
Tarnica. Bieszczadzka królowa. Oblegana przez prawie cały rok, nawet zimą. Aby na nią wejść, na sam szczyt pod krzyż, musisz nastawić się na mozolną wspinaczkę schodami.
Co zabrać na Tarnicę?
Odpowiednie buty do górskiej wędrówki i strój stosowny do pory roku. Nawet jeśli planujesz wyjście w góry latem, gdy w Ustrzykach czy Wołosatem grzeje okropnie, weź pod uwagę, że na górze może naprawdę nieźle wiać.
Pamiętaj o letniej przeciwsłonecznej ochronie głowy, kurtce przeciwdeszczowej na wszelki wypadek. Tarnica należy nie tylko do Korony Polskich Gór, ale i do klubu gór kapryśnych. W momencie błękitne niebo może pokryć się burymi chmurami, z których plecy turystów będzie smagał lodowaty deszcz.
Pamiętaj o jedzeniu i wodzie lub termosie z ciepłym napojem zimniejszą porą. Na Tarnicy nie ma schroniska, turysta musi liczyć na siebie.

Tarnica podejście. Który szlak wybrać?
Niezależnie od której strony postanowisz wejść na Tarnicę, schody będą na Ciebie czekały. Męczące, nierówne, ale z drewnianymi poręczami, które będą bardzo pomocne, szczególnie gdy popada i zrobi się ślisko.
Najdłużej po schodach pójdziesz szlakiem niebieskim od Wołosatego, ale i z drugiej strony od Przełęczy Goprowskiej ich nie unikniesz.
Podejście od przełęczy pod Tarnicą na sam szczyt Tarnicy (w góry 15 minut) także jest po schodach.
W artykule znajdziesz krótki opis tras na Tarnicę wraz z mapkami, informacje gdzie zaparkować i czego się spodziewać po Bieszczadzkiej Królowej.



Wołosate Tarnica trasa
Tarnica szlak niebieski. Najkrótszy szlak na szczyt Tarnicy prowadzi z Wołosatego. To po prostu „schody w nieskończoność”, czyli niebieskim szlakiem od Wołosatego z zejściem tym samym szlakiem. Pozostałe trasy z różnymi wariantami są już znacznie dłuższe. Ale i znacznie ładniejsze. Byłam kilka razy na Tarnicy, ostatni raz w czerwcu 2022 roku. Z rodziną i z prawie trzy letnim wnukiem. Szliśmy czerwonym szlakiem z Wołosatego przez Halicz i z zejściem do Wołosatego niebieskim. Maksik część trasy pokonał na nóżkach (w tym podejście od przełęczy na Halicz i część na Rozsypaniec), resztę na plecach taty w nosidle.
Wędrując jeszcze raz tą trasą wybrałabym odwrotny kierunek, czyli wejście po schodach i zejście drogą. Schody z przełęczy pod Tarnicą, po całodziennej wędrówce przez rozedrgane od słońca Bieszczady,dobiły nas.
Ale to moje odczucie, bo nie cierpię schodzić schodami. Skorzystaj z poniższych podpowiedzi lub ustaw swoją trasę dostosowując ją do swojej kondycji i panującej w momencie wędrówki pogody.
Niebieskim szlakiem z Wołosatego osiągnięcie szczytu Tarnicy zajmie około dwóch godzin.
Na przełęczy pod Tarnicą (na którą docierają wszystkie szlaki prowadzące na Tarnicę) bardzo często wieje, co jednak jest preludium do wiatrów czyhających na zgrzanych turystów wdrapujących się na sam szczyt. Pod charakterystyczny krzyż, widoczny zarówno od strony Wołosatego, jak i hen z Rozsypańca.
Tarnica z Wołosatego czas przejścia – przebieg trasy niebieskiej na Tarnicę z Wołosatego sprawdzisz tutaj:


Na Tarnicę przez Bukowe Berdo bez tłumów
Najmniej oblegany szlak na Tarnicę prowadzi przez Bukowe Berdo z Mucznego (ponad 3 godziny i z Pszczeliny-Widełki (4:45 minut). Trasy nie należą do najłatwiejszych, ale trud zostanie zrekompensowany wędrówką bez oddechu drugiego człowieka za plecami (szczególnie mocno odczuwanym na podejściu schodami z Wołosatego) i wspaniałymi widokami. Na Połoninę Caryńską, na Otryt i Ostre, na rozległe pasma gór po ukraińskiej stronie.
Tarnica szlaki mapa:

Najładniejszy szlak na Tarnicę przez Halicz
Tarnica szlak czerwony. Najpiękniejsza trasa w Bieszczadach! Tak wielu wędrowców określa wędrówkę szlakiem z Wołosatego przez Przełęcz Bukowską, Rozsypanie i Halicz na Tarnicę. Zgadzam się z tym jak najbardziej.
Widoki po horyzont rozpoczynają się już po spokojnej wędrówce szerokim traktem asfaltowo-kamiennym (można nawet wybrać się z dzieckiem z wózkiem na ten ponad 3 km odcinek trasy) do Przełęczy Bukowskiej.
Początkowy odcinek jest ocienioną trasą prowadzącą przez chłodny las, wzdłuż miejsc, gdzie późną wiosną kwitnie czosnek niedźwiedzi.
Tu można poczuć prawdziwy spokój bieszczadzkiego lasu, tym bardziej, że ten szlak jest dużo rzadziej wybierany przez hordy turystów!
Później już jest tylko piękniej i piękniej! Trasa jest dość męcząca, ale pozostaje na zawsze w pamięci! Można zrobić kółko z początkiem i końcem w Wołosatem. Musisz tylko wybrać, kiedy pokonasz odcinek po schodach:wchodząc czy schodząc.
Tutaj znajdziesz trasę na Tarnicę przez Halicz i Rozsypaniec i czas jej przejścia.
Szlak Wołosate Tarnica Ustrzyki Górne
Tarnica z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch. To kolejny mój ulubiony szlak na najwyższą bieszczadzką górę. To także trasa do zrobienia w tzw. kółko. Planując w ten sposób zdobyć Tarnicę, zadbaj (szczególnie poza sezonem, gdy nie jeżdżą busy), aby mnieć samochód na w miejscu, w którym zejdziesz, aby uniknąć kilkukilometrowej wędrówki po asfalcie po samochód po zejściu ze szlaku.
Wchodziłam na Tarnicę od Wołosatego schodząc do Ustrzyk Górnych, jak i w odwrotnym kierunku.
Pierwszym razem miałam szczęście – para młodych ludzi, którzy z nami mieszkali w Brzeziniaku, kiedy po zeszli z gór i zorientowali się, że nas jeszcze nie ma (trzy kobietki w sile wieku), postanowili podjechać do Wołosatego i zobaczyć czy nie idziemy drogą do Ustrzyk. I tak właśnie było! Podwieźli nas do samochodu i wieczorem nie wykończone dodatkowymi kilometrami tym razem my rozpalałyśmy ognisko.
Bo w Bieszczadach – eszcze -tak jest! Siedzi się z obcymi ludźmi przy ognisko, gada -głównie o górach, śpiewa bieszczadzkie piosenki. O bieszczadzkich aniołach, deszczu w Cisnej, o dolinach, w których wstaje mgłą wilgotny dzień, o połoninach zielonych, a nawet o bieszczadzkiej ciuchci.
Kolejnym razem poszłam na wędrówkę w ramach prezentu urodzinowego dla mnie od mojego syna Radka, czyli wspólnego wypadu. Zeszliśmy do Ustrzyk Górnych myśląc, że w maju nie będzie problemu z dostaniem się do Wołosatego. A jednak był! Tym razem Radek, jakby nie było młodszy o ponad dwadzieścia lat, dał sobie na koniec naszej trasy 5 km asfaltem.
Tutaj znajdziesz trasę na Tarnicę z Ustrzyk Górnych:

