jacht na morzu

Lifestyle

Czartery jachtów w Grecji – przepis na niezwykłą przygodę życia

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 16 listopada 2022

Jaki jest przepis na niezapomnianą przygodę? Wystarczy wynająć jacht i wyruszyć w rejs po greckim wybrzeżu!

Wakacje pod żaglami to najlepszy sposób na spędzenie urlopu w stylu slow, a jednocześnie możliwość uczenia się od Greków, czym jest słynne siga-siga.

Czarter jachtu to także nieograniczone możliwości w zwiedzaniu wielu ciekawych miejsc podczas jednej podróży. Przekonaj się, że Grecja jest do tego najlepszym miejscem!

Siga-siga to niespieszny, spokojny rytm życia, którym Grecja żyje od setek, a nawet tysięcy lat. Wyrażenie to jest nie tylko frazą często używaną podczas codziennych rozmów, ale także prawdziwą filozofią życia mocno zakorzenioną w mentalności Greków. Należy ją wręcz rozumieć jak apel do porzucenia pośpiechu i życie w rytmie slow, co w kontekście stale zabieganych ludzi z centrum i północy Europy nabiera szczególnego znaczenia. Dla wielu turystów przybywających w to miejsce siga-siga jest pewnego rodzaju folklorem, do którego należy przywyknąć. Najlepszym sposobem na oddanie się spokojnemu rytmowi jest nic innego, jak czarter jachtu i żegluga wśród urokliwych zakątków greckich wysp.

Siga-siga na jachcie – wynajem łodzi najlepszym pomysłem na wakacje

Wiesz już, że siga-siga to grecka codzienność, dlatego wynajmując jacht w tym kraju, musisz oddać się powolnemu rytmowi i choć na chwilę porzucić zabieganie. Po co się spieszyć, skoro można smakować życie tu i teraz, ciesząc się żeglugą, pijąc najlepsze wino i smakując  oliwki, fetę i grillowane ryby?

W Grecji każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się na żeglugę, mamy do wyboru rejon Morza Jońskiego, Zatoki Sarońskiej, archipelagu Cyklad, Dodekanezu i Sporad. Większe firmy zapewniają czarter tylko w sezonie, ale bez problemu można znaleźć łódź w mniej obleganych, zimowych miesiącach roku. Hellada oferuje czarter dla każdego – od rodzin z dziećmi, po wilki morskie z wieloletnim doświadczeniem. 

Na familijny czarter najbardziej polecanym kierunkiem będzie Morze Jońskie – to bezpieczny, osłonięty akwen z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i bliskością schronień na noc. Dla doświadczonych polecamy natomiast bardziej ambitne i wymagające żeglarsko miejsce, czyli archipelag Cyklad. Silniejszy wiatr i większe fale będą tutaj wyzwaniem i okazją do sprawdzenia swoich sił na morzu.

Grecja – ceny czarteru jachtów

Ceny czarteru jachtów w wypożyczalni żaglówek zależą przede wszystkim od sezonu, w którym chcemy wyczarterować łódź, a także wielkości, roku produkcji i wyposażenia samego jachtu. Najwyższe ceny czarteru są w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Przykładowo wyczarterowanie łodzi dla dziesięciu osób na tydzień w czerwcu kosztuje ok. 1600 euro. Poza sezonem, np. w kwietniu, za taki czarter zapłacimy ok. 1300 euro – sprawdź ceny za czarter jachtów w Grecji na stronie GlobTourist.

Olbrzymią zaletą czarteru w Grecji są niskie opłaty portowe. Zazwyczaj jest to kilka euro za jeden dzień postoju, ale znajdzie się także wiele miejsc, gdzie można cumować za darmo. Doskonałym przykładem są m.in. keje należące do tawern – spożywając w nich kolację, nie musimy dodatkowo płacić za postój jachtu. 

Grecka kuchnia, biesiadowanie i niezwykła przyroda – przepis na niezapomniany urlop

Bezkresna Hellada daje żeglarzom ogrom możliwości, począwszy od Morza Jońskiego, po Morze Egejskie. Czas spędzony na żeglowaniu będzie zupełnie innym doświadczeniem niż wakacje spędzone „stacjonarnie” w hotelu, kurorcie czy pensjonacie. Takich wakacji nie da się porównać do żadnych innych, ponieważ każdego dnia możesz spać w nowym miejscu, podziwiać piękne krajobrazy i kąpać się w pustych zatoczkach, mając wiele z tych miejsc na wyłączność.

Każde przybicie do brzegu i cumowanie w portach to możliwość odwiedzenia greckich tawern i biesiadowania w iście greckim stylu. Kosztowanie aromatycznych mezedes i długie godziny spędzone na wspólnych posiłkach to niewątpliwie najlepsza część dnia po trudach żeglugi. Biesiadować należy oczywiście siga-siga, czyli powoli, niespiesznie z lekką nutą lenistwa, aby na długo zapamiętać wymarzony urlop na greckim wybrzeżu.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments