Lifestyle

Workation – jak pracować na wakacjach? Niezbędnik

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 14 grudnia 2023

Marzy Ci się praca, która pozwoli Ci nie tylko spełniać się zawodowo, ale też poznawać nowe miejsca bez konieczności brania urlopu? Jest na to sposób, czyli tzw. workation. Jak to działa i co warto wiedzieć o pracy na wakacjach? 

Czym jest workation?

Workation to termin, który powstał z połączenia dwóch angielskich słów, czyli „work” (praca) oraz „vacation” (wakacje). Jest to świadome łączenie obowiązków zawodowych razem z wypoczynkiem. W przypadku takiego trybu najczęściej pracuje się standardowe 8 godzin, by następnie skorzystać z atrakcji, które oferuje dane miejsce. Jedyne, czego potrzebujesz, to dostęp do Internetu oraz sprzęt – solidne laptopy lub komputery PC.

Workation pozwoli Ci zwiedzić świat bez rezygnowania ze swojej kariery zawodowej. Może to trwać tyle, co standardowy urlop, czyli np. 10-14 dni, jednak sporo osób decyduje się przedłużyć ten czas nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od potrzeb, jak i w wielu przypadkach tego, na co się zgodzi pracodawca. Na początku warto zdecydować się na krótszy wyjazd, by sprawdzić, czy faktycznie jest to tryb pracy, który przypadnie Ci do gustu.

Workation – kto najczęściej wyjeżdża na „praco-wakacje”?

Workation kojarzony był do tej pory przede wszystkim z osobami z branży IT. Aktualnie jednak można spotkać już nie tylko młodych programistów, którzy łączą wyjazdy w ciepłe kraje ze swoją pracą, wylegując się na leżaku z laptopem lub pracując w pokoju hotelowym, mając przed sobą komputer All in One. Wiele innych zawodów także nie wymaga fizycznej obecności w biurze.

Na workation może wyjechać każda osoba, która ma możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Najczęściej są to pracownicy:

  • zdalnej obsługi klienta,
  • działu HR i marketingu,
  • pracujący w obszarze e-commerce,
  • wykonujący zawody artystyczne lub blogerzy, influencerzy, a także dziennikarze i redaktorzy.

Oprócz tego workation będzie możliwe też wśród radców prawnych, właścicieli firm, księgowych, grafików, nauczycieli języków obcych online czy psychologów i psychoterapeutów, którzy prowadzą terapie przez Internet.

Kobieta w podróży
Praca podczas podróży

Workation – kto najczęściej wyjeżdża na „praco-wakacje”?

Choć pozornie workation może mieć same zalety – poszerzenie perspektyw, mniejszy poziom stresu i ryzyka wypalenia zawodowego, jak i rozwój kreatywności – to warto wiedzieć, że do tego typu pracy należy mieć odpowiednie podejście. By w pełni czerpać satysfakcję z tego rozwiązania, należy rozwinąć w sobie pewne cechy charakteru. Są to przede wszystkim:

  • samodyscyplina,
  • bardzo dobra organizacja pracy,
  • asertywność,
  • elastyczność.

Warto też pamiętać o tym, że podczas pracy zdalnej na wakacjach mogą pojawić się różne problemy, np. z komunikacją (wynikające z różnych stref czasowych), dostępem do Internetu, przerwami w dostawie prądu, a co za tym idzie – z szybkim reagowaniem na nagłe sytuacje w firmie. Opracuj plany awaryjne, a także zadbaj o sprawny sprzęt – np. MSI komputer znajdziesz na www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc,msi.html. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów.

Jak zorganizować sobie pracę podczas workation?

Chcesz pracować zdalnie, a jednocześnie też nie zaniedbać swoich obowiązków? Dobre przygotowanie to podstawa. Przede wszystkim ustal ze swoim pracodawcą (jeśli nie pracujesz na swój rachunek), jak będzie wyglądać Twój nowy model pracy. Weź pod uwagę sposób komunikacji oraz godziny wykonywania obowiązków. Zadbaj też o dostęp do Internetu i sieci komórkowej. 

Jeśli nie chcesz pracować z pokoju hotelowego, w miejscu docelowym poszukaj kawiarni, w których możesz swobodnie pracować. W wielu miastach turystycznych są miejsca przyjazne pracownikom zdalnym. Zanim wyjedziesz na workation, sprawdź zatem dokładnie, czy w wybranej okolicy będziesz mieć możliwość niezakłóconej pracy.

Workation to świetny sposób na połączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto z tego skorzystać. Pomoże Ci to nie tylko zwiedzić świat i poszerzyć perspektywy, ale też odstresować się i nieco odetchnąć od codziennej rutyny. 

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments