Efektywna praca w biurze

Lifestyle

Efektywność pracy a projektowanie biura

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 17 lipca 2019

Biuro jest miejscem, które ma wspomóc pracownika w jego pracy za sprawą przebywania w miejscu pozwalającym na skupienie się, uwolnienie pokładów kreatywności. Przy tym powinien czuć się w nim zrelaksowany i możliwie jak najmniej zestresowany. Będzie to możliwe tylko, jeśli porzucimy konwencję tradycyjnej biurowej przestrzeni. Zatem, który projekt aranżacji biura będzie tym pozwalającym zatrudnionemu na pełne wykorzystanie swojego potencjału?

Lepiej jest pracować w domu czy firmowym biurze?

Obecnie coraz popularniejszą formą pracy jest ta zdalna, z racji powszechności Internetu i wykonywania swoich obowiązków na komputerze. Nie oznacza to jednak, że przez to bagatelizuje się pracę stacjonarną. Co więcej, duże przedsiębiorstwa inwestują właśnie w aranżację swoim siedzib.

Wystarczy wspomnieć o amerykańskiej firmie Yahoo, stawiającej przede wszystkim na kontakt face-to-face między osobami zajmującymi się kadrą a pracownikami, ponieważ to w rozumieniu przedsiębiorstwa pozwala na tworzenie innowacyjnych projektów.

Odpowiednie zaaranżowanie biura=zwiększenie kadrowej produktywności

Dzielenie się wspólną wiedzą oraz doświadczeniem będzie możliwe za sprawą zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków przestrzennych. Przedsiębiorca powinien stworzyć zarówno strefy przeznaczone do wspólnego użytkowania, jak i te zapewniające prywatność osobom, które będą potrzebować pełnej koncentracji. Mowa tu o takich jak:

  • komunikacyjna,
  • prywatna,
  • interakcyjna,
  • kreacyjna.

Ponadto przygotowując projekt biura trzeba mieć na uwadze aspekty organizacyjne  samego przedsiębiorstwa, jego celu, formę wykonywania obowiązków przez pracowników itd.

Mają one niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o kreację nowoczesnej przestrzeni biurowej. Przy tym każda wyżej wymieniona strefa ma zapewnić osobom tam przebywającym pełną swobodę.

Dzięki temu będą mogli w nich odpocząć od pracy, nie zatracając jednak kreatywnego myślenia.

Pobudzanie kreatywności

Obecnie architekci zajmujący się profesjonalnym aranżowaniem przestrzeni w kwestii biur rezygnują z przesłon mających na celu oddzielanie pracowniczych stanowisk. Wszystko z powodu trudności w komunikowaniu się, a w konsekwencji do blokady kreatywnego myślenia.

Jednakże całkowita rezygnacja z przesłon będzie generować hałas, znacznie utrudniający skupienie. Rozwiązanie? Open space ograniczający się do kilku, najlepiej czterech osób.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments