samochód i ręka z kapeluszem machająca w oknie

Lifestyle

Jak zorganizować rodzinny wypad autem za miasto? Krótkie porady

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 16 sierpnia 2023

Czy planujesz rodzinny wypad autem za miasto? Jeśli tak, to świetnie!

Podróże samochodem dają poczucie niezależności i pozwalają zabrać ze sobą wszystko, co chcesz. Ale zanim wyruszysz w drogę, warto się odpowiednio przygotować. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci zorganizować bezpieczny i udany wyjazd.

Przegląd samochodu przed podróżą

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, że Twój samochód jest w pełni sprawny. Nie chcesz przecież, by problemy techniczne pokrzyżowały Wasze rodzinne plany. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Poziomy płynów eksploatacyjnych – sprawdź poziom płynu chłodniczego, do spryskiwaczy, hamulcowego i wspomagania kierownicy.
 • Opony – zwróć uwagę na ich stan, ciśnienie, głębokość bieżnika i nie zapomnij o kole zapasowym.
 • Światła i żarówki – upewnij się, że wszystkie działają poprawnie. Warto też mieć ze sobą zapasowe żarówki.
 • Wycieraczki – powinny działać poprawnie i nie zostawiać smug na szybie. Ich wymiana jest prosta, więc dla jej zaniechania nie ma żadnego wytłumaczenia.

Bagaż i pasażerowie

Pamiętaj, że jazda z pełnym bagażem i pasażerami różni się od codziennej jazdy po mieście. Samochód zwiększa swoją wagę, która dodatkowo bardziej ciąży ku tyłowi, co wpływa na drogę hamowania i poziom manewrowania. Dlatego warto:

 • Zwrócić uwagę na DMC (dopuszczalną masę całkowitą) Twojego samochodu.
 • Upewnić się, że bagaż jest równomiernie rozłożony i odpowiednio zabezpieczony.

Tak powinieneś przewodzić dzieci w aucie

Bezpieczeństwo naszych najmłodszych podczas podróży samochodem jest absolutnie kluczowe. Dzieci są bardziej narażone na urazy w razie wypadku, dlatego tak ważne jest, aby przewozić je w odpowiedni sposób. Oto kilka kluczowych wskazówek, które każdy rodzic powinien znać.

Dlaczego fotelik jest tak ważny?

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim – pasy bezpieczeństwa nie są dostosowane do fizjologii małego dziecka. Dopiero fotelik zapewnia odpowiednie zabezpieczenie.
 • Kwestie prawne – przewożenie dziecka bez fotelika jest niezgodne z prawem i grozi mandatem.

Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?

 • Miejsce montażu fotelika – najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka to środek tylnej kanapy.
 • Kierunek montażu fotelika – najmłodsze dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Jeśli jednak zdecydujesz się przewozić dziecko na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej.

Dlaczego nie powinieneś przewozić zwierzęcia luzem?

Każdy kierowca wie, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad bezpieczeństwem swojego pupila w samochodzie? Jeśli planujesz podróż na wakacje z czworonogiem, musisz wiedzieć, jak przewozić go w sposób bezpieczny i komfortowy zarówno dla siebie, jak i dla niego.

 • Nieprzewidywalne zachowanie – nawet najspokojniejszy pies czy kot może nagle przestraszyć się czegoś i zareagować nieprzewidywalnie.
 • Zagrożenie dla kierowcy – wystraszony kot skaczący na głowę kierowcy czy pies zasłaniający widoczność mogą prowadzić do poważnych wypadków.
 • Kwestie prawne – przewożenie zwierzęcia bez zabezpieczenia jest niezgodne z prawem i może prowadzić do mandatu.

Co na to poradzić? Do przewożenia czworonogów najlepszy będzie transporter – idealny dla psów i kotów, które nie lubią jazdy samochodem. Powinien być dobrze przymocowany, aby nie przesuwał się podczas jazdy.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments