Uprawa pomidorów na balkonie lub tarasie

2
4831
czerwone pomidory na gałązce

Uprawa pomidorów na balkonie czy tarasie od pewnego czasu robi się coraz bardziej popularna. I chwała za to propagatorom takiej mody! Bo to nie tylko zdrowo, ale i kolorowo. A jak do tego dosadzimy zioła – będziemy mieli swój własny, nawet jeśli miniaturowy, “warzywny zakątek”.

pomidor i napis Venus
Nawet nazwę ma pięknie brzmiącą…ten pomidor

Kolor i zdrowie w jedności

Pomidory możemy połączyć w donicach lub skrzyniach z innymi roślinami i dzięki temu staną się one częścią ozdobnej kompozycji.

Pomidory dobrze czują się w towarzystwie aksamitki i nasturcji, które dodatkowo odstraszają mszyce. Z kolei bazylia, melisa, tymianek, lawenda, ogórecznik, pietruszka, rumianek i nagietki, to nie tylko ładnie komponujące się kolorystycznie rośliny, ale i ulubione partnerki pomidora, które jednocześnie odpędzają szkodniki i zarazy atakujące pomidory.

A jeśli nie chcemy zrobić krzywdy pomidorom, nie sadźmy ich w towarzystwie  grochu, rzodkiewki, kapust, ogórków i ziemniaków (te ostatnie wręcz szkodzą pomidorom).

pomidory i zioła na balkonie
Pomidory na balkonie

Pomidory koktajlowe na balkonie

Poniżej przedstawiam zestawienie pomidorów polecanych przez producentów do sadzenia w donicach i skrzyniach balkonowych oraz sposób ich uprawy w pojemnikach.

Kiedyś kupowałam sadzonki pomidorów na targu lub giełdzie kwiatowej. Ponieważ mój warzywny ogródek mieści się w donicach, prosiłam o niskie, przeznaczone do pojemników odmiany. I takie – niby – kupowałam. A latem wyrastały z nich ponad metrowe krzaczyska. Później kupowałam gotowe sadzonki przez internet – i to było dobre rozwiązanie – co zamawiałam, to dostałam.

Teraz sama przygotowuję rozsadę. W poprzednich latach – metodą prób i błędów -wybierałam gatunki, które sprawdzają się w takiej uprawie. Polubiłam je za smak, a niektóre dodatkowo za wygląd.

Dzięki różnym odmianom czerwieni i żółci oraz wielkości i kształtowi samego warzywa tworzy on – wraz z innymi roślinkami  – niesamowicie kolorystyczne kompozycje.

Wiszące na balkonie lub nawet stojące na parapecie ( odmiana Mikro Tom lub Mikro Tom Gold ) są przepyszną pokusą, żeby “skubać” prosto z krzaczka.

Starannie wybierałam gatunki – sprawdzone w uprawie  przeze mnie lub przez moje znajome “ogrodniczki”. Nie znam jedynie ostatniej odmiany w tym zestawieniu: Pomidor Marmande – dostałam go jako gratisowy dodatek, gdy zamawiałam nasiona w sklepie internetowym pomidorlandia.pl.

Dopisek sierpień, w czasie zbiorów: Marmande jest pyszny, duży i mięsisty. Krzak dosyć spory – do posadzenia w ziemi  lub w skrzyni – ewentualnie w dużej donicy.

Jak uprawiać pomidory na balkonie lub tarasie

trzy doniczki z instrukcją jak sadzić pomidiory
Pomidory – jak sadzimy pomidory

Do uprawy można użyć samodzielnie przygotowanej rozsady lub kupić gotowe sadzonki. Najlepiej któryś z powyższych odmian- do kupienia w ogrodnictwie lub w internetowym sklepie ogrodniczym. Ja z reguły kupuję przez Allegro i w sklepie internetowym Pomidorlandia.

Miejsce i donice 

 • Wybrać miejsce słoneczne. Pomidory koktajlowe oczekują ciepła i słońca, ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna.
 • Donice lub pojemniki powinny być stabilne, bowiem duża ilość owoców i pędów może powodować przewracanie się plastikowych i lekkich doniczek przy wietrze.
 • Pojemniki na pomidory (donice, skrzynki) muszą mieć głębokość przynajmniej 20 cm.
 • Do typowej skrzynki balkonowej  o długości  40 cm nie powinno się wsadzać więcej niż 2-3 krzaczki( oczywiście, to zależy od wielkości krzaków).
pomidor w donicy
Pomidor w drewnianej skrzyni- podpórka z ogrodowego kamienia, dodatkowo ogrzewa pomidory oddawanym ciepłem

Czas sadzenia

 • W naszym klimacie najbezpieczniej będzie wysadzić po 15 maja – czyli po “zimnych ogrodnikach”, kiedy znikają nocne przymrozki. Możemy zaopatrzyć się w gotowe rozsady, albo wcześniej przygotować własną rozsadę, wysiewając nasiona pomidorów do doniczek na okiennych parapetach w okresie od lutego/marca do początku kwietnia, o czym szczegółowo piszę w artykule: Jak przygotować sadzonki pomidorów

  rozsada pomidorów
  Pomidory – gotowe do włożenia do ziemi

Jakie podłoże

 • Kupić gotowe podłoże do uprawy warzyw – pomidory w donicach mają do dyspozycji niewielką ilość ziemi, musi być ona urodzajna. Ja i tak zawsze dodaję do niej trochę drobnego keramzytu (zatrzymuje wodę i składniki pokarmowe).
 • Możemy także sami zrobić podłożę – kompost, ziemia ogrodowa i rozluźniacz jak żwir lub keramzyt. Ziemia musi być raczej lekka – w zbyt ciężkiej pomidory gorzej rosną.
 • Jeśli uprawiamy pomidory w dużych, drewnianych donicach, glebę trzeba wzbogacić przed posadzeniem roślin – obornikiem ( ja używam suszonego) lub kompostem i przekopać.
 • Koniecznie trzeba pamiętać o drenażu w donicach – na dnie donic należy umieścić warstwę drobnych kamyków lub keramzytu. Zapewni to lepszy odpływ wody z pojemników i zapobiegnie gniciu korzeni roślin. Dopiero na taki drenaż wsypujemy ziemię.
 • Sadzonki pomidorów posadzić do poziomu pierwszych liści, co powoduje wytworzenie dodatkowych korzeni i zwiększenie pobierania substancji odżywczych przez roślinę.
 • W razie pokładania się pędów, podeprzeć je palikami, by owoce były bardziej doświetlone.

Jak dbać 

 • Podlewać najlepiej rano i wieczorem, szczególnie gdy jest bardzo gorąco. Jeśli dni są chłodniejsze lub deszczowe – wystarczy tylko podlać rano lub w ogóle nie podlewać – po prostu sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna.
 • Nie polewać i nie zraszać liści – wodę wlać bezpośrednio do donicy/ pojemnika tuż przy łodydze – moczenie liści pomidorów jest główną przyczyną, przez którą rośliny  choroby pomidorów wywoływane przez grzyby.
 • Możemy przed posadzeniem nawieźć ziemię nawozem długodziałającym.
 • Jeżeli tego nie zrobimy, nawozimy nawozami w płynie – najlepiej o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Fosfor wpływa na wybarwienie i miąższ owoców oraz zapobiega atakowi gorzkiej zgnilizny. W sprzedaży są gotowe mieszanki, przeznaczone do pomidorów – najlepiej tych właśnie używać – sposób stosowania znajduje się na opakowaniu.
 • Ekologiczne pomidory ( a takie właśnie uprawiam), otrzymamy używając naturalnych nawozów jak biohumus, ekologiczny nawóz do pomidorów lub własnoręcznie wykonany nawóz z pokrzywy.
 • Szczególnie cenna jest właśnie gnojówka z pokrzyw, bogata w składniki mineralne i ważny dla pomidorów potas, pozwalający na ładne wybarwienie owoców. I co najważniejsze – naturalna!
 • Przy niektórych odmianach pomidorów konieczne może być usuwanie odrostów bocznych, które osłabiają owocowanie i kwitnienie.
 • Regularne podlewanie i dokarmienie nawozami organicznymi jest konieczne szczególnie w okresie zawiązywania owoców. Natomiast nie należy używać za dużo – można przenawozić, a to nie jest zbyt dobre dla pomidorów.
 • Niestety, szkodniki różnego rodzaju czyhają na nasze roślinki. Jeśli już tak się zdarzy, że zaatakują je choroby, nie wprowadzajmy chemii, tylko zastosujmy naturalne preparaty jak Biosept ( wyciąg z grejfruta) lub Bioczos (wyciąg z czosnku).

Biohumus powstaje poprzez działanie dżdżownic kalifornijskich, które przetrawiają substancje organiczne jak jak obornik, torf, kompost. Trawiąc podłoże, dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w ich przewodach pokarmowych.

pomidor w koszyku
Nagroda prosto z krzaczka

Jak zrobić naturalny nawóz

“Gnojówka” z pokrzywy. Wykorzystujemy do tego pokrzywę przed kwitnieniem. Pociętą pokrzywę należy umieścić w wiaderku w proporcji: 1 kg pokrzywy na 10 litrów wody. Pozostawiamy do sfermentowania na okres od 1 do 2 tygodni. Dobrze jest raz dziennie przemieszać mieszankę – dzięki temu szybciej sfermentuje. Minusem tego “preparatu” jest zapach – ostry nieprzyjemny i mocno pieniący się. Można “gnojówki”  dodać mączkę skalną, co złagodzi nieco silną woń płynu, wzbogacając go dodatkowo w potas lub kwitnące rośliny kozłka lekarskiego -które na przykład będziemy mieli posiane posiane w “donicy ziołowej”. “Gnojówka” jest gotowa, kiedy przestanie się pienić. Tak przygotowany nawóz  należy stosować dopiero po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10. Wystarczy, jeśli będziemy podlewać co dwa tygodnie.

pomidor w donicy
Dojrzewają co kilka dni

Jakie gatunki pomidorów wybrać do wysiania, jak przygotować sadzonki dowiesz się z kolejnych moich tekstów:

⇒  Jakie odmiany pomidorów są najlepsze do uprawy doniczkowej

⇒ Jak przygotować sadzonki pomidorów

⇒ Zioła i warzywa na balkonie 

A może dorzucić zioła?

Zaproś zioła i warzywa do donic 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!