Słodkie przetwory bez dodatku cukru

0
683
słoiki z przetworami
Przygotowanie dżemu, powideł lub kompotu bez dodatku cukru jest jak najbardziej możliwe. I co najważniejsze – będzie słodko! 
Gotowanie co prawda trwa nieco dłużej, ale zyskujemy zdrowe wspomnienie letnich dni.
Aby zrobić jakikolwiek przetwór bez dodatku cukru, wykorzystamy metodę zwaną janginizacją (doskonale znana w kuchni makrobiotycznej).
A mówiąc bardziej ludzkim językiem, duszenie owoców lub warzyw we własnym soku z odrobinką soli. Dodatek soli sprawia, że z owoców wydobywa się naturalny cukier, owoce zachowują kolor i smak świeżości.
Warunkiem jest gotowanie potrawy na bardzo małym ogniu – potrzeba czasu, aby słodycz “wydobyła” się  z owoców.
Bardzo ważnym aspektem tego przepisu jest dodatek soli. SZCZYPTA! W zupełności wystarczy. W przeciwnym razie będziemy mieli słodko – słony owocowy twór.
Owoce użyte do przetworu musza być nie uszkodzone i mocno dojrzałe. Otrzymamy słodki i zdrowy dżem. Nie będzie on jednak tak słodki, jak sklepowy “ulepek” w słoiku, których pierwszym składnikiem jest cukier właśnie.
Dobrym pomysłem na taki sposób zamknięcia owoców jest również władowanie całych owoców śliwek, truskawek, gruszek, moreli czy co nam przyjdzie do głowy do słoika, potraktowanie ich wspomnianą szczyptą soli i zapasteryzowanie.
W takim przypadku dobrze jest pasteryzować nieco dłużej, aby słodycz miała szansę wypłynąć. 

Przepis na: Słodkie przetwory bez dodatku cukru

Składniki: Słodkie przetwory bez dodatku cukru

  • dojrzałe, nie uszkodzone owoce
  • szczypta soli –  himalajska, kamienna

Przygotowanie: Słodkie przetwory bez dodatku cukru

  1. Owoce delikatnie umyć. Jeśli są z pestkami – typu śliwki, wiśnie – trzeba je wydrylować.
  2. Część owocóe można pokroić na mniejsze kawałki lub pognieść.
  3. Rozgrzać dużą patelnię lub duży garnek – ważne, aby była duża średnica, wtedy sok szybciej odparuje. I druga ważna sprawa – grube dno, wtedy dżem nie przypali się.
  4. Włożyć owoce do rozgrzanego naczynia i zmniejszyć piec do minimum. Ja w skali 10 stopniowej smażę na 3 -4 stopnie. NIE PRZYKRYWAĆ!
  5. Gotować, aż zrobi się dżem. Czas zależny jest nie tylko od gatunku owoców i stanu ich dojrzałości. Na pewno trzeba gotować przynajmniej 2 godziny.
  6. I tutaj mamy dwie metody gotowania:  a) gotujemy na małym ogniu co chwilę mieszając i pilnujemy, żeby dżem nie przypalił się b) nie mieszamy w ogóle, tylko zerkamy od czasu do czasu jak postępuje smażenie.
  7. Po uzyskaniu żądanej konsystencji, wlewamy dżem do uprzednio umytych i wyparzonych słoiczków ( wyparzonych łącznie z zakrętkami) i odwracamy do góry dnem.
  8.  Jeśli ktoś chce, może zapasteryzować słoiki przez kilka minut. W tym celu włożyć zakręcone słoiki  z gorącym dżemem do garnka z gorącą wodą sięgająca połowy wysokości słoika i gotować przez 10 minut lub włożyć zakręcone słoiki do nagrzanego do temperatury 120 -130 stopni na 10 minut.
trzy patelnie z różnymi dżemami
W oczekiwaniu na naturalną słodycz

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!