Góralski dom ze skośnymi dachami

Miejsca z klimatem Podróże Polska

Gliczarów Górny – agroturystyka z najpiękniejszym widokiem na Tatry

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 20 stycznia 2019

Gliczarów Górny – agroturystka z najpiękniejszym widokiem na Tatry.

Widok z okna Twojego pokoju – oniemiejesz z zachwytu nad pięknem Tatr

Spis treści

Nocleg z widokiem na góry Tatry

Lubisz wypoczywać w Tatrach, ale męczy Cię gwar i zaduch Zakopanego?

Takim miejscem, gdzie nie tylko spokojnie wypoczniesz, ale i zachwycisz się najpiękniejszym widokiem na Tatry, jest wioska Gliczarów Górny, położona na wysokości ponad 1000 m.n.p.m. W rankingu najwyżej położonych wiosek wyprzedza ją tylko pobliski Ząb.

Zabudowania Gliczarowa Górnego rozlokowane są na zboczu, pomiędzy Bukowiną, Poroninem, a Białym Dunajcem.

Niemal na końcu wsi, w przysiółku zwanym Stołowe, znajduje się agroturystykaU Zosi”.

Tutaj, w typowo góralskim domu, w którym nie może zabraknąć skośnych dachów i elementów drewna w wystroju, wypoczniesz. Porzucisz pęd życia i zanurzysz się w spokoju.

Pokoje z łazienkami, telewizorem, miejscem do wypoczynku i – z większości pokoi – cudownym widokiem na Tatry. Przyjaźni i sympatyczni właściciele, kultywujące góralskie tradycje.

Domowe jedzenie, z nabiałem „produkowanym” przez żyjące w prawdziwym slow life krowami, przepysznymi ciastami i zupami, jakich nie zjesz nigdzie indziej. I z obowiązkowym kompotem do obiadu. To niezaprzeczalne atuty domu.

Tatry widoczne na horyzoncie

Widok na góry – Tatry zza płotu

widok na Tatry

Obudzisz się z takim widokiem na góry

Więcej o tym miejscu z widokiem na Tatry

… przeczytasz  i zobaczysz w artykule Gliczarów Górny – niby mały, ale jednak sławny.

Bowiem właśnie tutaj znajduje się najbardziej stromy w Polsce podjazd kolarski (znany z Tour de Pologne), najwyżej położony kościół, nadal żywy folklor włącznie z pamięcią o poecie – samouku, pochodzącym z tych terenów, będącym piewcą Podhala i tradycji…

Komu polecam „U Zosi” –  nocleg z widokiem na Tatry

Miejsce idealne dla tych z Was, którzy uwielbiają wędrówki po Tatach lub szusowanie na nartach, ale niekoniecznie muszą mieszkać wśród tłumów.

Zimą świetne miejsce dla osób, które rozpoczynają naukę jazdy na nartach lub przyjeżdżają z dziećmi – do krótkiego wyciągu narciarskiego, widocznego z okien domu, można dojechać na nartach.

Położenie Gliczarowa Górnego kilka kilometrów od najbliższej miejscowości jest niewątpliwym plusem. Można spacerować  lub jeździć rowerami – kilometrami.

Latem rowerzyści mogą podjąć wyzwanie wjechać na kultowy podjazd Tour de Pologne „Ścianka Bukowina”, a zimą rozkoszować się narciarskim szaleństwem.

Co oferuje agroturystyka „U Zosi”

1. Kiedy czynne.

  • Cały rok, także w Święta i w okresie Sylwestra.

2. Lokalizacja.

Podhale. Gliczarów Górny położony jest pomiędzy Poroninem, Bukowiną Tatrzańską, a Białym Dunajcem. Z tym, że dojazd możliwy jest tylko z dwóch ostatnich miejscowości.

  • Dojazd

Nowy Targ -> Biały Dunajec -> Gliczarów Górny -> Stołowe – trasa mocno pd górę, miejscami brzegiem skarpy. Zimą bywa nieprzejezdna, a bardzo często jest mocno śliska. Ale jest najbardziej malownicza trasą. Coś za coś:).

Nowy Targ -> Białka Tatrzańska -> Bukowina Tatrzańska -> Gliczarów Górny -> Stołowe

Poronin -> Bukowina Tatrzańska -> Gliczarów Górny -> Stołowe

Co prawda najwygodniej jest dojechać do agroturystyki samochodem, jednak dla niezmotoryzowanych – lub mających ochotę nieco inaczej podróżować – propozycją jest publiczna komunikacja – bus dowiezie turystów z Zakopanego pod sam dom.

3. Informacja o pokojach.

  • 20 pokoi – maksymalnie 70 osób, z łazienkami lub z indywidualnym dostępem do łazienki.
  • Wyposażenie pokoi: TV, czajniki elektryczne.
  • Kawa, herbata przez cały dzień dostępne w jadalni w formie samoobsługowego bufetu.

4. Wyżywienie

  • Śniadania i obiadokolacje lub same śniadania – do wyboru.
  • Z licznych restauracji w okolicy polecam trzy moje ulubione.

W Bukowinie Tatrzańskiej regionalna karczma, w której serwują pyszne góralskie potrawy Pod Stancyjom, gdzie zasiądziesz w urokliwym, regionalnym wnętrzu, wśród galerii obrazów, duszków i przeróżnych rzeźbionych stworzeń.

Pomiędzy Bukowiną Tatrzańską, a Łysą Polaną miejsce z cudownym widokiem na Tatry Restauracja Szymkówka. Jadąc od Bukowiny za którymś zakrętem wypatruj restauracji po prawej stronie. Warto się w niej zatrzymać, chociażby w celu wypicia herbaty i kawy, delektując się widokami.

W Bukowinie Tatrzańskiej w Schronisku Smaków Magdy Gessler zawsze znajdzie coś dobrego dla siebie. Pyszna kuchnia, ciepła atmosfera i wystrój wnętrza.

5. Inne przydatne informacje

  • Miejsce na ognisko – oczywiście z widokiem na Tatry.
  • Boisko do piłki nożnej i siatkówki.
  • Latem dostępna jest trampolina i letni basen.
  • Zimą gospodarze organizują na życzenie kuligi.
  • Suszarnia do butów narciarskich.
  • Dostępne przez cały rok: bilard, piłkarzyki, stół do pink ponga, mała siłownia.
  • Można zabrać pieski pokojowe.
  • W domu jest bezpłatne, dobrze działające wi-fi.
  • Gospodarze mieszkają w tym samym domu.

Atrakcje w okolicy Gliczarowa Górnego

Agroturystyka „U Zosi” położona jest w spokojnym miejscu, ale w niedalekiej odległości od tatrzańskich atrakcji. Od Zakopanego dzieli ją około 20 km, od Łysej Polny 12 km, nieco więcej od Kościeliska czy Chochołowa.

Zimą, w zasięgu kilku minut jazdy samochodem znajduje się kilka ośrodków narciarskich, na których można jeździć na jednym karnecie.

Karnet TatrySki obejmuje ośrodki: Kotelnica – Białka Tatrzańska, Jurgów, Bania Ski & Fun – Białka Tatrzańska, GrapaSKI w Poroninie, Kaniówka – Białka Tatrzańska,Czorsztyn-Ski – Kluszkowce, Palenica – Szczawnica, Bachledka Ski & sun – Ždiar na Słowacji, Koziniec SKI Czarna Góra.

Zimą bezpłatny bus dowozi narciarzy na stok Kotelnica Białczańska – rozkład jazdy znajduje się na przystankach autobusowych w wiosce.

Gliczarów Górny także oferuje dwa krótkie wyciągi orczykowe i jeden nieco dłuższy „U Steni”.

Po noclegu z widokiem na góry, poznaj okolicę

Spokojna wioska i okoliczne przysiółki sprzyjają wypoczynkowi. Zobacz, co możesz robić na Podhalu:

  • Spacerować po okolicy lub wybrać się w Tatry. Przez wieś przebiega czerwony szlak pieszy z Bukowiny Tatrzańskiej do Poronina oraz szlak spacerowy z Gliczarowa Górnego do Poronina tzw. Skupniową.
  • Skorzystać z oferty przewodnika, z którym można wyruszyć na tatrzańskie szlaki (polskie i słowackie), Pieniny oraz Słowacki Raj szczegóły w Z Fronkiem w Góry .
  • Zwiedzać okolicę z poziomu dwóch kółek. Uwaga! wskazana dobra kondycja  na górskich podjazdach. Prawdziwym wyzwaniem jest pokonanie ścianki pomiędzy Gliczarowem Górnym, a Gliczarowem Dolnym.
  • Wygrzać się pobliskich termach: w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Białce Tatrzańskiej lub nieco oddalonym Chochołowie.
  • Zaznać atrakcji spływu na tratwach. Spływ Dunajcem w Pieninach. Start w oddalonych o 40 km Sromowcach Niżnych. Po spływie jest możliwość powrotu ze Szczawnicy busem na parking.
  • Poszaleć na kuligu.
  • Wypić kawę/herbatę na ławce przed domem i zatopić się w widokach.

Ciekawostki 

W Gliczarowie Górnym nadal kultywowane są góralskie tradycje. Nie tylko na co dzień rozbrzmiewa piękna gwara, ale także wszystkie uroczystości wzbogacone są strojami.

Warto wsłuchać się w śpiewną, góralską gwarę i spróbować zrozumieć treść rozmowy – szczególnie gdy gospodarze szybko rozmawiają pomiędzy sobą. To jest naprawdę wyzwanie!

  • W Gliczarowie Górnym znajduje się najwyżej położony w Polsce kościół.
  • Nabożeństwa, w czasie których nie tylko wsłuchamy się w pięknie brzmiące góralskie głosy, ale i zachwycimy się tradycyjnymi, góralskimi strojami. Wesele, chrzciny, Pierwsza Komunia, Święta – wtedy kościół wypełnia się mieszkańcami w tradycyjnych strojach. Niezależnie od wieku – począwszy od maleńkich dzieci, aż po starsze osoby.
  • W Gliczarowie Górnym – Stołowe urodził się i mieszkał w drewnianym domku poeta Andrzej Skupień Florek.
  • Bogusia – „młoda gospodyni” w agroturystyce „U Zosi” tworzy przepiękne, świąteczne bombki.
  • U gospodarzy można zakupić znakomite krowie sery

Gdzie znajdę pokój z widokiem na Tatry

Kontakt do gospodarzy:

  • www.noclegiskupien.infoturystyka.pl
  • jozef.skupien1@gmail.com


Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments