28 darmowych atrakcji w Pradze. Co warto zobaczyć w Pradze w 3 dni?
28 darmowych atrakcji w Pradze. To mało czy dużo? I czy naprawdę ciekawe jest zwiedzanie Pragi bez dodatkowych opłat?
Tak, jak najbardziej! Zerknij do mojego artykułu, który zaprowadzi Cię do miejsc w Pradze, za których podziwianie nie musisz zapłacić ani grosza.
Darmowe atrakcje w Pradze – jak je znaleźć?
A darmowych atrakcji Praga ma tak wiele, że wystarczy ich nie tylko na weekendowe, ale nawet na kilkudniowe, intensywne zwiedzanie i odkrywanie Pragi.
Atrakcje Pragi, które wymieniam są bezpłatne, ale możesz zagłębić się w ich zwiedzanie typu wnętrza, wejścia na wieże itp. za dodatkową opłatą, co zaznaczam pod każdą pozycją.
Miejsca mniej znane oznaczyłam adresem. Dotarcie do wszystkich miejsc umożliwi Ci niezawodna mapa Google, ale pomocne są również bezpłatne mapy Pragi z zaznaczonymi atrakcjami, które dostaniesz w każdym hotelu i informacjach turystycznych.
Atrakcje Pragi pogrupowałam mniej więcej w bliskiej odległości od siebie, ale przygotuj po prostu swój plan zwiedzania Pragi.
? Takim znaczkiem oznaczyłam atrakcje dodatkowo płatne
1. Zegar astronomiczny Orloj na Staromiejskim Praskim Rynku
Niegdyś koński targ, obecnie najbardziej znane i oblegane miejsce w mieście. Absolutne „must-see” podczas zwiedzanie czeskiej Pragi.
Tutaj zawsze jest dużo ludzi. Włóczą się po placu podziwiając okoliczne kamienice i czekają na cogodzinny spektakl, podczas którego figurki znajdujące się w XV wiecznym zegarze astronomicznym Orloj (skonstruowany w 1410 i nadal czynny) umieszczonym na wieży będącej pozostałością po Ratuszu Staromiejskim, wychodzą na spotkanie z publicznością, dostając za to ogromne oklaski.
Nad tłumem czuwa z wysokości postumentu postać Jana Husa (reformatora czeskiego kościoła i bohatera narodu), który został spalony na stosie oskarżony o herezję.
Na placu jest bardzo gwarno niemalże przez cały rok. Liczne knajpki otaczające plac zachęcają do zatrzymania się na chwilę.
? Można wejść na wieżę i z niej podziwiać praski rynek.
2. Most Karola
Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana darmowa atrakcja w Pradze. Został wybudowany w II połowie XIV wieku, z polecenia króla Czech Karola IV, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Kamienny most o długości ponad 500 metrów i szerokości przekraczającej 9 metrów został w baroku przyozdobiony figurami świętych.
Najbardziej znana jest figura św. Jana Nepomucena, spowiednika żony króla Wacława IV, który poniósł karę ze niezdradzenie mężowi grzechów żony i został strącony z mostu Karola do Wełtawy.
Jak mówi legenda w miejscu gdzie jego ciało dotknęło wody ukazało się pięć gwiazdek. Stąd też Święty Nepomucen (jako jedyna rzeźba tego świętego) posiada w swoim wizerunku gwiazdy.
Dotknij figurki Św. Nepomucen na płytce w miejscu, w którym wrzucono go do rzeki, a pomyślane w tym czasie Twoje życzenie zostanie spełnione.
Mostem Karola przechodzi się pomiędzy Starym Miastem i leżącą u stóp Hradczan dzielnicą Mała Strana.
Ponieważ wieczorem most jest pięknie oświetlony, warto tu zajrzeć także nocną porą. Na moście Karola spacerują turyści, rzemieślnicy wystawiają swoje prace, grajkowie umilają czas. Życie toczy się tutaj w sporym hałasie, za wyjątkiem wczesnego ranka, kiedy (zazwyczaj) spowity w lekkiej mgiełce most w ciszy szykuje się do kolejnego dnia.
? Wejście na wieżę od strony Starego Miasta, pod którą przejeżdżali królowie (niegdyś na moście odbywały się koronacje królów czeskich) przed koronacją – na jej szczycie znajduje się taras widokowy.
3. Zamek na Hradczanach i katedra św. Wita
Dzielnica Hradczany z górującym nad całym miastem zamkiem. Kolejny symbol Pragi. Dziś Zamek na Hradczanach jest największym pod względem zajmowanej powierzchni zamkiem na świecie. Niezwykły to zamek, bowiem dawna siedziba monarchii obecnie jest miejscem zamieszkania i pracy prezydenta kraju.
Prezydent mieszka za pałacem biskupim, czyli za murem widocznym na placu, a do pracy przyjeżdża kilkanaście metrów na dziedziniec zamkowy.
Wejście na zamkowy dziedziniec i do ogrodów królewskich jest bezpłatne. Polecam wejść na Hradczany ulicą Nerudowa, będącą częścią dawnego Traktu Królewskiego.
Wiele ze skupionych przy niej kamienic pamięta jeszcze czasy Średniowiecza. Liczne rzeźby i znaki umieszczone na fasadach, to nazwy kamienic. Kiedy nie było numerów domów, budynki oznaczano symbolami związanymi z profesją lub upodobaniami właściciela.
Cesarzowa Maria Teresa (1717-1780) wprowadziła w Pradze oznaczenie parceli, które do dzisiaj znajdują się – na czerwonych tabliczkach – na budynkach
Codziennie na placu przed zamkiem, pod czujnym wzrokiem dawnego prezydenta Czech Tomasza Masaryka, o pełnej godzinie odbywa się zmiana warty.
O godzinie 12.00 zmiana wart jest bardzo uroczysta i widowiskowa, podczas której dwa regimenty przekazują sobie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.
Tomasz Masaryk pierwszy i najdłużej urzędujący prezydent Czechosłowacji, nazywany „ojcem niepodległej Czechosłowacji”. Nosił przydomek „Tatíček” – tatuś/ojczulek.
Tuż obok zamku znajduje się monumentalna gotycka katedra św. Wita, z baldachimem przy ołtarzu ufundowanym przez cesarzową Marię Teresę i insygniami koronacyjnymi królów czeskich. Kościoła nie wolno zwiedzać podczas mszy świętej.
Piękny widok na Hradczany i most Karola roztacza się znad mostu Legii tuż przy kawiarni Slavia, w które rozpoczynał swoją piosenkarską karierę Karel Gott.
? Zwiedzanie całej świątyni Świętego Wita (do głównej nawy wchodzi się za darmo).
? Zwiedzanie wnętrz zamku na Hradczanach za dodatkową opłatą. Raz w roku można zwiedzić także miejsca, w których urzęduje i pracuje obecny Prezydent Czech – informacje na oficjalnej stronie zamku na Hradczanach. W dniu narodzin (7 marca) oraz w dniu śmierci (14 września) pierwszego prezydenta republiki T.G. Masaryka wstęp wolny od 10.00 do 18.00. Pozostałe informacje znajdziesz na stronie zamku Hradczany.
4. Woda ze źródła tuż obok Metrocafe
Darmową, pyszną wodę ze źródła nabierzesz do pojemnika – lub napijesz się dzięki pomysłowym kurkom – nieopodal kawiarni Metrocafe. Blisko stamtąd zarówno na wzgórze Petrin, jak na na Hradczany.
Klárov 1, Malá Strna
5. Złota Uliczka wieczorową porą
Wąska brukowana uliczka przylegająca do murów obronnych zamku otoczona małych rozmiarów kolorowymi domami to Złota Uliczka, zamieszkana przez rzemieślników (w tym złotników), którzy świadczyli usługi dla zamku.
Darmowe zwiedzanie uliczki po godzinie 17.00 i tym bardziej warto tu zaglądnąć po zmroku, bo jest pięknie oświetlona.
? Płatne zwiedzanie Złotej Uliczki do godziny 17.00
6. Najwęższa ulica Pragi
Praga słynie z uroczych zakątków, uliczek i zakamarków. Jedną z nich jest najwęższa ulica (U Lužického Semináře w dzielnicy Mała Strana), której przejście wymaga …zielonego światła.
Uliczka, a właściwie schody pomiędzy dwoma kamienicami prowadzące do restauracji Čertovka są tak wąskie, że dwie osoby nie mogłyby się na nich minąć, dlatego zamontowano sygnalizację świetlną.
7. Petrin i wieża Eiffla
Wzgórze Petrin i wieża Eiffla widoczna na jej szczycie z wielu praskich miejsc to kolejne bardzo ciekawe i darmowa atrakcja Pragi, które warto zobaczyć.
Dla widoków, relaksu (bo to znakomite miejsce piknikowe), dla zgubienia się w zieleni i naturze w samym centrum Pragi.
A oprócz skał niczym w prawdziwych górach, znajdziesz tam także piękne rosarium, niezwykły mur i największy na świecie stadion sportowy. Mnie Petrin tak zachwycił, że doczekał się osobnego artykułu na blogu, który znajdziesz gdy klikniesz w wzgórze Petrin.
8. Pomnik komunistów
Pomnik projektu Olbrama Zoubka to siedem postaci (mężczyzn) wykonanych z brązu, stojących na schodach. Postacie wydają się rozpadać im dalej znajdują się od pierwszej figury u podstawy pomnika – tracą kończyny, a ich ciała stają się otwarte.
Ma to symbolizować sposób traktowania więźniów politycznych w czasach komunizmu. U podnóża pomnika na wysokich stopniach umieszczono taśmę z liczbą osób, które ucierpiały wskutek komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji.
Újezd 14 Malá Strana, czyli pod wzgórzem Petrin.
9. Ściana Lennona
Wydawałoby się, że to zwykły mur będący klasztornym płotem. A jednak nie do końca. Wszystko zaczęło się po zamordowaniu w grudniu 1980 roku muzyka, kiedy to ktoś napisał „Dla Johna Lennona” na ścianie. Zaraz potem namalowano portret muzyka i ściana zaczęła swoje – trwające do dnia dzisiejszego – życie.
Pojawiły się napisy i malunki o tematyce pokoju, miłości i wolności. Zaczęli ją tworzyć czescy studenci, sprzeciwiając się komunizmowi za pomocą teksów piosenek Beatlesów.
Ściana żyje! Nieustannie pojawiają się nowe napisy i przesłania, a każdy może zaistnieć na ścianie (jeśli zamaluje czyjś wpis, bo wolnego nawet milimetra miejsca tam nie znajdziesz) na moment ze swoim wpisem, dopóki nie zostanie przykryty kolejnym. Flamastrem lub kredą, nie farbami w sprayu.
W przeszłości władze komunistyczne niejednokrotnie zamalowywały ścianę, jednak odradzała się czym Feniks z popiołów. Te utarczki doprowadziły w końcu do starcia między setkami studentów, a służbą bezpieczeństwa.
Od tamtego czasu ściana Johna Lennona przetrwała do dziś i kolejne pokolenia ludzi wierzących w dobro, pokój i miłość wpisują na niej swoje przesłania.
Latem 2022 roku przed ścianą zainstalowano dodatkowy stelaż z poezją mającą odniesienie do wojny na Ukrainie.
A po pozostawieniu swojego akcentu na ścianie można odpocząć w pobliskim pubie Johna Lennona The Wall Pub ulica Hroznová 495 lub zatrzymać się na posiłek w słynącej ze znakomitej kuchni restauracji francuskiej znajdującej się naprzeciw ambasady francuskiej w Pradze tuż obok ściany Lennona.
Velkopřevorské námesti Malá Strana
10. David Černý i jego rzeźby – darmowe podziwanie
W kilku miejscach Pragi znajdują się rzeźby wzbudzające żywe zainteresowanie zarówno przypadkowych przechodniów, jak i tych, którzy dotarli tutaj celowo.
Wszystkie rzeźby Cernego odkryjesz w innym moim artykule kliknij rzeźby Czerny, a poniżej przedstawiam te najbardziej znane.
