kobieta zmywa makijaż

Lifestyle

Jak poprawnie używać płynu micelarnego w podróży? To nie takie oczywiste!

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 22 listopada 2023

Wśród niezbędnych produktów kosmetycznych, które warto zabrać w podróż, płyn micelarny zajmuje szczególne miejsce. Pozwala usunąć trudne do zmycia filtry przeciwsłoneczne, makijaż i kurz z całego dnia intensywnych przygód. Nie każdy wie jednak, jak używać go prawidłowo. Wokół płynu micelarnego narosło wiele mitów i czas się z nimi rozprawić.

Małe opakowanie, wielkie możliwości

Podczas pakowania kosmetyków na podróż, zawsze warto wybierać produkty w miniaturach. Przelej swój ulubiony płyn micelarny do mniejszej buteleczki podróżnej, która powinna zmieścić się w małej kosmetyczce. Dzięki temu nie będziesz obciążać się ciężkimi bagażami i bezpiecznie przetransportujesz niezbędniki nawet w bagażu podręcznym w samolocie. Aby być bardziej eko i nie zabierać w trasę wielu akcesoriów, możesz zwykłe płatki kosmetyczne, zastąpić płatkami wielorazowego użytku.

Jak używać płynu micelarnego – fakty i mity

Producenci kosmetyków zwykle nie zalecają dodatkowego zmywania płynu micelarnego z twarzy. Purystki kosmetyczne jednak rekomendują zmywanie produktu wodą lub żelem/pianką, by pozbyć się wszelkich detergentów. Jak w istocie powinno się postępować? Czy płyn micelarny trzeba zmywać? To zależy od wielu czynników.

  • Zwykle produkty są łagodnymi formułami, których w istocie nie trzeba zmywać wodą lub dodatkowymi środkami myjącymi. Jeśli chcesz ograniczyć wagę bagażu, płyn micelarny wystarczy jako jedyny kosmetyk do demakijażu w podróży.
  • Jeśli jednak jesteś wierną fanką naturalnej pielęgnacji, obawiasz się wpływu łagodnych środków na stan cery albo masz dostęp do szerokiej palety produktów pielęgnacyjnych, możesz dodatkowo umyć buzię na przykład łagodną pianką myjącą. Jeśli nie masz pianki, może to być sama woda, ale zdrowo jest potem skórę potraktować tonikiem i koniecznie nałożyć krem nawilżający.
  • Wiele zależy też od samego produktu – nie wszystkie płyny micelarne są w stanie pozbyć się od razu całego makijażu i nieczystości. Wiele zależy od substancji, na których bazują. Dla wielu osób trudna do oceny prawdziwa skuteczność płynów micelarnych jest argumentem za tym, żeby dodatkowo zmywać je wodą lub pianką.
  • Nie wszystkie cery będą jednak dobrze tolerować choćby minimalną ilość substancji myjącej na skórze – wówczas płyn lepiej zmyć.

Czy można stosować płyn micelarny zamiast toniku?

Płyn micelarny zawiera micele, które przyciągają tłuszcz i brud. Tonik jest natomiast kosmetykiem, który tonizuje skórę, czyli przywraca jej naturalne pH. W przeciwieństwie do płynu micelarnego nie ma tu już kontrowersji – toniku nie trzeba, a nawet nie powinno się zmywać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tonik nie zastąpi płynu, a płyn micelarny toniku. Po umyciu twarzy i ewentualnym tonizowaniu koniecznie nałóż krem pielęgnacyjny, który nawilży skórę wystawianą na szereg czynników zewnętrznych.

Jeśli jest dzień, koniecznie zastosuj filtry przeciwsłoneczne po oczyszczeniu cery. To absolutna podstawa nie tylko w podróży, ale również na co dzień. Kremy SPF chronią przed fotostarzeniem się, więc odraczają powstawanie zmarszczek w czasie. To takie minimum kosmetycznej pielęgnacji w podróży.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments