Chata Dyziówka – magiczna agroturystyka z alpakami

0
862
chata spokój Beskid Niski
Dyziówka zaprasza

Chata Dyziówka – piękne i spokojne miejsce w pobliżu Beskidu Niskiego.

Motto – Zamieszkać w uroczym domku i zaprzyjaźnić się z alpakami

witajcie w naszej bajce - tabliczka napisem na domu
Gospodarze zapraszają

Szukasz spokojnego miejsca na nocleg w Beskidzie Niskim? Może zatem warto przyjrzeć się jego – jeszcze spokojniejszym i mnie znanym okolicom, jak na przykład Pogórze Środkowobeskidzkie, gdzie króluje piękna przyroda, urozmaicony krajobraz i zabytki kultury. Teren ten często jest pomijany przez turystów, których celem są Bieszczady lub Beskid Niski. A niesłusznie!

Jakieś dwadzieścia kilometrów na północny – wschód od Krosna leży wioska Wola Komborska. A w niej, na jednej z polan króluje w sąsiedztwie domu gospodarzy Chata Dyziówka.  

Gospodarze sprowadzili ponad stuletnia drewnianą chatę z Beskidu Niskiego i przywrócili ją do życia. Zastosowali naturalny sposób wykończenia – stąd  zarówno tynki w wewnątrz jak i szpary pomiędzy belkami wypełnione są gliną – ale wyposażyli ją w współczesne zdobycze cywilizacyjne, świetnie łącząc stare z nowym. Pięknie odrestaurowane stare meble i wnętrza ozdobione bibelotami z okresu międzywojennego oraz oryginalna łazienka tworzą niesamowity klimat.

Przesłaniem gospodarzy, skierowanym do gości jest przekaz, dla zapamiętania zapisany da breloczku do kluczy: Dom wolny od narzekań:).

Galeria

Więcej…

… przeczytasz  i zobaczysz w artykule ⇒ Alpaki w magicznym klimacie Podkarpacia

Komu polecam to miejsce

Miejsce idealne dla każdego, kto ma ochotę zwolnić nieco życie  i pobyć w spokoju w kontakcie z naturą i przyjacielsko nastawionymi do ludźmi alpakami. Klimatycznie i gustownie.

Cudowne, stare meble pięknie odnowione i piec – koza dający ciepło. Ciepło pomieszczeniu i duszy.

Najważniejsze informacje

1. Kiedy czynne.

 • Cały rok

2. Lokalizacja.

 • Podkarpacie 20 km od Krosna na północny – wschód

3. Informacja o pokojach.

 • Dom do wynajęcia w całości. Na dole salon połączony z kuchnią i łazienka. U góry dwie dwuosobowe sypialnie. Taras z sielskim widokiem na góry.

4. Wyżywienie

 • Bez wyżywienie, ale dobrze wyposażona kuchnia, w której można przygotować posiłki. Znakomite obiady w Karczmie Lwów w oddalonej o 15 km wiosce Krasna.

5. Inne przydatne informacje

 • Dostępna dla gości wiata, w której można rozpalić ognisko i biesiadować do nocy.
 • Przybywając do Dyziówki, swoje zwierzęta musimy zostawić w domu. Tutejsze przyjazne alpaki wynagrodzą nam ich brak :).
 • Gospodarze mieszkają w domu obok (równie pięknym i klimatycznym) i chętnie służą pomocą.

Atrakcje w okolicy

Olbrzymim atutem Dyziówki jest to, że nie tylko położona jest w spokojnym miejscu, ale jednocześnie w pobliżu atrakcji Beskidu Niskiego. Tereny lekko pagórkowate sprzyjają zarówno wędrówkom, jak i wycieczkom rowerowym. A jeśli nie mamy ochoty na włóczęgi, cudownie jest usiąść na werandzie przed domem i delektując się kubkiem pysznej herbaty relaksować się w otoczeniu natury.

Propozycje spędzenia wolnego czasu – bliżej lub nieco dalej

 • Chodzić po okolicznych pagórkach i lasach, cieszyć się przyrodą i – latem i jesienią – zbierać grzyby.
 • Zwiedzić ruiny zamku Kamieniec.
 • Pochodzić po Rezerwacie Przyrody „Prządki”, który obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości przekraczającej 20 metrów. Oryginalne kształty skał powstały wskutek wielowiekowej erozji piaskowych skał. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, jak: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.
 • Pływać kajakiem po Sanie i Wisłoku.
 • Pojeździć konno w zaprzyjaźnionym gospodarstwie.
 • Zimą pojechać na pobliskie wyciągi narciarskie.
 • Zwiedzić zabytkowy Dworzec kolejowy w Brzozowie, który jest znany z tego, że jest tylko budynek i ani centymetra torów kolejowych. Budowa planowana była jeszcze za czasów zaboru austriackiego, jednak nigdy nie została zrealizowana.

Ciekawostki

 • U gospodarzy można kupić znakomite wyroby ( kołdry, poduchy, włóczkę) z wełny alpaki. Ponieważ wełna z alpaki nie posiada lanoliny, nie gromadzi tłuszczu i roztoczy, dzięki czemu nie uczula i tym samym jest doskonałym produktem hipoalergicznym.

Gdzie znajdę i zarezerwuję

Sprawdź czy są wolne miejsca w Woli Komborskiej   – skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!