agroturystyka Beskid Niski

Miejsca z klimatem Polska

W Siedlisku Zakucie poczujesz urok spokojnego życia w Beskidzie Niskim

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 kwietnia 2020

Siedlisko Zakucie – klimatyczna agroturystyka w Beskidzie Niskim

Motto – zanurzyć się w przyrodzie i spokoju, delektując się miodem prosto z pasieki

ule na łące

Ule z Siedliska Zakucia w terenie

Olimpia i Dariusz od dziesięciu lat zapraszają wszystkich, dla których najlepszym wypoczynkiem jest błogi spokój, cisza, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki, niezatłoczone górskie szlaki i duch historii co krok.

Siedlisko Zakucie zaistniało dzięki zamianie dużego gospodarstwa w agroturystykę.

Zamianie uległo jedynie przeznaczenie budynku – świadomość zdrowego, opartego na własnych płodach pożywienia pozostała, o czym przekona się każdy, kto skorzysta z opcji wypoczynku połączonej z wyżywieniem.

Potrawy gotowane na prawdziwym ogniu, to już coraz rzadziej spotykane „zjawisko” – a tutaj duszą kuchni jest murowany z cegły, prawdziwy piec.

A kontakt ze zwierzętami? Jak najbardziej! W Siedlisku Zakucie hodują daniele i koniki polskie.

Gospodarze, mocno związani z historycznym przesłaniem ziemi, nazwali swój dom dla turystów Zakucie, co w języku ich przodków – Łemków – znaczy zakątek, miejsce zaciszne. Nazwa adekwatna do miejsca .

Galeria

Komu polecam to miejsce

Świetnie odnajdą się tutaj osoby lubiące zatopić się w ciszy, chcące zwolnić nieco tempo życia, a jednocześnie wypoczywać w przyjemnych wnętrzach.

Książka na leżaku nad strumykiem, obserwacja życia pszczół, śniadanie rozciągane do godzin południowych, rowerowe, piesze wycieczki lub narciarskie wyprawy.

Łemkowskie, opuszczone wioski i liczne cerkwie wabią nie tylko miłośników historii, ale i osoby, które chciałyby zapoznać się nieco z tragiczną przeszłością tych ziem.

Raj dla dzieci. Miejsca do biegania, zabaw wszelakich, a do tego kontakt z żywymi zwierzętami: daniele, króliki, pies – zapewnią im sielskie wakacje.

Najważniejsze informacje

1. Kiedy czynne.

 • Cały rok, także w Święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne i Sylwestra

2. Lokalizacja.

 • Beskid Niski wioska Daliowa leżąca w gminie Jaśliska.  Bardziej znane miejscowości w pobliżu to Rymanów – Zdrój i Iwonicz – Zdrój.

3. Informacja o pokojach.

 • W Zakuciu może zatrzymać się jednorazowo 20 osób, które mają do dyspozycji: 3 apartamenty cztero – osobowe, 1 apartament pięcio – osobowy, 1 pokój trzy osobowy i 1 pokój dwuosobowy.

4. Wyżywienie

 • Gospodarze oferują znakomite posiłki, wzbogacone plonami z własnego ogrodu warzywno – ziołowego.

I co nie jest jeszcze tak często spotykane w tego typu miejscach wypoczynkowych, zarówno weganie jak i wegetarianie zostaną tutaj ugoszczeni.

Zauroczysz się regionalnymi daniami i serami – „proziaków” z masłem z czosnkiem niedźwiedzim nie zapomnisz – gwarantuję! Własne przetwory i miód z domowej pasieki – takich smaków się nie zapomina.

5. Inne przydatne informacje

 • W całym domu nie ma TV – takie jest założenie gospodarzy, którzy od kilkunastu lat nie korzystają  z TV – więc znalezienie w sobie wewnętrznej ciszy i spokoju będzie jeszcze łatwiejsze.
 • Do dyspozycji gości są dwie kuchnie, z których można korzystać przez cały czas.
 • Duży teren wokół domu daje możliwość rozkoszowania się ciszą i wszechobecną zielenią.
 • Dzieci będą zadowolone z placu zabaw.
 • Każdy, kto lubi kontakt ze zwierzętami będzie zachwycony możliwością obcowania hodowanymi przez gospodarzy danielami.
 • Wieczory przy ognisku – kto z nas nie lubi takiego klimaciku?
 • Po uzgodnieniu można zabrać pieska.

Atrakcje w okolicy

Siedlisko Zakucie położone jest co prawda w Beskidzie Niskim, ale niemal u stóp Bieszczad. Tak, że przebywając w jednym miejscu, można wędrować po dwóch górskich krainach. W pobliżu znajdziemy wiele kapliczek i pozostałości po wioskach łemkowskich. Niektóre z nich są odnawiane i oznaczone, niektóre nadal zarośnięte i ukryte wśród leśnych ostępów.

Propozycje spędzenia wolnego czasu – bliżej lub nieco dalej

 • Wioska leży na  Węgierskim Trakcie – przez jej teren przebiega ścieżka historyczna: Jaśliska – Daliowa – Szklary.
 • Poza tym liczne szlaki rowerowe i piesze zapraszają na włóczęgę po okolicznych, tchnących spokojem, nie oblężonych przez turystów górach.
 • Zimą dobrze utrzymane trasy biegowe i skiturowe, na które wychodzi się praktycznie spod domu.
 • Jaśliska – niezwykła miejscowość, z bardzo bogatą i znaczącą przeszłością, o której obecnie niewiele świadczy. Niegdyś bardzo ważny punkt graniczny z Węgrami ( w XIV wieku) na szlaku winnym, z licznymi piwnicami przeznaczonych na skład win. Niektóre z nich – a rozprzestrzeniają się pod całym rynkiem –  są obecnie odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania. Miejscowy klimat został ujęty w kręconym tutaj filmie Wino Truskawkowe z Maciejem Stuhrem, fragmentach filmu Twarz Małgorzaty Szumowskiej.
 • Pobliskie uzdrowiska Rymanów – Zdrój i nieco dalej Iwonicz -Zdrój z licznymi zabiegami i leczniczymi wodami zapraszają na chociaż krótką wizytę.
 • W Daliowej kapliczka „Najświętszej Marii Panny” z XX wieku przy drodze do Tylawy zwraca uwagę baniastą kopułą z prawosławnym krzyżem i ciekawą kolorystyką wykończenia.
 • Zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka po wezwaniem św. Paraskewy z 1933 w stylu ukraińskim – nietypowym dla Łemkowszczyzny.
 • Liczne cerkwie w okolicy
 • W odległych o trzy kilometry Szklarach czeka do zdobycia góra Bania, na którą zawędrował przemierzając szlaki Beskidu Niskiego w 2005 lat papież Jan Paweł II, o czym informuje stosowna tablica. Bania trud wspinaczki wynagrodzi widokami.
 • Także w Szklarach, za będącymi w ruinie budynkami dawnego PGR, znajdziecie odnowiony przez gminę Jaśliska dawny cmentarz Łemkowski i pozostałości po łemkowskiej wiosce. Uwaga! Zarośnięte piwnice i studnie mogą być niebezpieczne – należy uważnie patrzeć pod nogi.
 • We wsi Lipowiec – sześć kilometrów od Daliowej  – w Ostoja Lipowiec jazda konna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Dla chętnych nieco innych wrażeń właściciele organizują paintball w ruinach dawnego PGR.
 • Po drodze z Jaślisk do Lipowca natkniecie się na pozostałości kolejnej wioski łemkowskiej i mały cmentarz – także osób, które zmarły poza granicami kraju i zapragnęły chociaż po śmierci wrócić w ukochane tereny.
 • Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Jaśliskami a Lipowcem – po prawej stronie drogi –  bacznie wypatrując zauważycie nietypowy krzyż – symbioza natury ze świętością.

Ciekawostki

 • W Siedlisku Zakucie organizują warsztaty rękodzieła artystycznego, takie jak: bibułkarstwo, batik, pieśni łemkowskie, pisanka łemkowska.
 • Miłośnicy kultury łemkowskiej będą mieli możliwość uczestnictwa w klimatycznym wieczorze pieśni łemkowskich.
 • Od 2012 roku „Siedlisko Zakucie” znajduje się w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych www.zagrodaedukacyjna.pl i organizuje warsztaty tematyczne związane z profilem gospodarstwa.
 • Warsztaty yogi – cyklicznie.
 • Rodzinna pasieka znajduje się około 1,5 km od gospodarstwa. W niej uczestniczyłam w najlepszej jaką mogłabym sobie wyobrazić pogadance połączonej z prezentacji prowadzoną przez gospodarza seniora. Pasjonata i hodowcy pszczół, który od dziesiątek lat z miłością i pietyzmem opowiada o pszczołach, ich zwyczajach oraz o produkcji miodu. A miód w kooperacji ze swoimi pszczołami robi znakomity!
 • Miód do kupienie na miejscu.

Gdzie znajdę i zarezerwuję

Kliknij na link, które zaprowadzi Cię bezpośrednio do Twojego miejsca  w Beskidzie Niskim  w Daliowej.

Sprawdź czy są wolne miejsca w Daliowej lub Jaśliskach – skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.Booking.com

ps. Wkrótce na blogu zamieszczę artykuł o niezwykle ciekawym miejscu, obecnie praktycznie nieznanym, a w przeszłości mającym ogromne znaczenie – o Jaśliskach i o całej gminie. Dzięki materiałom i spotkaniu z panem Piotrem uzyskałam mnóstwo ciekawych informacji, którymi bardzo chcę z Wami się podzielić.

ps.2 Wspomniane wyżej artykuły „pojawiły się” w końcu. Oto linki do ich:

Tajemnicza Bania, kapliczkowy trakt i miodowy zakątek – poznaj gminę Jaśliska

Jaśliska – miasto królewskie, w którym poczujesz tchnienie wina

Zagubione miejsca Beskidu Niskiego – Lipowiec i Szklary

kobieta w górach

Pozdrawiam z Bani 🙂

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments