Szczypiorek/zielona cebula – jak uprawiać w donicach przez cały rok

2
228
cebula szczypior

Szczypiorek – zieloną cebulę –  możemy uprawiać przez cały rok. Bez żadnego problemu i przy znikomym nakładzie sił i środków.

cebula szczypior
Cebule na szczypior w towarzystwie gotowego produktu

Od później jesieni, aż do wczesnej wiosny w doniczkach w domu, a w pozostałych miesiącach w donicach – skrzyniach w ogrodzie, na parapecie lub na balkonie.

W artykule podpowiem Ci jak jak przez cały rok cieszyć się zdrową zieleniną, która w dodatku jest dostępna w każdym potrzebnym nam  momencie. Po prostu sięgasz do donicy i ścinasz tyle zielonego, ile w danej chwili potrzebujesz.

Masz ochotę na kanapkę – z rodzaju tych “najpyszniejszych” – kromkę domowego pieczywa posmarowaną dojrzałym avocado i posypaną zielonym szczypiorkiem? Proszę bardzo – chwilka i gotowe :).

Szczypiorek – zwany również “zieloną cebulą nie tylko poprawia smak potraw, ale też dostarcza nam wielu witamin.

Szczypiorek jest tym bardziej cenny, że uprawiać go można także zimą,   gdy świeżych i zdrowych warzyw jest tak niewiele!

Przygotowanie donicy – jaka ziemia

Donicę lub skrzynię, w której założymy uprawę szczypiorku, wypełniamy ziemią. Z reguły używam specjalnej ziemi do uprawy warzyw lub takiej bez dodatkowych nawozów. Ważne jest, aby ziemia była świeża.

Ponieważ ciągle dosadzam nowe cebulki do produkcji szczypiorku, od czasu do czasu podlewam roślinki naturalnym nawozem – biohumusem.

Gatunki cebuli

Do sadzenia można użyć albo zwykłej cebuli, takiej którą kupujemy do gotowania, albo specjalnej małej cebuli – dymki, które pojawia się w sprzedaży w sklepach ogrodniczych już w połowie zimy.

Kupując cebulkę dymkę (sadzonkę) radzę zwrócić uwagę i wybrać odpowiedni rodzaj. Cebula na szczypior i cebula na duże cebule – takie odmiany spotykamy najczęściej. Wybieram  – jeśli jest wybór – cebulę na szczypior, bowiem  “produkuje” on więcej zielonego. Z “normalnej” cebulki – sadzonki także wyrośnie szczypior, ale będzie mniej bujny.

Bardzo ważne jest, aby cebula na szczypiorek była zdrowa, twarda i nie miała żadnych oznak uszkodzeń, pleśni ani grzybowych plam.

Wskazówka

Wiosną kupuję więcej sadzonek i przechowuję je do późnego lata w szufladzie w lodówce. Nie mają tam dobrych warunków, aby zakiełkować, a ja mam znakomite sadzonki na kilka miesięcy.

cebula szczypior

Kiedy sadzić

Przez cały rok. W odstępie jednego – dwóch tygodni po kilka główek, żeby zapewnić sobie ciągłość zbiorów.

Jaką donicę wybrać?

Dowolną, która spełni tylko jeden warunek – posadzona cebula będzie miała trochę miejsca na wypuszczane korzonki. Może to być zarówno zwykła, plastikowa podłużna skrzynka, gliniana lub glazurowana donica, specjalny pojemnik do produkcji ziół ( taki z kilkoma otworami) lub jakiekolwiek pojemnik.

Posadzona cebulka może być ciekawą ozdobą parapetu lub zakątka w ogrodzie. Stara waza, ciekawe naczynie ceramiczne lub blaszane – możliwości jest bez liku, a cebula wszędzie będzie miała się znakomicie.

szczypior cebula
W ceramicznym naczyniu szczypior świetnie się prezentuje

Jak sadzić cebulę?

Cebulę na szczypiorek – zarówno zwykłą, jak i dymkę – wkładamy do ziemi tak, aby mniej więcej 1/3 cebuli wystawała ponad ziemię. Ziemię przed posadzeniem cebuli należy dobrze zwilżyć. Cebule sadzimy obok siebie w odstępach 3 – 4 cm.

Szczypior cebula

Jak długo rośnie szczypior?

W najgorszym przypadku, kiedy na cebuli – sadzonce nie mamy zaczątków zielonego szczypiorku, wyhodowanie trwa około 2,5  do 3 tygodni. Jeśli włożymy do ziemi cebulkę, która już zaczyna wypuszczać szczypior, to zbiory będziemy mieli już po kilku dniach.

Wskazówka

Jeśli cebula, którą kupimy lub mamy w domu, zaczyna wypuszczać zielone pędy, traci swoje właściwości i nie nadaje się już do użycia. Więc zamiast wyrzucać – włóż ją do ziemi.

cebula szczypior
Cebule doskonałe do sadzenia na szczypior

W jakim miejscu ustawić donice?

Donicom lub skrzyniom z posadzoną cebulą należy zapewnić dostęp do światła słonecznego. Całkiem dobrze będzie im na słonecznym parapecie.

Jak pielęgnować?

Zraszać. I tyle. Jeśli do tej samej ziemie wkładamy kolejny raz cebule na szczypior, to ewentualnie możemy podlać nieco naturalnym biohumusem.

Nowe cebulki najlepiej jest włożyć do nowej ziemi, ale czasem – gdy dosadzamy co kilka dni, aby mieć ciągłość zbiorów – nie jest to możliwe.

Bardzo ważne! Po ścięciu szczypiorku cebulę usuwamy i wsadzamy nowe sadzonki.

Do czego dodawać szczypior?

Chyba łatwiej byłoby powiedzieć, do czego nie używać:).

Do kanapek, jako dodatek do białego sera, pomidora ( wręcz obowiązkowo w moim przypadku), sałatek i surówek wszelakich.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!