
Zamek Książ. Co warto zobaczyć w zamku Książ?
Niech ten artykuł będzie dla Ciebie przewodnikiem do zwiedzania zamku Książ Wałbrzych.
W kasie lub Informacji na prawo od wejście w głównej bramie poproś o mapę, na której znajdziesz nie tylko zaznaczone najciekawsze miejsca do zwiedzania, ale także krótki opis atrakcji Książ. Bardzo przydatna przy planowaniu zwiedzania zamku i terenów wokół.
Jak zwiedzać zamek Książ?
Zamek Książ zwiedzasz z audio przewodnikiem. Podążasz za lektorem, który dokładnie opisuje Ci miejsca w które docierasz i objaśnia sytuacje politycznie i obyczajowe, które działy się w Europie w czasach panowania na zamku Hochbergów.
Oprócz zwiedzania komnat, możesz jeszcze pójść na nocne zwiedzaniu zamku Książ, zwiedzanie podziemi, wziąć udział w okazjonalnie organizowanych wydarzeniach na zamku. Wszystkie informacje na temat zwiedzania znajdziesz na stronie Tutaj.
Ile czasu zajmuje zwiedzanie zamku Książ?
Tu także tylko z przewodnikiem, pod hasłem: „Sprawdź czy boisz się ciemności” jak przeczytasz na stronie zamku. I zrób to! Wchodź śmiało w to wydarzenie, bo jest czad!
I strasznie też bywa. I bardzo niekonwencjonalnie. Bez szczegółów z mojej strony, bo to ma być także tajemnica dla Ciebie. Ale jak przewodnik zapyta kto chce nieść latarnię – zgłoś się – tyle Ci podpowiem. Bez żadnych fotografii, bo musisz na własne oczy zobaczyć, kogo spotkasz nocą na zamku.
Na nocne zwiedzanie także zarezerwuj bilet wcześniej. Musisz się liczyć z naprawdę późną porą. W czasie, gdy ja zwiedzałam zamek Książ ostatnie grupy wchodziły przed północą.
Nocne zwiedzanie zamku trwa około godziny.
Stado Ogierów Książ. Książęce stajnie
Już sama architektura budynków zachwyca, a w środku też pięknie. No i konie! Można je nie tylko podziwiać, ale także głaskać. Głaskaj, rozmawiaj z nimi, ale nie dokarmiaj – o to prosi obsługa stajni, a ludzie nagminnie ignorują te prośby.
Zwróć uwagę na krytą ujeżdżalnię (uważaną za jedną z najpiękniejszych w Europie ) i boksy dla koni.
W stajniach Książęcych i na terenach wokół spędzisz co najmniej pół godziny, a od zamku dojdziesz tam w ciągu 10 minut. Ja spędziłam tam pół dnia włócząc się po parku i podziwiając konie w naturze.
W Książęcych Stajniach umówisz się na jazdy konne – także dla początkujących – przejedziesz się bryczką. Stado Książ słynie z powożenia zaprzęgami czterokonnymi.
Mauzoleum Książ
Wybudowany w XVIII wieku budynek z początku spełniał rolę letniego pawilonu, później dopiero został zamieniony na miejsce wiecznego spoczynku. W wydrążonym w skale podziemiu, w sarkofagach, obecnie nikt nie spoczywa.
To właśnie z mauzoleum służący z pałacu zabrali zwłoki księżnej Daisy, chroniąc je przed zbezczeszczeniem przez żołnierzy Armii Czerwonej. I tu kolejna tajemnica zamku, albowiem nie wiadomo na pewno gdzie księżna Daisy została pochowana.
Mauzoleum oddalone jest od zamku 10 minut spacerkiem, a samo zwiedzanie zajmie Ci chwilę.
Punkty widokowe na zamek Książ
Na mapce – o której wcześniej wspomniałam – znajdziesz zaznaczone punkty widokowe. Idź tam na spacer, a zobaczysz zamek Książ za każdym razem innej perspektywy. Uwierzysz, że stoi na skale bo wygląda niczym statek płynący przez zielone fale.
