022) most jest w remoncie i nie można na niego wejść.

stary, kamienny most nad rzeką

Pięknie jest nad rzeką w Merano

piękny dom nad rzeką

W Merano zamieszkasz w takim hotelu

Promenada Tappeiner – najpiękniejsza w całych Alpach

W Merano jest kilka promenad, po których spacerując nie tylko wdychamy zdrowe powietrze, ale i podziwiamy widoki.

Ponad miasteczkiem znajduje się Promenada Tappeiner (Tappeinerweg) określana jako  jedna z najpiękniejszych wysokich promenad w całej Europie, oferująca mieszankę roślinności alpejskiej i śródziemnomorskiej (sosny, cedry, drzewa oliwne, eukaliptusy, bambusy, magnolie, agawy, aloesy i opuncja zadziwiają spacerowiczów), połączoną z fantastycznym widokiem panoramicznym, zapierającym dech w piersiach. Na alpejskie szczyty oraz na rozłożone w dole miasteczko z migoczącą taflą płynącej rzeki.

Ze względu na fantastyczny widok, jaki oferuje, Promenada Tappeiner nazywana jest również „galerią” lub „koroną” Merano i okolic.

Tappeinerweg ma około trzech kilometrów i prowadzi pomiędzy Polveriera RomanaQuarazze. Z ławeczkami na odpoczynek i urokliwymi knajpkami na posiłek lub relaks przy filiżance kawy. Z długim oświetlonym odcinkiem, który pozwala cieszyć się także wieczornymi spacerami.

Sama ścieżka jest bardzo łagodna, więc doskonała także dla dzieci i wózków. Oczywiście, po pokonaniu kilkunasto metrowego podejścia.

Merano zawdzięcza tę promenadę lekarzowi, botanikowi i antropologowi, dr. Franzowi Tappeinerowi z Lasa w Val Venosta, który również nadał nazwę tej ścieżce, biegnącej około 100 m ponad dachami Merano.

Na Tappeinerweg prowadzi z Merano kilka wejść (głównie schodów). Warto skorzystać z wejścia przez ogród ziołowy (Orto delle erbe aromatiche), który już w marcu oszałamiająco pachnie, więc w cieplejszej porze roku wejdziemy w prawdziwą feerię aromaterapii.

To właśnie z Promenady Tappeiner fotografowany jest największy symbol Merano, kościół Duomo di San Nicolò, a właściwie jego wieża.

kościół w tle góry

Kościół na tle Merano i gór – symbol miasta

wejście do ogrodu - tablica

Merano park i ogrody – piękne i klimatyczne miejsca

tablica informacyjna

Ścieżki w Merano są dobrze oznakowane

Romantyczne promenady wokół Merano

Gilfpromenade to kolejna propozycja na spacery nad rwącą rzeką, z romantycznymi miejscami, wspaniałymi widokami i cudną, subtropikalną  przyrodą. Przyjemna aleja na skalistym zboczu góry Monte San Zeno wijąca się aż wieży Torre delle Polveri i dalej do Castel San Zeno.

Zmierzając od Ponte Romano w kierunku Wandelhalle wypatruj po prawej stronie studni z darmową, krystaliczną wodą zdatną do picia.

Z Gilfpromenade łączy się Promenda il Sentiero della Poesia. Ścieżka jest rodzajem kulturowej „ścieżki Kneippa”, zdolnej do reaktywacji umysłu.

Siedzenie na literackiej ławce to niezwykły, ale konstruktywny sposób na relaks. Romantyczne miejsce na spacer w otoczeniu kwiatów, rzeźb, ale przede wszystkim z ławkami urokliwie osadzonymi w zielonych zakątkach z cytatami wierszy na oparciach. Usiądź na literackiej ławce i zapomnij o całym świecie. Relaks gwarantowany!

aleja spacerowa

Pięknych miejsc w Merano nie brakuje

koń na tle miasta

Kolejny symbol Merano

Cesarzowa Sissi i promenada l Sentiero Di Sissi

Postacią, która wniosła największy wkład do miasta Merano w rozwój turystyki była cesarzowa Austrii Sissi, która z powodu złego stanu zdrowia swojej czwartej córki długo przebywała w tym mieście, mieszkając w Zamku Trauttmansdorff i zamku Rottenstein. Podczas ostatniego pobytu w Merano Sissi zatrzymała się w hotelu Kaiserhof i odbywała długie spacery i wycieczki, odwiedzając okoliczne zamki i spacerując po okolicy.

