Jak nie przechowywać biżuterii? Tego unikaj!

0
592
O czym musisz pamiętać przy przechowywaniu biżuterii?

Biżuteria, bez względu na tworzywo, z jakiego została wykonana, wymaga prawidłowej ochrony podczas przechowywania. W innym przypadku kolczyki, pierścionki czy łańcuszki mogą się zniszczyć lub stracić swój blask. Jakich miejsc powinniśmy unikać?

Każda wielbicielka biżuterii chce, aby ta służyła jak najdłużej. Bez względu na to czy jesteśmy zwolenniczkami złota, srebra, metalu czy też sutaszu, wszystkie kosztowności należy przechowywać w odpowiedni sposób. Dzięki temu zabezpieczymy je przed zniszczeniem, utratą połysku lub zgubieniem. Warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki mogą mieć negatywny wpływ na biżuterię i w jakich miejscach lepiej jej nie przechowywać.

Wilgoć

Woda to zdecydowanie największy wróg naszych kolczyków, łańcuszków czy bransoletek. Nagromadzenie wilgoci sprawia, że biżuteria traci swój blask i pokrywa się osadem lub rdzą.

Bez względu na sposób przechowywania nie zostawiajmy biżuterii w łazience. To samo dotyczy zlewu w kuchni kiedy, np. w trakcie zmywania chcemy zdjąć pierścionek i odłożyć go na brzegu zlewozmywaka. Lepiej zanieść go do szkatułki w pokoju i nie narażać na bezpośrednie działanie wody oraz środków chemicznych.

Mieszanie metali

Biżuterii nie sprzyja towarzystwo drugiego tworzywa. Nie mieszajmy złota ze srebrem, ani z innymi metalami czy materiałami. Może to powodować nieestetyczne naloty, a w przypadku metalu – rdzewienie. Nawet jeśli chcemy schować różne metale w jednym pudełku na biżuterię lub szkatułce, najpierw włóżmy je w oddzielne woreczki, które jednocześnie zabezpieczą przed poplątaniem, zarysowaniem i wilgocią.

Ani torebka, ani kieszeń

Unikajmy chowania biżuterii luzem do kieszeni lub torebki, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo może dojść do zniszczenia lub zgubienia poszczególnych elementów. Drobne kolczyki czy pierścionek mogą wypaść wraz z inną rzeczą, o którą się zahaczą lub zostaną wyrzucone podczas sprzątania torebki.

Jeśli wybieramy się na basen, do sauny lub na masaż zdejmijmy kolczyki lub bransoletkę i po prostu zostawmy je w domu. Jeśli zapomnieliśmy tego zrobić, zawińmy biżuterię w chusteczkę higieniczną lub specjalny woreczek i wsuńmy do portfela – łatwiej będzie nam pamiętać, że schowaliśmy tam cenny przedmiot.

Wszystko na raz

Biżuteria zdecydowanie „nie lubi” towarzystwa. Szczególnie złote łańcuszki mogą poplątać się z innymi elementami. Nie łączmy kilku par kolczyków, pierścionków lub łańcuszków i absolutnie nie przechowujmy większej ilości w jednym woreczku lub przegródce. Warto zadbać o pudełko na biżuterię lub specjalny stojak, gdzie każdy element będzie miał swoje miejsce.

W szkatułkach dodatkowo występują separatory, które pozwalają również szybko znaleźć potrzebną błyskotkę.

Biżuteria to bardzo delikatny materiał, o który trzeba regularnie dbać, czyścić i chronić przed działaniem wilgoci oraz kosmetyków. Jednak niemniej ważne jest przechowywanie oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony. Wystarczy zaopatrzyć się, np. w pudełko na biżuterię, wieszak lub bombonierę z przykrywką, aby dłużej cieszyć się jej blaskiem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!