
Jet lag, czyli nieprzyjemna konsekwencja podróży do innej strefy czasowej
Dalekie podróże to marzenie wielu osób. Poznawanie innych kultur czy zobaczenie na własne oczy egzotycznych zakątków świata kusi i przyciąga.
Nic więc dziwnego, że tak wiele osób spełnia swoje marzenia i w wolnym czasie stawia na dalekie podróże. Niestety konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej po podróży samolotem może być jet lag. Jak radzić sobie z jego nieprzyjemnymi objawami?
Co to jet lag? Dlaczego dopada nas podczas podróży?
Dzięki podróżom samolotem mamy możliwość w ciągu kilku lub kilkunastu godzin znaleźć się w zupełnie innym zakątku świata. To bardzo wygodna opcja, dzięki której zwiedzanie najdalszych miejsc na świecie jest proste i szybkie. Niestety podróże samolotem i nagłe zmiany strefy czasowej mają też swoją ciemną stronę. Kiedy wybieramy się na inny kontynent i podczas lotu samolotem będziemy mijać kolejne strefy czasowe, nasz organizm mocno to odczuje. Taka podróż nie jest czymś naturalnym dla ludzkiego ciała, dlatego więc w ciągu zaledwie kilku godzin nie jesteśmy w stanie dostosować się do warunków panujących w innym zakątku świata.
Kiedyś podróżowanie trwało o wiele dłużej. Dalekie wyprawy czasem wiązały się z koniecznością powolnego przemieszczania się, trwającego nawet do wielu miesięcy. Obecnie tempo podróży jest niesamowite, ale niestety nasz organizm nie jest w stanie za nim nadążyć.
Stąd właśnie po podróży w kierunku transpołudnikowym (wschód–zachód lub zachód–wschód) możemy odczuwać cały szereg nieprzyjemnych objawów, który został nazwany jet lagiem lub zespołem nagłej zmiany strefy czasowej.
Symptomy jet laga są zwykle silniejsze podczas podróży na wschód. Przemieszczając się w tym kierunku możemy odnieść wrażenie, że dzień gwałtownie się skrócił, co wiele osób odczuwa mocniej niż podróż na zachód, która wydłuża nam bieżący dzień.
Zobacz także: Jet lag – co to takiego? Objawy, przyczyny oraz sposoby zwalczania
Jakie są objawy zespołu nagłej zmiany strefy czasowej?
Radykalna zmiana strefy czasowej wpływa w bardzo różny sposób na konkretne osoby. Są tacy, którzy nawet po najdalszej podróży na wschód czują się w miarę dobrze, a ich jedynym problemem jest zmęczenie. Niestety większość z nas będzie odczuwać objawy jet laga.
Na jet lag szczególnie narażone są osoby cierpiące na zaburzenia snu np. borykające się z bezsennością lub lekkim snem oraz te, które mają bardzo sztywną i określoną rutynę snu i aktywności. Jeżeli natomiast kładziemy się spać i wstajemy o różnych porach, zmiana nawet wielu stref czasowych może przebiec u nas łagodnie.
Charakterystyczne objawy dla jet laga to problemy ze snem, bóle głowy, silne, wręcz krańcowe zmęczenie, trudności z koncentracją, zaburzenia apetytu i problemy z układem pokarmowym, senność, złe samopoczucie i dezorientacja. To, ile i jakie objawy będziemy odczuwać jest kwestią bardzo indywidualną, ale zwykle im bardziej wrażliwa, mająca problemy ze snem lub lubiąca rutynę dnia i nocy osoba, tym bardziej odczuje skutki nagłego znalezienia się w nowej dla niej strefie czasowej.
Zamiana dnia z nocą oraz dostosowanie się do zupełnie innego rytmu snu i czuwania sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń homeostazy. Wiele procesów w ludzkim ciele zależy od rytmu dobowego np. metabolizm, zegar biologiczny albo wydzielanie niektórych hormonów np. melatoniny czy kortyzolu. Daleka podróż robi całkiem spory bałagan w naszym codziennym rytmie snu i aktywności, dlatego organizm reaguje na to nieprzyjemnymi objawami.
Wygodny materac to podstawa dobrego samopoczucia i skutecznej regeneracji po każdym ciężkim dniu.
Jak szybciej poradzić sobie z jet lagiem?
Jeżeli nasz tryb życia jest bardzo uporządkowany, chodzimy spać o stałych godzinach, zmiany mocno na nas wpływają lub mamy lekki sen i problemy z bezsennością, warto byśmy w odpowiedni sposób przygotowali się przed daleką podróżą. Zespół nagłej zmiany strefy czasowej można złagodzić, właściwie dbając o swój organizm przed i w czasie lotu.
Jako profilaktykę zaleca się dużo wypoczywać już kilka dni przed podróżą oraz przed i już w trakcie wycieczki zażywać melatoninę (jej dawkę warto dobrać indywidualnie po konsultacji z lekarzem). Dobrym pomysłem jest też powolne przyzwyczajanie organizmu do spania w innych ramach czasowych. Przed podróżą na zachód kładźmy się później niż zwykle, a na wschód wcześniej. Dzięki temu zaraz po przylocie będzie nam łatwiej zaaklimatyzować się w nowych warunkach.
Starajmy się nie pić alkoholu i kofeiny podczas lotu, stawiajmy na lekkostrawne posiłki, a jeśli mamy taką możliwość to podczas podróży zażyjmy łagodne środki nasenne – pozwolą one łatwiej dostosować się do nowej strefy czasowej. Jet lag to zjawisko przejściowe.
Jeżeli nie przygotujemy się w żaden sposób do podróży ani nie będziemy łagodzić objawów jet laga już po przylocie, wszystkie nieprzyjemne symptomy znikną tak czy inaczej po kilku dniach. Tylko czy warto tracić te dni na złe samopoczucie, zamiast cieszyć się odkrywaniem nowych miejsc? Żeby nie psuć sobie podróży, zadbajmy o swoje ciało!
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!