Na jej cześć utworzono Sentiero di Sissi (Ścieżka Sissi), jedną z najbardziej znanych tras spacerowych w Merano, która łączy centrum miasta z ogrodami zamku Trauttmansdorff, przechodząc między okazałymi willami i eleganckimi parkami.

Ścieżka Sissi wije się po charakterystycznych zakrętach i jest podzielona na jedenaście różnych etapów, z których każdy jest historycznie powiązany z pobytami cesarskich rodzin w Merano oraz mianem, które otrzymało w tamtych czasach „miasto zdrowia”.

Można pójść Ścieżką Sissi albo od strony centrum Merano albo od zamku Trauttmansdorff. Prawie 4-kilometrową ścieżkę przez Merano można pokonać w około godzinę marszu, ale naprawdę zasługuje na więcej czasu, aby w pełni cieszyć się pięknymi widokami i napotykanymi zabytkowymi budowlami.

Podczas swoich pobytów w Merano Sissi najczęściej zatrzymywała się właśnie w zamku Trauttmansdorff. Wędrując ścieżką Sisi miniemy także kilka innych zamków i miejsc mocno związanych z legendarną cesarzową.

  • Zamek Pienzenau. Obecnie mieści się w nim hotel i restauracja. W 1870 roku z okazji przybycia Sissi i jej świty zabudowania przyzamkowe zostały przekształcone w szopę na liczne powozy i dwadzieścia siedem koni przywiezionych z Wiednia.
  • Zamek Rubein. Własność prywatna, niedostępna dla zwiedzających. Podczas wizyty Sissi w październiku 1870 roku część z towarzyszącej cesarzowej ponad 100 osobowej   świty przebywała w tym zamku.
  • Zamek Reichenbach. Mieszkał w nim Franz Tappeiner, legendarny lekarz z Merano.
  • Piazza Fontana. Tutaj w 1869 roku wybudowano pierwszy hotel w mieście Erzherzog Rainer.
  • Zamek Rottenstein. Podczas jednego ze swoich pobytów w Merano Sissi zamieszkała w tym, należącym do jej szwagra, zamku.
  • Hotel Bawaria. Kultowy hotel, w którego murach można zamieszkać podczas pobytu w Merano. Po bokach wejścia znajdują się dwa posągi lwów. Insygnia herbowe Bawarii przypominają Karla Theodora, ukochanego brata Sissi, słynnego okulisty, który leczył za darmo i ratował wzrok wielu biednych ludzi.

Punktem kulminacyjnym jest oczywiście wizyta w ogrodach zamku Trauttmansdorff i Touriseum  – muzeum turystyki.

platany rosną przy promenadzie nad rzeką

Promenada z platanami w spokojniejszej części Merano

Ogrody i zamek Trauttmansdorff

Ogrody zamku Trauttmansdorff (w którym mieszkała cesarzowa Sissi) są jedną z głównych atrakcji uzdrowiska Merano i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Południowym Tyrolu.

Odkrywanie tych wspaniałych ogrodów kwiatowych jest jak podróżowanie po świecie botanicznym całego świata. Ogrody z tematycznymi krajobrazami zachwycają zwiedzających niezwykłą różnorodnością i ogromną przestrzenią.

Ponad 80 ogrodów tematycznych rozsianych jest na łącznej powierzchni 12 hektarów. Jednym z nich są Ogrody Wodne i Tarasowe z ogromnym stawem z liliami wodnymi i sceną na jeziorze, gdzie co roku latem odbywają się słynne koncerty plenerowe.