Tarnica historia krzyża
Widoczny z daleka metalowy krzyż, będący cechą charakterystyczną góry od lat, jakoś nie przeszkadza w otoczeniu przyrody. To już trzeci krzyż z kolei, poprzednie „poległy” za sprawą zawirowań politycznych lub pogodowych.
Tarnica jest także miejscem pielgrzymkowym. Przez prawie 30 lat, na pamiątkę potajemnego, nocnego postawienia drugiego z krzyży w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, co roku urządzano Wielkopiątkowe Procesje. Przeżycie dla biorących udział było wręcz mistyczne! Połączenie trudów trasy – od brnięciu w śniegu, poprzez szczelnie otulającą mgłę, aż po prawdziwą wiosnę, w zależności od roku – z przeżyciem religijnym stało się dla wielu kultywowaną tradycją.
I właśnie dlatego, że w poprzednich latach w pielgrzymce brało udział ponad 5 tysięcy uczestników w 2017 roku władze Bieszczadzkiego Parku zabroniły pielgrzymek, a szlak na Tarnicę został w tym czasie zamknięty. Zaproponowano alternatywną trasę z Wołosatego na Przełęcz Bukowską.
Oprócz dużego, reprezentacyjnego krzyża, w krzaczkach jagodzin przycupnął mały, drewniany krzyż poświęcony turyście, którzy zginął na Tarnicy.


Udogodnienia dla turystów wędrujących na Tarnicę
Drewniane wiaty, w których można się schronić:
- przy niebieskim szlaku z Wołosatego na Tarnicę
- na Przełęczy (przy szlaku z Wołosatego na Halicz)
- przy Przełęczy Goprowców, nieopodal Tarnicy od strony Ustrzyk, Bukowego Berda i Rozsypańca
Przed Przełęczą Bukowska (idąc od strony Wołosatego) znajduje się toaleta.
W Wołosatym kończy się i zaczyna…
Główny szlak beskidzki oznaczony czerwonym szlakiem zaczyna się i kończy w Wołosatym i Ustroniu. Gdzie początek, a gdzie koniec sam wybierasz, w zależności w którą stronę idziesz.

Tarnica to Bieszczadzki Park Narodowy
Ponieważ Tarnica leży na Terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pamiętaj o zakupieniu biletu wstępu. Czy można
Bilet można kupić w budkach przed wejściem na szlaki lub przez internet na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
- Tarnica czy można z psem? Zapytała mnie czytelniczka. Na teren parku narodowego nie można wchodzić z psami, więc nie.
- Czy jest schronisko na Tarnicy? Nie ma.

Gdzie zostawić samochód przed wejściem na Tarnicę?
Samochód najlepiej zostawić na parkingu w Wołosatem lub w Ustrzykach Górnych i odcinek Ustrzyki Wołosate spróbować pokonać łapiąc „na stopa” lub skorzystać z prywatnych busów, które regularnie kursują w sezonie. Ruszając z pozostałych miejsc, warto zorganizować sobie wcześniej podwózkę do miejsca zejścia lub zostawić tam samochód.
Pamiętaj, że parkingi przed wejściem na szlaki są najczęściej płatne.
A jak to jest z łapaniem „stopa”?
W Bieszczadach nadal funkcjonuje, tak charakterystyczna dla tego regionu, samopomoc turystyczna w zakresie podwozu. Autobusy praktycznie nie kursują, w sezonie lub w weekendy można liczyć na busy, a poza tym okresem… pomagamy sobie wzajemnie!
Ech, Bieszczady…
Jedno z moich wejść na Tarnicę było wyjątkowe, bo – jak wspomniałam wyżej- było prezentem urodzinowym.
Kilka lat temu, mój bardzo już dorosły syn, zaproponował, że w ramach corocznego prezentu urodzinowego zabierze mnie na górską włóczęgę.W tym roku padło na bieszczadzkie połoniny i Tarnicę, z noclegiem w najpiękniejszej wiosce Bieszczad – Strzebowiskach.
Cudownie spędziliśmy razem czas, wędrując, gadając i milcząc. Dzięki Radziu!

Zapraszam Cię do dalszych podróży na moim blogu
Oczywiście do wędrówek po bieszczadzkich szlakach, ale także do zatopienia się w urok Podlasia i Krainy Otwartych Okiennic (doskonały pomysł na rowerowe wypady) czy zwiedzanie niesamowitych budowli jak na przykład zamek Moszna na Opolszczyźnie.
🏨 🛌 Szukasz noclegu w Bieszczadach?
Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu w Wołosatem lub okolicy, skorzystasz z linku polecającego booking.com lub z wyszukiwarki poniżej.
Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.
Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.
Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabunda
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!