Stawy Milickie w Dolinie Baryczy – trasy rowerowe

0
59
znak stopu z ptakiem
Stawy Milickie - królestwo ptaków

Stawy Milickie w Dolinie Baryczy na rowerze. Tras jest wiele, możliwości jeszcze więcej, bo można je rozszerzyć o wiejskie drogi. Po niemal płaskim, łatwym terenie, w samym sercu przyrody. Mogą być niebezpieczne! Albowiem uzależniają – chce się tutaj wracać i wracać…

Stawy Milickie
Takich widoków tutaj prawie trzysta

Hektary wody, kilometry tras

Dolina Baryczy ze Stawami Milickimi jako najbardziej znanym elementem tego Parku Krajobrazowego, bogato zaprezentuje Wam się w artykule  Jak to jest z tymi Stawami Milickimi.

Opowie o sobie, ciekawostkach z krainy i zachęci do sposobów eksploracji. A na koniec zabierze Was na znakomitego, milickiego karpia. Albo inną rybkę z tutejszej hodowli.

Dolina Baryczy  (Park Krajobrazowy Dolina Baryczy ) – urokliwy zakątek ziemi, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Wypełniony przyrodą – stawy, lasy, mokradła będące domem dla ptaków i ryb otoczone lasami i łąkami, z licznymi, historycznymi budowlami. Na terenie Parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – rezerwat przyrody Stawy Milickie – w skład którego wchodzi prawie trzysta stawów. Oprócz Stawów Milickich, na terenie parku istnieją jeszcze trzy rezerwaty: Wzgórze Joanny, Olszyny Niezgodzkie i Radziądz.

 

Stawy Milickie mapy
Darmowe mapy regionu
Jaz na rzece Barycz
Jaz na rzece Barycz

Na rowery

Wytyczonymi pomiędzy skupiskami stawów i okolicznymi wioskami trasami rowerowymi można godzinami kręcić się na dwóch kółkach.

Przyjąć strategię, że jedziemy jedną z tras, albo zmieniamy ją zgodnie z fantazją chwili. Odległości nie są zbyt duże. Teren jest prawie płaski, ścieżki najczęściej są szutrowe lub utwardzone, aczkolwiek zdarzają się miejsca – jak na przykład trasa żółta na obrzeżach Milicza, która prowadzi niezbyt uczęszczaną, dość zarośniętą groblą nad rzeką Barycz. Ale tak jest tylko w mniej popularnych miejscach. I do przejechania.

Cały obszar Doliny Baryczy poprzecinany jest dobrze oznakowanymi trasami  rowerowymi i ścieżkami dydaktycznymi. W wielu miejscach trasy rowerowe łączą się lub przecinają z pieszymi szlakami lub trasami konnymi. Mając przy sobie mapą – bezpłatne mapy dostępne są w punktach  Informacji Turystycznej, w hotelach, wypożyczalniach a nawet restauracjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powłóczyć się także wiejskimi, niezbyt uczęszczanymi drogami i leśnymi duktami.

Tak zresztą zrobiłam w czasie mojej wyprawy rowerowej – częściowo przez gapiostwo, gdy przejechałam skręt.

Jedynie czego musimy przestrzegać, to zakazu wstępu w niektóre regionu stawów, o czym przypominają nam stosowne tablice.

Ścieżki dydaktyczne z tablicami informującymi o zwyczajach ptactwa i ryb,  czatownie i wieże obserwacyjne to absolutna wartość dodana tras. Warto zabrać lornetkę – na pewno przyda się do podglądania hałasujących mieszkańców szuwar.

Przez Dolinę Baryczy przebiega 17 kilometrowy fragment EuroVelo – (europejska sieć szlaków rowerowych)  EV9 Bałtyk – Adriatyk od miejscowości Przewory do Baranowiec.

W sumie na całym obszarze mamy do dyspozycji sporo tras, z wieloma miejscami postojowymi.

Uważam, że nie ma sensu wymieniać tras – ruszając w drogę zaopatrzcie się w mapę.

Jedynie na co chciałabym zwrócić uwagę, to dwie ścieżki. Moim zdaniem absolutnie konieczne – jedne z najpiękniejszych.

 1. Ścieżka kolejowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej biegnąca pomiędzy miejscowościami Sułów i Grabownica, przez Milicz. Dwadzieścia kilometrów trasy, bardzo łatwej, świetnie nadającej się także dla dzieci, poprowadzono po nasypie, dla uatrakcyjnienia pozostawiając oznaczenia kolejowe. Kilka miejsc postojowych i tablice informacyjne.
 2. Trasa rowerowa groblą pomiędzy stawami Stawno i Nowe Grodzisko. Krótka, bo zaledwie dwu kilometrowa, ale niezwykle urokliwa. Uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Baryczy. Tutaj bywa nieco tłoczno – po obu stronach grobli są parkingi, więc sporo ludzi spaceruje z wózkami, dzieci jeżdżą na rowerkach, ludzie spacerują. W sumie może to i lepiej – nie można śmignąć szybko na rowerze, tylko trzeba zwolnić i porozglądać się wokół. A naprawdę warto!

Planując trasę, proponuję te dwa odcinki obowiązkowo wziąć pod uwagę.

Stawy Milickie i rower
Dowód mojej bytności w rejonie stawów
oznaczenia trasy rowerowej Stawy Milickie
Oznaczenia na trasach
Rowerzysta na trasie w lesie
Trasa po nasypie kolejowym
tablica informacyjna
Tablice informacyjne na trasie

Na rower bez roweru

Nie musisz posiadać swojego roweru, aby wyruszyć w teren. Sporo wypożyczalni rowerów oferują zarówno zwykłe jak i elektryczne rowery. Także skorzystałam z takiej propozycji.

Wypożyczenie roweru na cały dzień kosztuje od 30 do 40 złotych.

Gdzie wypożyczysz rower

 • Rowery Dajczman – Milicz. 691 843 294, 889 436 515.
 • Rowery Milicz 783 040 077
 • Mirosław Krzyżoszczak – Milicz. 606 586 733 – z tej wypożyczalni skorzystałam i byłam zadowolona.
 • Wypożyczalnia Milicz – Niesułowice. 665 145 094
 • Punkt Informacji Turystycznej w Pałacu Żmigród. 71 385 39 31.
 • Maciej Kowalski 665 145 094.
 • Jaz – Kaj Milicz. 785 554 714
 • Naturum Ruda Sułowska 71 75 90 888
 • Agroturystyka “U źródła” Milicz  509787669
 • Usługi Turystyczne Ruda Sułowska.  603 976 169.
 • Sklep i wypożyczalnia rowerów Milicz.  506 454 311.
 • Wypożyczalni rowerów Krośnice (przystań). 71 38 28 181.
rowery
Nasze rowery

Ścieżki rowerowe 

Przed wyjazdem radzę zerknąć na stronę regionu, gdzie znajdziecie trasy wraz z ciekawymi opisami Trasy rowerowe Dolina Baryczy.

Bardzo przydatna aplikacja, z interaktywną mapą regionu, na której zaznaczone są wszystkie rodzaje tras. Polecam ściągnąć i korzystać: mapy interaktywne Dolina Baryczy.

Jak dojechać

 • Samochodem.
 • Pociągiem. Do Krośnic i Milicza z Wrocławia można dojechać bezpośrednim pociągiem około 1,5 godziny. Z Poznania nieco gorzej, bo z jedną przesiadką.

Gdzie zamieszkać

Zarówno Milicz, jak i okoliczne  – mniejsze i większe – miejscowości oferują sporo różnego rodzaju noclegów. Począwszy od pokoi do wynajęcia, poprzez zakwaterowanie w agroturystyce, hotelu, a na pałacu skończywszy.

Moim miejsce w pobliżu Stawów Milickich jest ostatni element wyliczanki noclegowej. Pałac Pakosław. Jak tam jest opowiem Ci w artykule Pałac Pakosław – a w nim smaki i pokoje, jakich nie znajdziesz na świecie.

A w jakim pokoje się zatrzymać? To będzie Twój problem. Tematycznie najbardziej pasuje Ptasie Radio

Pokój "Ptasie radio" w Pałacu Pakosław
Pokój “Ptasie radio” w Pałacu Pakosław
Pokój "Ptasie radio" w Pałacu Pakosław
W pokoju”Ptasie radio”

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o Dolinie Baryczy, zerknij do moich kolejnych artykułów:

Stawy Milickie w Dolinie Baryczy – podróż na kilka sposobów w serce przyrody

Tutaj znajdziesz nocleg w Dolinie Baryczy

Wybierasz się do Doliny Baryczy? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć.Booking.com

Dopisek specjalny

Wyjazd odbył się w ramach corocznego prezentu urodzinowego od mojego bardzo dorosłego syna dla mnie. Dziękuję Radziu, za wspólnie spędzony czas, przegadane godziny i ból pewnej części ciała po kilku godzinach spędzonych na rowerze.

Kiedyś bowiem Radek powiedział, że tworzy nową, rodzinną tradycję – zamiast kwiatów czy prezentu, wspólnie spędzony weekend w otoczeniu przyrody.

Z reguły wyjeżdżamy w góry – tym razem padło na stawy.

Nasze poprzednie wyjazdy – gdybyście mieli ochotę zerknąć – ukrywają się po poniższymi linkami:

 W Bieszczadach nie tylko Zakapiory

 Tatry – kto raz przybył, przepadł z kretesem

Kobieta i mężczyzna na rowerze
Dana i Radek na trasie
Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!