Zakamionkiem – orawska chata pod Babią Górą

0
416
drewniany dom z balkonem , kryty gontem, w tle Babia Góra
Zakamionkiem

Zakamionkiem położona w miejscu, gdzie spokój, cisza i widoki są bezcenne. 

Motto – Wypić poranną filiżankę kawy z widokiem na Babią Górę i wzdychać „ależ tu pięknie”.

wnętrze drewnianej chaty :piec z białych kafli
Wieczory przy kominku…

Orawa – opiewana w pieśniach i powieściach kraina, położona u stóp Babiej Góry.

„Zakamonkiem” to pięknie odrestaurowana orawska chata ( zarówno zewnątrz jak i pokoje), usytuowana na polanie w Zubrzycy Górnej, nieopodal Lipnicy Małej, którą od pobliskiej Zubrzycy Górnej oddziela wzgórze Kamionek, przez który przebiega zielony szlak turystyczny.

A jeszcze jakieś trzydzieści lat była to codzienna droga dzieci z Lipnicy Małej do szkoły w Zubrzycy. W deszczu czy słońcu, a nieraz w śniegu po pachy wędrowały dzieciaki prawie godzinę w jedną stronę.

Za Kamionka już idą do szkoły a wy jeszcze się wylegujecie –  utyskiwała niejedna mama zubrzyckiej dziatwy.

Pani Ela, otwierając pensjonat nie zastanawiała się długo nad jego nazwą. Zakamionkiem! Bo to wspomnienie jej dzieciństwa i tradycyjna nazwa tego zakątka Lipnicy Małej.

Razem z mężem stworzyli cudowne miejsce z artystycznym wystrojem zgodnym z regionalną tradycją. Tchnące ciepłem i spokojem.

Czuwające na ścianach anioły ( ulubienice Pani Eli ) dodają duchowości,obrazy klimatu, zaś pozytywne wibracje dochodzą z każdego kąta.

Zaiste niezwykły to dom, podobnie jak jego historia.

Wieki temu, szlachecka rodzina Moniaków z pobliskiej Zubrzycy Górnej, będąca właścicielami ziemi w całej okolicy, za dobrą pracę podarowała swojemu pracownikowi grunty. Ponad 5 hektarów w otoczeniu dzisiejszego domu.

Powstała tutaj orawska, drewniana chata, w której przez lata mieszkały kolejne pokolenia obdarowanych.

Pewnego dnia 1984 roku, pewien Pan z Krakowa, szukając cielaka do kupna, zupełnie przypadkiem trafił właśnie tutaj. Zobaczywszy domek i miejsce, odkrył, że to jest jego miejsce na ziemi.

To się nazywa miłość od pierwszego wejrzenia – jednostronna co prawda, ale dopiął swego. Dotychczasowi właściciele zamieszkali w pobliskiej wiosce, a ekipa górali rozpoczęła remont domu.

Jakież było zdziwienie nowego właściciela, gdy przybywszy któregoś poranka, zastał … fundamenty i kupę bali drewnianych leżących opodal.

Przecież nie będziemy wymieniali poszczególnych, spróchniałych belek. Lepiej rozebrać i złożyć od nowa – stwierdzili zdziwieni jego zaskoczeniem górale.

I tak się stało. Stary dom, a jak nowy. Obecni właściciele: Ela i Robert tchnęli w już istniejącą duszę domu nowe życie i powstało magiczne miejsce.

Do którego chętnie się wraca, chociażby po to, aby wypić filiżankę kawy z “Babią”.

Więcej…

... o Dzwonniczkach Loretańskich, płanetnikach, pro-zdrowotnych aczkolwiek wielce smrodliwych źródłach  dowiesz się z artykułu ⇒ Babia Góra zza płotu – piękno Orawy.

Komu polecam to miejsce

Zakamionkiem zauroczy entuzjastę zarówno słodkiego nicnierobienia jak i kochającego górskie włóczęgi. Lasy obfitujące w grzyby zachęcają do spacerów połączonych z grzybobraniem. A Babia Góra będzie kusiła – zasłaniając się chmurami i mgłami lub odsłaniając w pełni swoje oblicze – jak przystoi na kapryśną „babę”.

Najważniejsze informacje

1. Kiedy czynne.

 • Cały rok, także w Święta i Sylwester.

2. Lokalizacja.

 • Lipnica Mała na Orawie – około 40 km od Zawoi.

3. Informacja o pokojach.

 • Chata może pomieścić 12 osób – 6 pokoi dwuosobowych. Do wynajęcia poszczególne pokoje lub cały dom.

4. Wyżywienie

 • Gospodarze oferują posiłki – śniadania i obiady, ale istnieje możliwość samodzielnego przygotowania posiłków, co umożliwia dobrze wyposażona kuchnia. Jedzenie pyszne, warto skorzystać z oferty. Koniecznie poproście o zupę grzybową – smak, którego się nie zapomina!

5. Inne przydatne informacje

 • Zakamionkiem położone jest za wioską, praktycznie bez żadnego sąsiedztwa.
 • Na terenie ( pięknego i zadbanego) ogrodu do dyspozycji jest grill i zabudowana wiata, w której można biesiadować do nocy.
 • Miejsce na ognisko otoczone drewnianymi ławkami.
 • Mini – plac zabaw dla dzieci na ogrodzonym terenie.
 • Leżaki do rozłożenia w ogrodzie.
 • Gospodarze mieszkają w pobliskiej miejscowości i chętnie służą pomocą.
 • Pasące się wokół stada owiec i dzikie zwierzęta nie są zbyt chętne towarzystwa psów gości.
 • Przed przyjazdem koniecznie przeczytać na stronie wskazówki dojazdu. Bo to niby Zubrzyca, ale jednak za Kamionkiem:). Należy jechać od Lipnicy Małej. Po przejechaniu wioski skręcamy w prawo, zgodnie z kierunkowskazem na tablicy informacyjnej. I jedziemy, jedziemy, jedziemy. Mijamy zabudowania. Nie zrażając się wjeżdżamy za ostatnimi zabudowaniami w las i po przejechaniu utwardzoną drogą około 300 metrów osiągamy cel.

Atrakcje w okolicy

Zakamionkiem jest tak położone, że zapiera dech w piersiach! Wokół bardzo zadbanego budynku tylko łąki i lasy, a przed nim widok na – kapryśną – Babią Górę. Szlaki do pieszych wędrówek i trasy rowerowe, a zimą wyciągi w pobliżu zachęcają do prawdziwego wypoczynku Slow Life.

Propozycje spędzenia wolnego czasu – bliżej lub nieco dalej

 • Obok domu przebiega szlak zielony prowadzący przez Krowiarki, stąd można dojść na Babią Górę. Aplikacja Mapa turystyczna pomoże zaplanować trasę.
 • Kuligi z ogniskiem i poczęstunkiem zimą na saniach latem wozach.
 • Bardzo ciekawy Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, do której można dojść górami ( przez Kamionek oczywiście ) lub pojechać samochodem. Co łączy len, wełnę i gęsie pierze oraz jak rozpoznać wyskę, przedwysce i beśnizbę i wiele innych ciekawostek znajdziesz w moim artykule ⇒ Skansen w Zubrzycy Górnej.
 • Jezioro Orawskie, znajdujące się w odległości około 40 km, oferuje wodne sporty: statek na Wyspę Slanicką, będącą pozostałością po zatopionej miejscowości – Slanice a także kajaki, żagle i łódki.
 • Termy Oravice i wyciągi narciarskie w słowackich Oravicach oddalonych o 45 km km.
 • Wyciągi narciarskie w pobliskiej Zawoi.
 • Park linowy w Zubrzycy Górnej.
 • Trasy rowerowe zarówno po polskiej i słowackiej stronie.

Ciekawostki

 • Zarówno dom jak i pokoje zachowały tradycyjny, orawski styl.
 • Lasy otaczające Zakamionkiem są tak obfite w grzyby, że nawet najgorsi zbieracze coś znajdą.

Gdzie znajdę i zarezerwuję

 • Pokoje zarezerwujesz bezpośrednio u właścicieli  Zakamionkiem.

Sprawdź czy są wolne miejsca w urokliwym Zubrzycy Górnej lub okolicy – skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.

Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!