Brzoza papierowa nie tylko ozdobi ogród, ale będzie „dostawcą” bardzo oryginalnego … papieru.
Cykl artykułów o roślinach jest spowodowany chęcią podzielenia się z Wami moją „konikiem”. Jako, że ogród jest jedną z moich pasji, chciałabym zaprosić Was do mojego świata roślin. Kolorowe piękno natury, jej wizerunek fotograficzny, kompozycje roślin i ich wykorzystanie do konsumpcji. O tym traktują artykuły z roślinami w roli głównej.
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń
Brzoza papierowa (betula papyrifera)
Brzoza papierowa (Betula papyrifera) swoją sławę zawdzięcza najbielszej z wszystkich brzóz korze, która złuszcza się – niczym stara skóra – sporymi płatami. Już wieki temu była wykorzystywana przez Indian do pisania, jako substytut papieru.
Pień brzozy papierowej często bywa zabarwiony na lekko żółty lub różowy odcień.
Brzoza papierowa pochodzi z Ameryki Południowej, w ogrodach dorasta do około piętnastu metrów. Lubi stanowisko słoneczne, ale nie pogardzi umiarkowanie wilgotnym podłożem. Generalnie jest bardzo tolerancyjna i rośnie prawie w każdym miejscu. Ozdobą brzozy papierowej jest nie tylko kora, ale także liście. Duże, mocno zielone o jajowatym kształcie, jesienią wybarwiają się na lekko pomarańczowo – złotożółte. Często kojarzone są z liśćmi czereśni.
Urok białego pnia
Niezwykłość kory
Łuszczącą się korę wykorzystuję do zrobienia etykiet, kartek z życzeniami, wizytówek na stół, gdy przygotowuję letnie przyjęcia w ogrodzie.
Korę z brzozy wystarczy lekko posmarować klejem – używam kleju w rodzaju „kropelka” – i przykleić do szkła, drewna lub dowolnego tworzywa.
W taki sposób przygotowałam etykiety na własnoręcznie przygotowane prezenty Bożonarodzeniowe. Ocet jabłkowy, nalewka Bożonarodzeniowa, nalewki owocowe ozdobione naturalnymi etykietkami, nabierają zupełnie innego, bardziej osobistego wymiaru.
Etykieta sadzonki KalanchoeEtykieta żyworódkiEtykietki nalewek i przetworów
Przytul się do pnia brzozy
Lecznicze oddziaływanie drzew na organizm człowieka nie jest co prawda udowodnione naukowo, ale osoby korzystające z sylwoterapii ( mniej popularne określenie drzewoterapii) potwierdzają ich zdrowotne oddziaływanie. Przytulenie się do drzewa poprawia nastrój, dodaje energii, a jednocześnie wycisza umysł. Za najbardziej przyjazne człowiekowi drzewa w ogrodzie uważa się – oprócz brzozy – lipę oraz sosnę.
Wiara czyni cuda, a ja od zawsze uwielbiam przytulać się do brzozy. W dzieciństwie chodziłyśmy z babcią na łąki i obejmowałyśmy brzozy rękami i nogami.
„Drzewo oddaje Ci swoją dobrą siłę ” – tak babcia mówiła, a ja w to wierzyłam.
Zakładając ogród, pierwsze drzewo o jakim pomyślałam to była brzoza. Dzisiaj mam dwie: wspomnianą wyżej Brzozę papierową oraz Brzozę zwisającą Youngii.
Przytul się do pniaLiście brzozy papierowej
Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 4]
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z
podróży!