Jak przygotować sadzonki pomidorów? Garść praktycznych rad

2
2086

Przygotowanie własnoręcznie sadzonek pomidorów daje – oprócz satysfakcji zbioru pomidorów wyhodowanego z ziarenka – możliwość posadzenia takiego gatunku pomidorów, jaki nam się zamarzy.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Pomidory na balkonie z nasion

Uprawiam pomidory od wielu lat, ale tylko w skrzyniach i donicach w ogrodzie i na tarasie. Oraz na parapecie kuchennym – odmiany koktajlowe.

Siew pomidorów jest taki sam niezależnie od miejsca późniejszej uprawy – w gruncie, w szklarni, czy w donicach – więc artykuł jest pomocny dla każdego, kto ma ochotę delektować się swoimi pomidorami wyhodowanymi od ziarenka.

Nasiona pomidorów należy kupić w sklepie ogrodniczym, markecie budowlanym typu Obi lub w internetowym sklepie z nasionami. Szczególnie w sklepach internetowych jest bardzo bogaty asortyment – jedynym problemem jest dokonać wyboru.

Jedynie o czym musimy pamiętać to czas, żeby „krzaczki” nabrały dobrej kondycji do wysadzenia – musimy je wysiać w marcu. Lub wybrać drugą opcję i kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym, na targu lub w sklepie internetowym, w połowie maja.

Pomidory na balkonie sadzonki  jak przygotować ?

krzaczki siewki pomidora od małego do dużego
Pomidory posiane do uprawy na balkonie

Najbardziej ogólnie należy postępować według poniższego schematu:

dłon z nasionem i ziemia w donu=icy
Pomidory – siejemy
 • Napełnić ziemię pojemnik, do którego posiejemy pomidory.
 • Podlać ziemię.
 • Wysiać nasiona.
 • Nasiona przykryć  podłożem
 • Pojemniki przykryć plastikową przykrywką do kiełkowania lub przeźroczystą folią.
 • Po skiełkowaniu roślin, pojemnik odsłonić.
 • Rozsadzić – gdy dostaną drugie listki i pielęgnować przez kilka tygodni.
 • Wysadzać do donic lub gruntu po połowie maja.

Sadzonki pomidorów – krok po kroku

1. Wybrać nasiona

Nasiona pomidorów odpowiednich odmian, tzn. takich, które dobrze się czują w donicach lub skrzyniach, nie rozrastają się do olbrzymich krzewów.

W osobnym artykule znajdziesz sprawdzone i przetestowane przeze mnie odmiany:  Pomidory na balkonie.

trzy rodzaje pomidorów
Pomidory karłowe, koktajlowe i wiszące na balkonie

2. Wybrać ziemię 

Nie ma sensu kombinować – najlepiej będzie kupić specjalną mieszankę przeznaczoną do wysiewu. Polecam sprawdzone podłoże Substral, ale w sprzedaży jest wiele produktów z innych firm.

Ważne jest, aby kupić ziemię dedykowaną do wysiewu nasion, sadzenia i pikowania. W sprzedaży są opakowania od małych, kilogramowych do dużych worków.

Nie posiadając specjalnej mieszanki, można wysiać nasiona do zwykłej, ale niezbyt ciężkiej – nie gliniastej – ziemi.

3. Wybrać pojemnik na wysiew

Pomidory
Paletka plastikowa na siewki pomidorów

Mamy kilka możliwości:

 • Pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego – można je z łatwością rozciąć na mniejsze paletki lub pojedyncze małe doniczki.
 • Małe doniczki torfowe, które można sadzić bezpośrednio w gruncie lub skrzynce bez konieczności wyciągania i uszkodzenia bryły korzeniowej (pojemnik wykonany z torfu po pewnym czasie rozkłada się w podłożu).
 • Specjalne doniczki (wielodoniczki), połączone ze sobą. W zestawie jest tacka, na której ją postawimy i przezroczysta góra do przykrycia taka „mini – szklarenka”.
 • Zestaw jak wyżej, ale od  razu z ziemią do siewu.
 • Tacka do siewu.
 • Jakiekolwiek plastikowe pojemniczki, na przykład po jogurcie lub śmietanie.

Wszystkie rodzaje doniczek do nabycia w marketach typu Obi, Castorama lub po prostu w sklepach ogrodniczych.

4. Sianie nasion pomidora: krok po kroku

opakowanie z jajek jako pojemnik na siewki
Pomidory  opakowanie po jajkach w roli pojemnika na siewki
 • Wsypać ziemię do pojemnika, lekko ubić i zwilżyć.
 • Nasiona rozsypać na ziemi, lekko przykrywając je ziemią.
 • Nasiona powinny być na głębokości mniej więcej 0,5 cm ( przyjmuje się, że głębokość siewu powinna być na 3 krotnej średnicy nasiona).
 • Wysiać kilka (3 – 4 sztuki) nasion do małego pojemnika lub dość gęsto do tacki do siewu lub większej doniczki – tak będą rosły do momentu przepikowania.
 • Pojemniki przykryć plastikową przykrywką do kiełkowania lub przeźroczystą folią.

5. Pielęgnacja sadzonek pomidorów

 • Delikatnie zwilżać – najlepiej za pomocą spryskiwacza. Uważać, żeby nie przelać – pomidory bardziej lubią przesuszenie, niż przelanie.
 • Przykryte folią lub będące w mini – szklarenkach siewki trzeba przewietrzyć ( żeby nie zapleśniały) – więc zaglądamy do nich co najmniej raz dziennie. Dobrze jest zrobić malutkie dziurki w folii.

  mini szklarenka na siewki
  Pomidory w mini szklarence siewki mają się najlepiej
 • Nasionka do momentu wykiełkowania nie potrzebują dobrego dostępu do światła – światło zapewniamy im jak tylko zaczną „pokazywać” się nad ziemią.
 • Po wschodach roślin folię usuwamy.

6. Miejsce uprawy sadzonek

 • Siewki pomidorów lubią temperaturę powyżej 23 stopni Celsjusza i jasność. Dobrym wyborem będzie parapet okienny – uważać na południowy, żeby nie „ugotować” ziemi. Ponieważ małe roślinki nie lubią zmiany temperatur, musimy pamiętać, żeby nie otwierać okna, na którym stoją.
 • Sadzonki uprawiane na oknie „wyciągają” się w kierunku słońca. Należy je obracać, aby nie nie wyciągały się nadmiernie.

7. Rozsada pomidorów

 • Na roślince pojawią się pierwsze liście właściwe. Są to następne listki  (nie te malutkie – które roślinka wypuszcza jako pierwsze po wykiełkowaniu), które dają początek wzrostowi rośliny.
 • Przesadzamy po jednej roślince do większych pojemników ( mogą to być także większe wielodoniczki lub torfowe doniczki, czy też inne plastikowe doniczki).
sadzonki pomidorów w małych doniczkacg
Pomidory gotowe do rozsady

Można  je także przerzedzić, ucinając słabsze siewki nad samą ziemią i pozostawiając jedną roślinkę w jednym pojemniczku. Ale lepiej jest przesadzić.

Ziemia, do której wkładamy rośliny – taka jak do siania.

Rośliny wyprodukowane w wielodoniczkach lub pojedynczych doniczkach/pojemnikach posiadają własne zwarte bryłki korzeniowe i lepiej ukorzeniają się we właściwym gruncie.

8. Pielęgnacja po rozsadzeniu pomidorów

 • Delikatnie podlewamy roślinki – wodę lejemy pod roślinkę, nie spryskujemy liści. Uważamy, żeby nie przelać – pomidory tego nie lubią.
 • Trzymamy roślinki nadal w ciepłym i jasnym miejscu, ale bardziej odpowiednią temperaturą będzie pomiędzy 16 a 20 °C – nadal świetnie się czują na parapecie okiennym. Uważać należy, żeby nie przypalić roślinek na południowym oknie.

9. Hartujemy sadzonki

 • Po kilku tygodniach, czyli tak pod koniec kwietnia – na początku maja, zaczynamy przyzwyczajać młode roślinki do warunków panujących na zewnątrz – wystawiamy rośliny na dwór, kiedy jest najcieplejszy moment w ciągu dnia i zostawiamy je tam na jakiś czas.

Z każdym kolejnym dniem zostawiamy je dłużej, ale na noc koniecznie zabieramy do domu. Taki zabieg powinien trwać co najmniej  kilka, a najlepiej kilkanaście dni.

 • Ograniczamy podlewanie i  obniżamy  temperatury powietrza  do 10°C ( najbardziej optymalna) – czyli zabieramy z ciepłego parapetu w chłodniejsze miejsce i częściej wietrzymy pomieszczenie z sadzonkami.
 • Zahartowane wsadzamy do ziemi.

10. Wysadzamy na docelowe miejsca: donice, pojemniki, skrzynki lub do gruntu

 • Do donic/skrzyń kupujemy dobrą ziemię – najlepiej specjalną przeznaczoną do uprawy warzyw i ziół.
 • W naszym klimacie najbezpieczniej będzie wysadzić po 15 maja – czyli po „zimnych ogrodnikach” kiedy znikają nocne przymrozki.
 • Gdyby jednak zdarzyło się, że istnieje prawdopodobieństwo mrozu w nocy ( nawet temperatura około 0°C ), musimy rośliny zabezpieczyć – okryć na przykład kocem.

11. Pielęgnujemy oczekując na obfite zbiory

Pomidory – uprawa i pielęgnacja

W innych artykułach na stronie znajdziesz sporo informacji o tym jakie odmiany są najlepsze do siania i jak uprawiać pomidory na balkonie:

Pomidor na balkonie – jakie odmiany są najlepsze?

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Do pomidorów dołącz zioła

Jak uprawiać zioła w doniczce, jakie odmiany są najlepsze, jak pielęgnować zioła? Na te i wiele innych pytań dotyczących hodowli ziół dowiesz się z artykułów:

Zioła uprawiane na balkonie – jakie są najlepsze

Zioła na balkonie jak uprawiać i łączyć

Tabliczki do roślin – zrób to sam i opisz zioła i pomidory

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułPaella – przepis na oryginalne danie
Następny artykułŚledź pod pierzynką
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Evvk
Evvk
1 rok temu

Super opis 🙂 Hoduje pomidorki już kilka lat ale i tak z ciekawości przeczytałam ten artykuł 🙂

Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.