Kiszone rzodkiewki. Znakomita kiszonka
Kiszone rzodkiewki na zimę i lato! Rewelacyjny smak. Możesz zachować smak lata na cały rok i zakisić rzodkiewki – tak jak ogórki – późnym latem czy jesienią i delektować się nimi podczas zimy.
Co warto dodać do kiszonych rzodkiewek?
Najbardziej smakują mi w „towarzystwie” czosnku i chrzanu, ale możesz dodać inne zioła lub przyprawy: białą gorczycę, estragon, liście dębu, czarnej, porzeczki, wiśni, winorośli…
Oczywiście, nie wszystko na raz, bo nawet w kiszonkach przesada nie jest zbyt dobra.
Po prostu poszukaj swojego ulubionego smaku kiszonych rzodkiewek.
Rzodkiewki zakisiłam po raz pierwszy latem ubiegłego roku.
Nie miałam zamiaru robić zimowych zapasów, ale przypadkiem jeden słoik zawieruszył się wśród ogórków kiszonych. „Odkryty” na początku maja okazał się pyszną niespodzianką.
I jeszcze jedna uwaga dotycząca kiszonych rzodkiewek. W trakcie kiszenia rzodkiewki odbarwiają się, a woda staje się lekko różowa. Rzodkiewki jednak nie tracą aromaty, a jak taka różowa woda smakuje!
Kiszone rzodkiewki: przepis
Kiszone rzodkiewki: składniki
- rzodkiewki – całe lub pokrojone w plastry
- sól kamienna
- chrzan
- czosnek
- koper – koniecznie z baldachami
- zioła i dodatki według uznania: estragon, liście wiśni, winogron, gorczyca, liście laurowe
Jak ukisić rzodkiewki – przepis krok po kroku:
- Rzodkiewki umyć, usunąć końcówki. Można pokroić na plasterki lub połówki.
- Czosnek obrać z łusek.
- Korzeń chrzanu obrać i pokroić na cienkie słupki.
- Słoik umyć lub wyparzyć.
- Przygotować zalewę. Do jednego litra wody dodać 3 dkg soli. Mieszać, aż sól się rozpuści.
- Zgotować wodę albo użyć mineralnej – generalnie najlepsza jest woda bez chloru.
- Rzodkiewki wkładać do słoika jak najbliżej siebie. Jeśli są bardzo duże, to trzeba je przekroić (okrągłe zajmują sporo miejsca w słoju, a jeśli będzie zbyt dużo wody z solą w stosunku do rzodkiewek, to mogą być zbyt słone).
- Do każdego słoika włożyć po 1 – 2 ząbki czosnku ( w zależności od wielkości słoja) i po 1 lasce chrzanu. Dodać inne zioła – jeśli mamy ochotę na inny smak i aromat.
- Na górę włożyć koper. Koper daje dość specyficzny smaczek – ja go uwielbiam, więc daję nie tylko baldachy, ale jeszcze dodaję sporo gałązek kopru.
- Zalać wodą, zalewa musi przykrywać w pełni wszystkie rzodkiewki w słoiku. Zakręcić lub przykryć.
- Zostawić w ciepłym miejscu do zakiszenia.
- Po kilku dniach – w zależności od temperatury otoczenia – rzodkiewki będą gotowe do jedzenia. Im cieplej, tym szybciej przebiega fermentacja.
Wskazówki
- Rzodkiewki pokroić na kawałki lub plastry.
- Zalać bardzo ciepłą wodą z solą
- Do naczynia z kiszonymi rzodkiewkami „kapnąć” nieco wody z już ukiszonych ogórków lub innych kiszonych warzyw. Sprawdź przepis na kiszone warzywa.
- Postawić na słońce lub w inne mocno nagrzane miejsce – ale tutaj trzeba uważać, żeby rzodkiewek nie ugotować 🙂
Przygotuj kiszonki o innych smakach! Sprawdź pozostałe przepisy:
Torshi – warzywa kiszone w occie po turecku
Kiszone buraki i sok (kwas) z kiszonego buraka
Kiszonki – wszystkie przepisy w jednym miejscu
Podziel się swoją opinią na temat smaku kiszonki w komentarzu!
Mam nadzieje, że kiszone rzodkiewki Ci smakowały. Jeżeli masz jakieś pytania co do kiszonek śmiało pytaj w komentarzu 🙂
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Cześć. Czy można zrobić coś by rzodkiewki nie tracily kolory po ukiszeniu? Zrobiłam wedlug tego przepisu, wyszly super (idealnie twarde), ale niestety wyblakły i mimo zachęt moi goście nie chcieli ich probowac, bo myśleli, że są zepsute.
Witam, niestety ja nie znam takiego sposobu. Zawsze kiedy kiszę rzodkiewki odbarwiają się, a woda przyjmuje różową barwę. To taka uroda tej zdrowej i pysznej kiszonki. Gościom pozostaje żałować, że nie spróbowali pysznej przekąski:) Pozdrawiam i zachęcam do spróbowania innych kiszonek, na przykład kiszonego arbuza (nie odbarwia się, a tez fajnie smakuje) lub kiszonych szparagów. dana
Dzięki za przepis:) ja bym chciałabym sie zapytać co zrobić, aby rzodkiewki były całkowicie przykryte woda? Trzeba je koniecznie czymś dociążyć czy jak pływają na powierzchni wody to jest ok. Ta sama wątpliwość mam przy kapuście czerwonej. Dzis robiłam pierwszy raz kapustę kiszona i po ugnieceniu w słoiku kapustę przykrywał sok, ale potem podpłynęła ona na powierzchnie i nie moge powiedzieć ze jest całkowicie przykryta sokiem tylko pływa sobie. Mam watpliwości czy taka wyjdzie.
Witaj, ja układam rzodkiewki bardzo ciasno i w ten sposób blokuję je przed wypłynięciem na górę. A sposób najlepszy na kapustę to po prostu przykryć tzn. obciążyć ją czymś. Ale jeśli nie jeśli wkrótce ją spożyjesz – tzn nie jest kiszona na zimę – to w nie będzie jej szkodziło to, że będzie unosiła się nieco na powierzchni. Smacznego życzę dana