Budujemy domek na drzewie – o czym pamiętać

0
1114
Co warto wiedzieć o budowie domku na drzewie?
Jak wybudować domek na drzewie?

Jeśli masz ogród i dzieci, to Twoje dzieci z pewnością docenią domek na ogrodowym drzewie. To świetne rozwiązanie, by na dłużej wyciągnąć je na świeże powietrze, a dla nich samych – wspaniałe miejsce do spędzania czasu. O czym pamiętać, zabierając się do budowy domku na drzewie?

Przygotuj projekt

W pierwszej kolejności przygotuj odpowiedni projekt. Możesz skorzystać z gotowych propozycji firm projektowych, ale czasami większą frajdą jest tworzenie indywidualnych planów.

Możesz to robić wspólnie z dziećmi. Zastanówcie się więc nad tym, czy do domku będzie prowadziła drabina, czy schody. Czy wolicie drzwiczki, czy dziurę w podłodze? Jak zagospodarujecie wnętrze domku?

Czy będzie w nim mały stolik i krzesełka? Do czego będzie służył? Czy będzie w nim okno? Jakie wybierzecie kolory? Odpowiedź na wszystkie pytania znacznie przybliży was do ostatecznego wersji konstrukcji.

Materiały na budowę domku

Do budowy domku na drzewie możesz śmiało wykorzystać materiały pozostałe z budowy domu. Świetnie sprawdzą się też stare meble, drewniane drzwi i okiennice, wszystko to, czego już nie potrzebujesz, a co zalega w garażu czy piwnicy.

Jeśli nie masz pod ręką gotowych materiałów, udaj się do tartaku lub skorzystaj ze sklepów internetowych. Istnieje bardzo wiele „antykwariatów budowlanych”, gdzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

ABC Budowy domku na drzewie
Domek na drzewie to super zabawa dla dzieciaków

Potrzebne narzędzia

Do samodzielnego wykonania projektu przyda się kilka narzędzi i akcesoriów, które usprawnią i ułatwią Twoją pracę. Potrzebna więc będzie drabina, deski, drewniane belki, blacha falista, miarka, młotek, okulary ochronne, pilarka, śruby, wiertarka czy wkręty.

Które drzewo wybrać

Wybierz to drzewo, które jest zdrowe(nie ma żadnych pasożytów lub innych oznak choroby), wytrzymałe i rozłożyste. Jeśli masz problem z ustaleniem, czy drzewo jest odpowiednie, skontaktuj się ze specjalistą, najlepiej dendrologiem. Dobrze, jeśli drzewo, które wybierasz ma dorodne konary, głębokie korzenie i gruby pień. Postaw więc na dąb, buk, jabłoń, lipę, orzech lub klon.

Nie wybieraj młodego drzewa. Jeśli będziesz zmuszony obciąć niektóre gałęzie, zrób to ostrożnie, by nie uszkodzić rośliny.

Taki Domek na drzewie to skarb
Budowa takiego domku to lawina emocji dla całej rodziny!

Środki bezpieczeństwa

Pamiętaj, by domku nie budować zbyt wysoko, a pod samym drzewem ułożyć warstwę amortyzacyjną np. z rozdrobnionej kory. Wszystkie ostre krawędzi wyszlifuj i zaokrąglij. Aby domek był trwały i odporny na warunki atmosferyczne musisz go odpowiednio zabezpieczyć – wewnątrz i na zewnątrz.

Użyj impregnatów ochronnych do drewna lub oleju tungowego, po 24 godzinach powierzchnie drewna przetrzyj papierem ściernym, a następnie pomaluj lakierem lub bejcą. Przed przystąpieniem do budowy domku, skontaktuj się też z urzędem miejskim, by sprawdzić, czy nie obowiązują jakieś lokalne przepisy regulujące wysokość lub zabraniające wznoszenia konstrukcji na wybranych drzewach albo czy nie potrzebujesz specjalnego pozwolenia.

O swoim projekcie możesz też powiadomić sąsiadów. Taka konstrukcja może im psuć widok z okna lub zakłócać prywatność. Informując ich zawczasu, unikasz ewentualnych skarg i utrzymujesz przyjazne stosunki.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!