Jakie są najlepsze sposoby, by ochłodzić się w lecie?

Lifestyle

Jak skutecznie ochłodzić się w lecie? Wybierz właściwe urządzenie!

popielarz popielarz 28 sierpnia 2018

Czyżby było Ci za gorąco? Możesz pić napoje z lodem i wachlować się kartkami do woli. Żaden z tych tymczasowych sposobów na orzeźwienie nie pomoże Ci w upalnym dniu. Jeśli masz dość poczucia, że za moment roztopisz się niczym lody po upadku na asfalt, wybierz jedno z przedstawionych w artykule urządzeń chłodzących.

Wentylator – ochłodź się prosto i szybko

Najprostszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o walkę z upałami, jest wykorzystanie popularnego wentylatora domowego. W sklepach dostępny jest w dwóch podstawowych modelach: stojącym oraz biurkowym. Ten pierwszy sprawdza się przy schładzaniu większej powierzchni. Jeśli ma obrotową głowicę, może przysłużyć się kilku osobom naraz. Warto wybrać taki, który ma regulowaną wysokość nogi oraz daje możliwość zmiany trybu pracy (np. lekkiego, średniego, turbo).

Z kolei wentylator biurkowy ma inne zalety. Jest mobilny i bez trudu można zabrać go na wyjazd, np. na urlop w domku letniskowym. Jest zlokalizowany bliżej osoby, na którą wieje, dlatego nie potrzebuje tak dużej mocy jak wentylator stojący. Sprawia to, że jest cichszy i zużywa mniej energii – pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Wybierając wentylator, kieruj się jego przeznaczeniem. Jak duże jest pomieszczenie, w którym będzie zazwyczaj stał? Ile znajduje się w nim osób? Czy na pewno każda z nich chce, żeby na nią wiało? Patrz też na moc, poziom hałasu i materiał wykonania. Tanie wiatraki domowe nieznanych marek mogą być rozwiązaniem sezonowym – czy na pewno chcesz korzystać z nietrwałych urządzeń?

Wentylator jest najtańszą opcją chłodzenia.

Wentylator to podstawowe urządzenie, gdy myślimy o chłodzeniu w lecie.

Klimatyzer – zadbaj o zdrowie, schładzając i nawilżając powietrze

Ciekawym urządzeniem jest klimatyzer, znany także pod nazwą klimator. Ma on podwójne działanie. Nie tylko schładza powietrze, ale również je nawilża. Warto też podkreślić, że o ile wentylator działa doraźnie – mimo iż miejscowo orzeźwia, w pomieszczeniu nadal panuje skwar – klimator rzeczywiście obniża temperaturę o ok. 4°C.

Jak działa klimatyzer? Wchłania gorące powietrze w pokoju i filtruje je przez znajdujący się wewnątrz filtr, a następnie wypuszcza. Ów filtr jest wodny, więc nie tylko schładza, ale również oczyszcza powietrze. Usuwa z niego kurza, roztocza i pyłki – jest doskonały dla alergików.

Mało tego, klimator nawilża powietrze, co pozytywnie wpływa na organizm podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze (m.in. obniża ryzyko zmęczenia oczu) oraz sprzyja spokojnemu snu.

Klimatyzator przenośny – uzyskaj od swojego urządzenia więcej

Klimatyzator przenośny to kompromis pomiędzy tradycyjnym klimatyzatorem a wentylatorem czy klimatyzerem. Pozwala na stałe obniżanie – lub podwyższanie, w zależności od potrzeb – temperatury w pomieszczeniu, a także jest mobilny.

Możesz go ustawić w dowolnym pokoju, pod warunkiem, że będzie miał dostęp do zewnętrza. Wystarczy okno, ale jeśli w pokoju nie ma okien, możesz zadbać o odpowiednio duży otwór w ścianie, by usuwać przez niego powietrze zasysane z pomieszczenia. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, to nie takie trudne! Przekonaj się, jak zrobić to szybko i łatwo, czytając poradnik: Jak podłączyć klimatyzator przenośny?.

Klimatyzator to doskonały sposób na ochłodę.

Klimatyzator przenośny doskonale sprawdzi się w biurach i małych mieszkaniach.

Pamiętaj, że klimatyzator przenośny jest słabszy od wersji podstawowej, montowanej na ścianie. Ma mniejszą moc, co wiąże się z niższym poborem energii, jednak z uwagi na to jest mniej wydajny.

Obniży temperaturę o mniej stopni bądź zajmie mu to więcej czasu. Przenoszenie go pomiędzy pokojami wymaga zadbania o odpowiednie warunki, np. bliskość okna. Inaczej jest w przypadku wentylatora czy klimatyzera – te urządzenia wystarczy postawić w dowolnym miejscu i podłączyć do prądu.

Oceń, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i wybierz je, by zapewnić sobie komfort zarówno tego lata, jak i kolejnych. Wybierz model, który przetrwa dłużej niż jeden sezon.

Określ też, na czym bardziej Ci zależy: niskiej cenie, wydajnej pracy czy dodatkowych zaletach, np. nawilżaniu powietrza. To ułatwi Ci zakup i sprawi, że będziesz zadowolony z decyzji.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments