Radosne kalendarium roślin – rośliny, które oczyszczą powietrze

0
7239
Rośliny w doniczce i kamienna figurka ze świecą
Radosne kalendarium roślin – rośliny, które oczyszczą powietrze są dzisiejszymi bohaterkami artykułu i jednocześnie “wpraszają się na salony”.

“Radosne kalendarium roślin”  jest cyklem artykułów na dobry początek tygodnia. Jako, że ogród jest jedną z moich pasji, chciałabym zaprosić Was do mojego świata roślin.

Ponieważ dobrze jest wejść w nowy tydzień z pozytywnymi myślami, niech stanie się tak za sprawą kolorowego piękna natury.

Jego wizerunku fotograficznego, ciekawostek związanych z poszczególnymi gatunkami, kompozycji roślin i ich wykorzystaniem do … konsumpcji.

 

duża roślina w donicy
Kalanchoe beharensis w moim ogrodzie

Zieleń w donicy przez cały rok

 Rośliny doniczkowe w domu – niegdyś trudno było sobie wyobrazić bez nich mieszkanie czy dom jednorodzinny. Zdobiły restauracje, hole i poczekalnie, a także – często siermiężnie wyglądające – miejsca pracy.
Kwiaty na oknie były wręcz obowiązkowe u każdego. Rozwiązań gdzie i jak je zaaranżować we wnętrzu jest naprawdę mnóstwo –Tutaj najdziesz przykłady aranżacji – ale że warto zaprosić je do domu, mówią nawet naukowcy. I to mówią coraz głośniej i częściej. Bowiem rośliny, które oczyszczą  powietrze ze szkodliwych związków, które atakują nas z każdej strony.
Parę lat temu amerykańska NASA opublikowała listę roślin zalecanych do umieszczenia w domu i pracy, ze względu na ich doskonałe właściwości oczyszczające powietrze. Dodatkowo zapewniają, że także mikroorganizmy żyjące w ziemi w doniczce usuwają benzen z powietrza.
Już same nazwy “trucicieli” brzmią okropnie: aldehyd mrówkowy, amoniak, benzen, ksyleny, trichloroetylen, a co dopiero ich działanie. Otaczają nas i – często – bezwonnie wnikają do naszego organizmu.
To nie tylko spaliny i zanieczyszczenia, które są produkowane przez piece, samochody i.t.p, ale i wszelkiego rodzaje produkty, których używamy na co dzień, jak na przykład: perfumy, środki chemiczne używane w domu, perfumy, farby i wiele innych.
Zaleca się, aby jedna roślina średniej wielkości przypadała na 10 do 12 mkw powierzchni.
Wiemy, czym oddychamy, a teraz poznajmy rośliny, które pomogą nam lepiej oddychać.
rośliny i suchy bukiet
Cieszą oko 🙂

Lista roślin alfabetycznie

Aglaonema

kwiat w donicy
Aglaonema

Anturium Andrego

kwiat w donicy
Anturium

Bluszcz pospolity

kwiat w donicy
Bluszcz

Chryzantema wielkokwiatowa

kwiat w donicy
Chryzantema

Dracena odwrócona

kwiat w donicy
Dracena

Figowiec beniamina

kwiat w donicy
Figowiec beniamina

Gerbera Jamisona

kwiat w donicy
Gerbera

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens), czyli popularne drzewko szczęścia.

kwiat w donicy
Drzewko szczęścia

Liriope szafirkowata – bylina

kwiat w donicy
Liriope

Palma: Dypsis lutescens, Rapis wyniosły, Areca

liść palmy
Palma

Paprotki (Nefrolepis)

kwiat w donicy
Paprotka

Sansewieria gwinejska

kwiat w donicy
Sansevieria

Scindapsus – Epipremnum

kwiat w donicy
Scindapsus

Skrzydłokwiat

roślina w donicy
Skrzydłokwiat

Zielistka Czubata – Sternberga

roślina w donicy
Zielistka

Powiew egzotyki

Większość tych roślin doskonale znamy, często nawet mamy je w domu. A jeśli nie, to kupmy chociaż kilka z nich ( w sklepach typu: OBI, Castorama, internetowych) i pozwólmy, aby oczyściły powietrze, którym oddychamy.
A przy okazji stały się zielonym, naturalnym i wprowadzającym w wakacyjny klimat elementem wyposażenia mieszkania  lub miejsca pracy.
A skąd wakacyjny klimat? Bo przecież miejscem rodzimym dla większości z nich są odległe, ciepłe kraje, stąd ślad Mauritiusa, Madagaskaru, wysp Polinezji czy dżungli amazońskiej w naszych domach.

Co zrobić, aby stworzyć roślinom dobre warunki

  • Zadbać o dobry drenaż w donicy ( oczywiście musi być donica z odpływem) – tutaj nie ma lepszego składnika niż keramzyt.
  • Sprawdzić warunki jakich potrzebują rośliny i dostarczyć im według potrzeby.
  • W uprawie roślin od ” – dzieści” wstecz są mi pomocą dwie książki: Margot Schuber i Rob Herwing “Mieszkamy wśród kwiatów” i Anna Skalicka “Encyklopedia roślin domowych”. I pomimo, że obecnie wszystkie informacje mogę znaleźć w internecie, to z ich pomocy nadal chętnie korzystam.
  • Nie zostawiać wody w podstawce!
  • Pamiętać o ich zasilaniu preparatami mineralnymi –  ja najczęściej stosuję naturalny Biohumus.
  • Zraszać często – zbyt suche powietrze w domu sprzyja powoduje, że chętnie rośliny atakują szkodniki – szczególnie aktywne są przędziorki, tarczniki i miseczniki.Uwaga: niektóre części tych roślin są trujące – należy przemyśleć ich usytuowanie w przypadku małych dzieci i zwierząt domowych.
cytryna na krzaku w domu
W moim ogrodzie domowym, gdy na zewnątrz lekka zima

 

Źródło: WL Douglas; K Bounds (July 1989). A study of interior landscape plants for indoor air pollution abatement (Report). NASA. NASA-TM-108061, 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!