Piękny widok o każdej porze roku ale, moim zdaniem, najpiękniejszy późną jesienią, kiedy skąpany jest w kolory z liściastych drzew.
Spacer w parku wokół zamku może zając od kilkunastu minut nawet do kilku godzin.
Dolina Różaneczników w parku Książ
Dolina Różaneczników oddalona jest od zamku Książ około 15 minut spacerkiem. Posiłkując się mapą bez problemu znajdziesz drogę do tego zakątka.
Lipową aleją, mijając zabudowania Stadniny Stada Książ i pastwiska. Najbardziej urokliwego w porze kwitnienia różaneczników, czyli od końca maja do połowy czerwca.
Fantasie Diasy i Staw w Książańskim Parku Krajobrazowym
Ma Fantaisi nazwała księżna Daisy zakątek w sercu parku, który powstał z jej inicjatywy. Czyli dwa urocze, małe domy połączone gankiem, położone nad stawem, który powstał poprzez spiętrzenie wody na Czarcim Potoku. Ostoja księżnej, w oddaleniu od zamku, służby i sztywnych reguł, które panowały w rodzinie Hochbergów.
Obecnie po zabudowaniach pozostały śladowe pozostałości kamieni fundamentowych, ale przetrwała – nieco zdziczała – przyroda i staw.
Od zamku to około 30 minut spaceru, przez przyjemne, leśne dukty.
Jeziorko Daisy
Kolejna atrakcja, do której warto dotrzeć w parku Książ to Jeziorko Daisy, czyli zalane wyrobisko nieczynnego kamieniołomu.
To nieco dzikie i tajemnicze miejsce (obecnie dość zaniedbane), przy którym Daisy zaadaptowała jeden z wapienników na basztę i urządziła w nim izbę myśliwych.
Z zamku Książ dojdziesz do jeziorka szlakiem niebieskim lub zielonym.
Ścieżka Hochbergów i szlak wokół zamku
Koniecznie zabierz dobre buty na takie zupełnie inne zwiedzanie okolic zamku niż proponowałam do tej pory. Nie jest to trasa dla małych dzieci, ani dla osób mających problemy z poruszaniem się. Z wózkami dziecięcymi tym bardziej nie.
Pewnie dlatego na ścieżce Hochbergów jest tak spokojnie. Tłumy zwiedzających zostają na zamku, a wędrowiec zanurza się w świat przyrody i wędrówki.
Wędruje po urwistych skarpach, nad przepaściami, wzdłuż ścian wąwozu. Przechodzi po zawieszonych kładkach i mostkach, podziwiając wąwóz rzeki Pałecznicy, cis Bolko i skupiska różaneczników. Taka trasa zajmie Ci około dwóch godzin.
Ruiny zamku Stary Książ
Książę, podążając za ówczesną modą, wybudował romantyczną ruinę na podwalinach istniejących w tym miejscu historycznych murów. W bardzo malowniczym miejscu.
Do zamku wejdziemy kamiennymi schodami, wybudowanymi w miejscu, gdzie niegdyś był most zwodzony.
Z zamku prowadzi do ruin ścieżka, której przejście zajmie około 40 minut.
Wałbrzyska Palmiarnia
Palmiarnia. Pełna uroku i przyrody budowla założona z miłości przez księcia dla swojej żony Daisy. Klimatyczny ogród na relaks wśród przyrody, z okazałymi roślinami i z towarzystwem małych zwierząt.
Na miejscu niemal zatopiona w zieleni kawiarnia i sklep, w którym można kupić rośliny do domu.
Parking przed palmiarnią (w weekendy bezpłatny), ale można także zostawić samochód przed zamkiem i śladem księżnej Diasy przejść się na półgodzinny spacer zamku do Palmiarni.
Wywiad z ostatnią mieszkanką Książa
Zwiedzając zamek można natknąć się na parę starszych ludzi, mieszkańców przyzamkowych zabudowań. To pani Dorota z mężem. Ostatnia mieszkanka zamku Książ.
Pani Doris od dzieciństwa mieszka w zamku i doskonale pamięta księżną Diasy.
O tym co zapamiętała z dzieciństwa, o księżnej opuszczającej zamek podczas wojny, o rządach Niemców w pałacowych przestrzeniach i o tym, co przez kolejne lata działo się z zamkiem opowiada w chwytającym za serce wywiadzie z prezesem Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateuszem Mykytyszyn pani Doris Stempowska [con name=”hand-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W Książu, moim domu.
Zobacz koniecznie! Ten wywiad pozwoli Ci wczuć się w historię zamku i dawne czasy.
Miłosne historie na zamku Książ. Filmy o Książu
W czasach świetności zamku wiele miłosnych historii przewinęło się przez jego mury. Także skandali na skalę europejską.
Jednym z najbardziej komentowanych był romans Bolka – syna książęcej pary – ze swoją macochą, który ostatecznie zakończył się małżeństwem.
W moim artykule o księżnej Daisy Zamek Książ jak z bajki lepiej poznasz tę historię.
Na kanwie życia rodziny Hochbergów – władców Pszczyny i Książa – został nakręcony film „Magnat” i serial „Biała Wizytówka”.
Nie jest to biograficzny film, ale wątki z życia rodziny w oparciu o wydarzenia z epoki są jak najbardziej realne.
Zamek Książ wydarzenia i wystawy
- Festiwal Tajemnic – największa impreza historyczna na Dolnym Śląsku a zarazem największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic.
- Festiwal Kwiatów i Sztuki to sposób w jaki każdego roku w Książu wita się powracającą do życia wiosnę poprzez girlandy kwiatów i zachwycające aranżacje. Na przełomie kwietnia i maja.
- Bal upiorów – w wersji dla dorosłych lub dla dzieci.
- Halloween dla dorosłych.
- Ogrody Światła w zamku i Palmiarni czynne od końca listopada do lutego (zazwyczaj).
Godziny otwarcia zamku Książ, ceny biletów i wydarzenia
Wszystkie informacje, które będą przydatne przy zwiedzaniu zamku Książ znajdziesz u źródła, czyli na oficjalnej stronie w zamku Książ.
Warto zerknąć na nią przed planowanym zwiedzaniem zamku i nie tylko kupić bilety on-line, ale także zapoznać się z aktualnościami, co w danym momencie dzieje się ciekawego w zamku. Bowiem wyżej wymienione wydarzeni odbywają się cyklicznie, ale oprócz niech wiele dzieje się w zamku Książ.
Zamek Książ restauracje
Planując całodzienne lub kilkugodzinne zwiedzanie zamku możesz przygotować piknikowe jedzenie – na piknik znajdziesz w parku mnóstwo urokliwych miejsc.
Jeśli jednak preferujesz posiłek w restauracji, to będziesz mieć do wyboru dwie restauracje. Oraz jedną kawiarnię. W klimatycznych, zamkowych wnętrzach i z dobrym jedzeniem.
Poznaj Daisy i jej tajemnice
To za sprawą Daisy zamek Książ zmienił oblicze. Poznaj niezwykłą historię kobiety porównywanej przez wielu z księżną Dianą w moim artykule o Daisy, który znajdziesz, gdy klikniesz historia rodziny Hochbergów.
Nocleg na zamku Książ
Nie przenocujesz na zamku Książ, bo nie ma takiej możliwości, ale w jednym z zabudowań przyzamkowych jak najbardziej.
I taki nocleg w hotelu Książ polecam. Bo dopiero wtedy, kiedy tłumy zwiedzających opuszczą zamkowy teren, w ciszy i spokoju wtopisz się w klimat przyzamkowych historii i poczujesz ducha minionych czasów.
Tutaj zarezerwujesz nocleg Książ hotel.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Zamek Książ i jego niezwykła, pełna tajemnic i legend historia. I mieszkańcy zamku. Hochbergowie.
Niegdyś jedna z najzamożniejszych europejskich rodzin, która wskutek różnych kolei losu, utraciła cały majątek.