11. Lucerna i rzeźba wiszącego konia
Wędrując ulicą Narodni koniecznie skręć nieco w bok i zajrzyj do wyjątkowego domu handlowego Lucerna. Został postawiony przez dziadka późniejszego prezydenta Vaclava Havla (zresztą jego imiennika) i przez długie lata był w posiadaniu rodziny Havlów.
Piękne wnętrza, w tym witraże cudnej urody, zachwycają, ale wielu przychodzi tutaj nie na zakupy czy do kina (a i takowe mieści się w Lucernie), ale dla rzeźby Davida Černego, przedstawiającego postać Świętego Wacława siedzącego na martwym, zawieszonym do góry nogami koniu.
12. Obrotowa głowa Kafki
Kolejny skręt z ulicy Narodni w kierunku centrum handlowego Quadrio, aby zobaczyć największą głowę w Czechach o wysokości ponad 10 metrów. Ta rzeźba Černego przedstawia głowę Franza Kafki i składa się z 42 ruchomych, wykonanych z metalu paneli.
O każdej pełnej godzinie, przez 15 minut panele poruszają się niezależnie od siebie tworząc od nowa głowę praskiego pisarza. Moje skojarzenie pracujących trybików to miliony myśli przelatujących przez głowę, ale przekaz pracy – jak zwykle w przypadku tego rzeźbiarza – do własnych przemyśleń.
13. Rzeźba wiszącego mężczyzny
Trzeba wypatrywać tę rzeźbę która przedstawia Zygmunta Freuda. Wiszący mężczyzna przy ulicy Husova, najlepiej zobaczysz od ulicy Betlemskej. Według jednych ma być alegorią do śmierci filozofa, według drugich nawiązuje do stanu w jakim znaleźli się intelektualiści w XXI wieku.
Łatwo przeoczyć tę rzeźbiarza – szukałam jej chwilę, mimo, że niby wiedziałam gdzie jest. To zapewne celowe zagranie twórcy Davida Ćerny.
Podobnież zdarzały się telefony, nieświadomych osób, że to rzeźba, o chęci popełnienia samobójstwa. Rzeźba cieszyła się taką popularnością, że nawet wyruszyła w podróż do Stanów Zjednoczonych.
14. Plac Wacława, czyli główny plac Pragi
Plac Wacława z górującym nad nim Świętym Wacławem uznawanym za symbol czeskiej państwowości, to miejsce wyjątkowe. Od wieków to właśnie tutaj odbywały się spotkania i demonstracje narodu czeskiego oraz samospalenie czeskich studentów Jana Zajíca i Jana Palacha w akcie protestu przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.
Historię placu świetnie opisuje w swojej książce Mariusz Szczygieł – odsyłam do jego „Osobistego przewodnika po Pradze”, w którym odkryjesz to miejsce.
A ja zapraszam na wędrówkę ulicą Narodni z XIX wieczną zabudową ciągnącą się aż do mostu Legii i Narodowego Teatru. Wędruj nieśpiesznie i rozglądaj się chłonąc piękno Pragi.
15. Dworzec kolejowy
A właściwie dwa dworce kolejowe (czes. Hlavní Nádraží) różnych epok połączone w jedno robią wrażenie.
Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 roku przez Franciszka Józefa I i obecnie jego piękne secesyjne wnętrza mieszczą między innymi kawiarnie i księgarnie. Nowa część dworca, powstała w czasach komunistycznych, jest tą właściwą do podróży.
W środku, w przejściu na perony znajduje się niezwykła rzeźba, przypominająca o tragicznym losie dzieci żydowskim wysyłanych w dal, aby ocalić im życie.
Piękny widok na dworzec roztacza się z ulicy Vinohradska.
Praha Hlavní Nádraží, czyli Dworzec Główny w Pradze Wilsonova 8, Vinohrady
16. Tragedia na dworcu
„Pomnik rozstania” znajduje się na Dworcu Głównym, w tunelu którym przechodzi się na perony. Zaskakująca i robiąca wrażenie, nawet zanim pozna się historyczne podłoże, rzeźba to replika drzwi pociągu osobowego III klasy.
Takimi pociągami ponad 600 żydowskich dzieci opuściło w 1939 roku Pragę. Rodzice wsadzali swoje dzieci do pociągu, machali na pożegnanie ze łzami w oczach i smutkiem w sercach.I wysyłali je w bezpieczne miejsce, aby uratować im życie.
Akcję zorganizował Brytyjczyk Sir Nicholas Winton, który przygotował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii i znalazł dla nich nowe rodziny.
Większość rodziców uratowanych dzieci zmarła podczas Holokaustu.
17. Kontrowersyjna rzeźba przy dworcu
Pomnik Braterstwo w Pradze (czes. Sbratření) nieopodal dworca głównego (jakieś dwie minuty na prawo wychodząc głównym wyjściem z dworca przy ulicy Vrchlického sady).
Na pomniku widzimy czerwonoarmistę wyzwoliciela, którego wita – w imieniu narodu – pewien Czech. Tak z założenia. A z przekazu ludu praskiego: to przytulająca się do siebie para homoseksualistów.
Vrchlického sady, przy Głównym Dworcu
18. Pomnik prostytutki
Początek ulicy Perlova, tuż przy placu i na murze tablica zwykle przyozdobiona jakimś bukietem kwiatów. Na tablicy napis: „Padlým ženám.Čest jejich p…”.
Jak napisał Mariusz Szczygieł w swoim „Osobistym przewodniku po Pradze”, chodzi o kobiety zabite przez alfonsów i klientów bowiem na Perlovej praskie prostytutki oczekiwały na klientów.
Kontrowersyjny jest także napis po wykropkowaniu, ale o tym przeczytasz już we wspomnianej wyżej książce, do której odsyłam i polecam, bo wiele ciekawych rzeczy o Pradze w niej znajdziesz.
19.Rzeźba wróżek w ogrodach Franciszkańskich
Ogród Franciszkański (Františkánská zahrada) w samym centrum Pragi to nie tylko miejsce z duchem historii ( powstał w XIV wieku przy niedokończonym nigdy kościele Matki Boskiej Śnieżnej, który miał przewyższyć nawet kościół świętego Wita), ale i kolejne miejsce na złapanie spokoju i ciszy w centrum gwarnego miasta.
Ozdobą ogrodu jest rzeźba wróżek. Wejście do ogrodów jest oczywiście bezpłatne, ale pamiętaj, że ogród zamykają o 22.00 (od kwietnia do września) i o 19.00 (od października do marca). Oficjalnie mieści się przy ulicy Vidockova, ale prowadzi do niego pięć wejść.
Prawdziwa enklawa spokoju i zieleni w centrum miasta nieopodal placu Wacława, skąpana w zapachu róż (latem oczywiście). Na miejscu plac zabaw i kawiarnia oraz liczne ławeczki.
Vodičkova Nové Město
20. Most Legii, Teatr Narodowy i kawiarnia Slawia
Z mostu Legii roztacza się przepiękny widok na Hradczany i Most Karola. Warto spędzić na nim chwilę przyglądając się przepływającym nieopodal statkom i łódkom po leniwie płynącej Wełtawie.
Tuż przy moście zachwyca budynek Teatru Narodowego, kojarzący się z innymi europejskimi budynkami. Zwróć uwagę na nietypowe latarnie – postawiono je w czasach powojennych, ale tworzą fajny kontrast dla wiekowych zabytków.
W kawiarni Slawia tuż przy moście, Karel Gott rozpoczął swoją pieśniarską karierę, a z jej okien rozpościera się najpiękniejszy widok na Hradczany.
21. Plac Karola i jego potęga
Jeśli usłyszysz Karlovo náměstí to wiedz, że mowa o największym placu miejskim w dzielnicy Pragi Nowym Mieście. Od momentu powstania w XIV wieku aż do końca XVIII wieku (kiedy to Nowe Miasto weszło w struktury miasta Praga) było samodzielnym miastem posiadającym swoje władze i miejsce reprezentacyjne, służące między innymi do handlu. Olbrzymi plac założony przez Karola IV początkowo służył do handlu bydłem i zwany był „targiem bydlęcym”.
Później otrzymał nazwę od swego założyciela. Plac Karola jest jednym z największych placów na świecie i uważa się, że największym średniowiecznym placem Europy.
Jako, że jego centralna część została w XIX wieku przekształcona w park, nie robi wrażenia tak olbrzymiego. Można zażyć w nim chwili oddechu od upału i tłumów turystów przelewających się przez praskie atrakcje.
22. Tańczący Dom
Tańczący Dom. Świetne połączenie starego z nowym. Postawiony na miejscu zniszczonej kamienicy, przytulony do ocalałej, należącej do rodziny Havlów. Przypomina tańczącą parę i często nazywany jest „Ginger i Fred” na cześć słynnej pary tancerzy – Freda Astaira i Ginger Rogers. Na górze budynku znajduje się restauracja i taras widokowy.
Taras jest płatny, chyba że zamówisz kawę (lub oczywiście cokolwiek innego) to popodziwiasz panoramę Pragi za darmo.
Innym sposobem na podziwianie Pragi z wysokości jest zamieszkanie w Tańczącym Domu, bowiem mieści się w nim (na wyższych piętrach, bo na dolnych są biurowce) nowoczesny, wygodny hotel.
23. Wyszehrad
Górujący nad miastem Wyszehrad to nie tylko znakomity widok na Pragę z nieco innego punktu, ale i miejsce znaczące dla miasta.
Dawna siedziba czeskiego króla, która straciła swoje znaczenie na rzecz Hradczan po zniszczeniu zamku podczas wojen husyckich. Pozostały jednak kościoły i miejsce pochówku wielu znamienitych czeskich postaci. Z miejscem tym wiąże się sporo legend, a mi od razu skojarzył się z węgierskim Wyszehradem, który odwiedziłam jakiś czas temu.
24. Wzgórze Letna
Historyczne miejsce na tym samym brzegu Wełtawy co Hradczany, zatem widoki podobne do tych spod zamku, ale znacznie tutaj spokojnie.
Olbrzymia zielona przestrzeń z praskim metronomem widocznym z daleka. I historią narodu zawartą w opowieściach wspomnianego już Mariusza Szczygła. Ponownie odsyłam do stron jego praskiego przewodnika na niesamowitą opowieść.
Ale nadmienię tylko, że tam gdzie dzisiaj stoi metronom, w latach 1955-1962 znajdował się ogromny, mierzący 43 metry pomnik Stalina stojący na czele radzieckiego i czeskiego narodu.
Wzgórze Letna, znane także jako Letenské sady, to świetne miejsce na rekreacyjne spędzenie czasu lub na ucieczkę od zatłoczonych ulic, skatepark park oraz place zabaw dla młodszych dzieci.
? Blisko metronomu restauracja z cudownym widokiem na praskie mosty.
25. Fontanna Wachlarz
Kolejne praskie miejsce, do których nie dociera zbyt wielu turystów, a które jest bardzo sciśle powiązane z historią. I to tą najbardziej spektakularną, bo odnoszącą się do największych europejskich rodów.
Osvěžovač vzduchu to rzeźba olbrzymiego, rozłożonego wachlarza wykonana z żelaza, która jest jednocześnie fontanną. Ta niezwykła rzeźba jest pomnikiem na cześć hrabiny Chotkowej. Zapewne niewielu osobom to nazwisko coś mówi, ale jeśli powiem, że była żoną Franciszka Ferdynanda Habsburga, którego zabicie w Sarajewie była przyczynkiem do wybuchu I Wojny Światowej, to rozjaśni nieco w głowie, nieprawdaż?
Czeska szlachcianka nigdy nie dostała równych mężowi praw na cesarkim dworze i nawet po śmierci (obydwoje zostali zabici w Sarajewie) została potraktowana tylko jak dama dworu, bowiem na jej trumnie położono insygnia damy dworu czyli rękawiczki i wachlarz właśnie.
O tej niezwykłej historii przeczytasz w innym moim artykułu na blogu. Odwiedziłam zamek w Artstetten będący do tej pory w posiadaniu potomków rodziny Habsburgów a jednocześnie będącej miejscem wiecznego spoczynku Ferdynarda i jego żony. Kliknij zamek Artstetten i przeczytaj tę historię.
W pobliżu Wachlarza znajduje się sporo ławeczek, a w znajdującej się nieopodal kawiarni można odpocząć przy filiżance kawy.
K Brusce 5, Hradčany
26. Żiżkov: wieża telewizyjna i pomnik Jana Žižki na Vítkovie
Wieżę telewizyjną na Żiżkowie widoczną z prawie każdego miejsca Pragi można podziwiać z bliska. Szczególnie że chodzą po niej niemowlaki, czyli kolejne rzeźby pana Cernego. Żelbetowa konstrukcja wieży będąca wieżą telewizyjna o wysokości 216 metrów wzbudzała i nadal wzbudza wiele kontrowersji.
Spod wieży w odległości niecałych dwóch kilometrów dotrzesz na wzgórze Vítkov, na którym góruje potężny pomnik pomnik Jana Žižki. Stamtąd roztacza się piękny widok na miasto, a całe wzgórze pokryte zielenią zachęca do spacerów.
? Możesz zjeść obiad w restauracji Oblaca na wieży Żiżkow na wysokości 66 metrów lub wjechać na taras widokowy.
27.Ulica Praska na żydowskim Józefowie
Do placu Staromiejskiego (zwanego obecnie Staromák) dochodzi ulica otoczona synagogami i przecudnej urody kamienicami z ekskluzywnymi sklepami na parterze. To ulica Praska na Józefowie. Miejsce warte odwiedzenia i zachwytu nad fasadami kamienic.
? Synagogi do zwiedzenia
28. Salvatore Dali w Pradze
Spacerując brzegiem Wełtawy (strona od dzielnicy Józefów) natkniesz się na rzeźbę Salvatore Dali Jednorożec, który jest repliką powstałą jeszcze za życia artysty bo w 1984 roku.
Z tego miejsca możesz podziwiać Hradczany z drugiej strony siedząc na ławeczce nad Wełtawą.
Alšovo nábř. 79 Staré Město
Antykwariaty, bramy, zaułki i uliczki…
I przecudnej urody brukowane uliczki. Czyli odkryj miejsca w Pradze, które Ciebie zachwycą.
Fotografie miejsc, które mi spodobały mi się, wywołały pozytywne emocje, a raczej nie są opisane w przewodnikach. Ale z jakiś powodów zapadły mi w pamięć.
Odnajdź je lub – jeszcze lepiej – stwórz swoją historię nieoczywistych miejsc w czeskiej Pradze.
Praga gdzie zjeść?
Wybór ogromny! Restauracji i kawiarni bez liku. Ale chciałabym polecić Ci wyjątkową restaurację, w której … pociągi przywożą zamówione jedzenie. Po prostu – zamiast kelnerów przyjeżdża pociąg. To restauracja Vytopna. Koniecznie zarezerwuj stolik – m=bywa kiepsko z wolnymi miejscami, szczególnie w weekendy i wakacje.
Dla mnie tym bardziej sugestywna to restauracja, albowiem pierwszy raz od wielu lat pojechałam na wycieczkę do Pragi pociągiem, zamiast jak zwykle samochodem. I na pewno taką podróż powtórzę do innych europejskich miast.
Zabieram Cię w dalszą podróż po Europie
Odwiedź ze mna także inne, ciekawe miejsca w Europie. Zanurz się w gorących, leczniczych wodach na włoskiej wyspie Ischia, poznaj urok hiszpańskiej Andaluzji, poznaj jedną z najbardziej uroczych chorwackich wysp – Hvar.
Praga noclegi. Szukasz nocleg w Pradze?
Mogę Ci pomóc w znalezieniu noclegu w Pradze, bo mam takie ciekawe miejsce. To statek na Wełtawie. Może nie jest super komfortowy, ale za to wieczór spędzony na pokładzie z widokiem na Hradczany i przepływające opodal inne statki, niezapomniany.
Inne ciekawe miejsca na nocleg w Pradze, także w samym sercu Pragi, znajdziesz gdy klikniesz tutaj.
Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Lubię Pragę, zarówno oglądać ją na żywo, jak i na filmach czy relacjach. Przepiękne miasto z każdej strony.
witaj, zgadzam się – Praga zachwyca:)