Zachwycają także renesansowe ogrody, angielska chata i labirynt oraz kilka pawilonów artystycznych.

Koniecznie należy wejść na platformę widokową Matteo Thuna i zachwycić się widokiem z góry na ogrodowe piękności i Merano.

Jak dotrzeć do Ogrodów Zamku Trauttmansdorff? Można zaparkować przy ogrodach lub dojść ścieżką Sissi z centrum  miasta. Obok ogrodów znajduje się przystanek autobusowy, do którego docierają z centrum autobusy nr 4 lub 1B.

Najpiękniej w ogrodach jest w kwietniu, kiedy to tysiące kwiatów feerią barw pokrywają olbrzymie przestrzenie.

I właśnie od pierwszego kwietnia ogrody otwierane są dla publiczności i można je zwiedzać do 16 października w godzinach od 9.00 do 19.00, a w piątki do 23.00 (w sezonie), przy czym ostatnie wejście jest  półtora godziny przed zamknięciem. Uwaga – do ogrodów nie można wchodzić z psami.

Więcej szczegółów, informacje o wydarzeniach i wystawach, dokładne godziny kiedy ogrody Trauttmansdorff są otwarte poza sezonem, znajdziesz na oficjalnej stronie ogrodów klikając w ogrody w Merano.

Planując wizytę koniecznie przeznacz na nią kilka godzin, bo tylko wtedy poznasz  w pełni piękno tego miejsca.

W zamku mieści się Muzeum Turystyki. Warto do niego zajrzeć, aby poznać w jaki sposób rozwijała się turystyka w regionie Południowego Tyrolu na przestrzeni lat.

Trasy narciarskie i piesze w Merano 2000

Merano 2000 to nieduży ośrodek narciarski (niewiele ponad 30 km tras) zimą, a latem (od 1 maja) bardzo popularne miejsce na jednodniowe lub dłuższe trekkingi.

Dla wjeżdżających gondolą na górę na olbrzymich halach czeka sporo tras i knajpek (ponad 100 widokowych tras trekkingowych i rowerowych), a dla dzieci (tuż przy wyciągu) rewelacyjny plac zabaw z mini-zoo i zjeżdżalnią.

Szczegóły o ośrodku Merano 2000 (w tym dokładnym opisie szlaków turystycznych) i gondoli, która nas tam zawiezie oraz warunkach pogodowych znajdziesz Merano narty i wędrówki.

Termy Merano

Nowe termy Merano w centrum miasta to propozycja na relaks nie tylko w gorszą pogodę. Na rozległym terenie czeka na nas mnóstwo pokus i propozycji kąpielowych w termalnych wodach.

W jednym z 15 basenów krytych i 10 odkrytych (czynnych od połowy maja do połowy września). Poza tym sauny, jacuzzi i inne atrakcje, jak na przykład staw z żółwiami (tylko do oglądania).

W tym także restauracje i kawiarnie. Godziny otwarcia i ceny znajdziesz klikając w Termy Merano.

Atrakcje w okolicach Merano

Kilka miejsc, do których nie zdążyłam dotrzeć, a które polecali mi właściciele hotelu, w którym się zatrzymałam. Zapewne kiedyś tam zajrzę 🙂

  • browar Forst, z którego delikatnym w smaku piwem  delektujemy się w regionie. Browar można zwiedzać.
  • Wodospad Partschinser
  • miasteczko Schienna i trasy spacerowe wokół wsród winorośli
  • jezioro (położone bliżej Bolzano) Lago do Caldaro (Kalterer See)

Gdzie zjeść w Merano?

Wzdłuż promenady Lungopassirio znajduje się mnóstwo restauracji, w których można zatrzymać się na posiłek czy kawę.

Jednak chciałabym polecić Ci także inne, ciekawe miejsca na zjedzenie posiłku. Jedno to restauracje, które mieszczą się w podwórkach do których wchodzi się spod podcieni (patrz na tablice na chodnikach). Pyszne jedzenie i prawdziwy włoski klimat w restauracji, którą „odkryłam” na lunch i polecam to Rossl Bianco. Znajdziesz tam także klimatyczny nocleg w sercu starego miasta Merano.

Drugie – fajne moim zdaniem miejsca na posiłek – mieszczą się przy promenadzie Tappeiner, gdzie gość delektuje się posiłkiem i widokami na położone w dole Merano i alpejskie szczyty. Jest cudnie!

Przejście w starej kamienicy.

Merano restauracja Rossl Bianco – polecam

Gdzie zaparkować w Merano? Niebieska linia na asfalcie

Jadąc do Merano najlepiej zaparkować gdzieś w pobliżu centrum starego miasta. Jednym z takich parkingów jest podziemny parking przy Piazza Terme. Tanio nie jest, ale bezpłatnych parkingów raczej brak, a pozostawienia samochodu ot tak na poboczu, może grozić odholowaniem.

Parkując gdzieś na poboczu ulicy należy zwrócić uwagę na linie namalowane na asfalcie. Poniżej -w największym skrócie- zasady parkowania we Włoszech.

Niebieska linia oznacza konieczność uiszczenia opłaty (w parkometrze).

Biała linia oznacza możliwość parkowania za darmo, jednak często są to miejsca tylko dla mieszkańców – czytaj tablice ustawione przy parkingu! Czasem parkowanie bezpłatne jest tylko na krótki czas – wtedy należy użyć niebieskiej kartki do parkowania lub po prostu napisać na kartce papieru godzinę zaparkowania samochodu i włożyć za szybę od środka.

Żółta linia oznacza całkowity zakaz parkowania dla turystów.

Możesz także zaparkować przy ogrodach Trauttmansdorff i przejść do Meran urokliwą ścieżką Sissi w jedną stronę, a w drugą skorzystać z autobusu linii 4 lub 1B.

Gdzie spać w Merano?

W Merano znajdziesz mnóstwo hoteli, w których możesz zarezerwować nocleg. Jeśli masz ochotę, to możesz nawet zanocować w zamku, w którym mieszkała cesarzowa Sissi.

Pensjonaty i hotele w samym Merano lub okolicy zapewniają nocleg blisko miasta, ale ceny są dosyć wysokie. Jeśli chcesz spędzić dużo czasu w gorących termach, to zarezerwuj nocleg w Terme Merano.

Możesz zarezerwować pensjonat gdzieś w regionie i po prostu przyjechać do Merano na zwiedzanie. Przepiękna jest pobliska Schenna.

Ja mieszkałam w hotelu Rosslaufhof w oddalonym o około 50 km Kastelruth i polecam to miejsce na nocleg we włoskich Dolomitach. Opis hotelu znajdziesz Tutaj.

Mam jeszcze jedną nietypową, a bardzo ciekawą propozycją jest nocleg w samym sercu Merano. Gdybym jeszcze raz przyjechała do Meran, to właśnie tutaj chciałabym zamieszkać, w hotelu Bavaria.

Zobacz hotele w Merano i zarezerwuj nocleg na jedną lub kilka nocy. Napisałam „nocleg na jedną noc” bowiem Merano to także dobry pomysł na przystanek w czasie podróży bardziej na południe Włoch.

stary budynek na tle palm

Merano hotele i pensjonaty – w takich budynkach

Lubisz włoskie klimaty? 

Bo ja tak! Dlatego też zapraszam Cię na wspólne wakacje we Włoszech. Zimą na narty w Dolomity, wiosną lub jesienią na zwiedzanie Toskanii na rowerach, poza sezonem (najlepiej) na pełne uroku Wybrzeże Amalfi, a także na słynącą smakami położoną na południu Włoch Kalabrię. Koniecznie wybierz się także do stolicy regionu, czyli Bolzano (Bozen).

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments