Brakuje Ci chwili dla siebie? Czas to zmienić!

0
205
jak sprawnie zarządzać czasem w domu

Relaks i czas dla siebie to w dzisiejszych czasach prawdziwy luksus. Zobowiązania zawodowe, dbanie o dom czy moda na bycie perfekcyjną sprawiają, że na pasje zostaje już niewiele czasu. Fitness zastępuje ci sprzątanie, a czas spędzony z przyjaciółmi nadgodziny w pracy? Czas coś z tym zrobić.

Doba dla każdego ma tyle samo godzin. Jak to się więc dzieje, że jedni ledwo zdążą ze wszystkimi obowiązkami, a inni mają jeszcze czas na rozwijanie swoich zainteresowań czy po prostu nicnierobienie?

Wszystko jest kwestią dobrej organizacji, a także zmiany nawyków, które często powodują, że brakuje nam czasu, a do naszego życia wkrada się niepotrzebny chaos i stres. O to kilka rad, jak lepiej gospodarować swoim czasem i znaleźć chwilę dla siebie.

Planuj zadania

Wyznaczaj sobie cele i zadania do zrealizowania. W planie dnia warto ustalić stałe punkty, które będą codzienną rutyną o stałych porach. Dzięki temu dużo łatwiej jest wpleść do harmonogramu kolejne zadania i wykonać te już zaplanowane.

Oczywiście warto też zostawić sobie chwilę na spontaniczność i niespodziewane wydarzenia. Warto pamiętać, że często im więcej mamy zadań do zrobienia, ty lepiej potrafimy się zorganizować. Brak zajęcia często powoduje, że marnujemy sporą ilość czasu na niepotrzebne sprawy, a wszystkie swoje obowiązki rozciągamy w czasie.

Wyznaczaj priorytety

Codziennie warto zastanowić się, jakie zadania są w danym dniu najważniejsze i to je wykonywać w pierwszej kolejności.

Dziel zadania na te, które należy zrobić jak najszybciej i te, które można w razie czego przełożyć. Nic się nie stanie, jak dwa dni nie odkurzysz mieszkania i zamiast tego pójdziesz na spotkanie z przyjaciółmi czy na fitness. Pewne rzeczy spokojnie można odłożyć np. na następny dzień.

Bądź asertywna

Ile razy zdarzyło ci się robić coś, na co w ogóle nie masz ochoty albo nagle zmieniać swoje plany i rezygnować z czasu wolnego tylko dlatego, że nie potrafisz odmówić szefowi czy koleżance? Takie sytuacje są bardzo częste.

Warto nauczyć się mówić nie i szanować swój czas. Koleżanka nie obrazi się, jeśli jej odmówisz. Tak samo jak ona, ty też masz swoje plany, których nie możesz za każdym razem zmieniać, bo ktoś inny prosi cię o przysługę. Bycie bardziej asertywnym ułatwia życie, a także pozwala lepiej gospodarować swoim czasem.

Pamiętaj, że nie musisz być perfekcyjna

Warto dać sobie w życiu więcej swobody i pozwolić sobie na chwile nicnierobienia. Mieszkanie nie zawsze musi być idealnie posprzątane, ty nie musisz zawsze mieć idealnie ułożonej fryzury, a z pracy nie zawsze musisz wychodzić ostatnia. Nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na odrobinę luzu, a wieczór zamiast na odkurzaniu spędzisz np. czytając książkę czy oglądając serial.

Wiele osób uważa, że najlepiej jeśli wszystko będą robić sami, bo oni zrobią to najlepiej. Warto jednak podzielić się obowiązkami z innymi. Co z tego, ze zrobią coś mniej dokładnie czy zajmie im to więcej czasu. Ty dzięki temu zyskasz czas dla siebie, a inni poczują się bardziej potrzebni.

Poproś o pomoc

Jeśli nadmiar obowiązków cię przerasta, znajdź pomoc. Może któraś z twoich koleżanek z pracy może zrobić raport dla szefa zamiast ciebie, a mąż umyć naczynia po kolacji? Warto też pomyśleć np. o zatrudnieniu kogoś, kto w miarę potrzeby pomoże np. posprzątać mieszkanie czy zajmie się dziećmi. Na portalu www.pomocedomowe.pl znajdziesz wiele ofert od osób chętnych pomóc w codziennych obowiązkach.

Szukając w internecie np. hasła sprzątanie w Poznaniu łatwo znajdziesz kogoś, kto będzie przychodził na stałe lub tylko od czasu do czasu np. żeby pomóc posprzątać bałagan po remoncie czy zrobić generalne porządki przed Świętami. Zatrudnienie pomocy domowej jest dziś łatwo dostępne i warto skorzystać z tej możliwości, zyskując więcej czasu dla siebie, rodziny i na rozwój swoich pasji.

Kup karnet na siłownię

Nic nie działa tak mobilizująco jak zakup karnetu na siłownię czy basen. Skoro już za niego zapłaciliśmy to musimy znaleźć czas żeby z niego korzystać. Dzięki temu zawsze znajdziemy w swoim kalendarzu choć chwilę na sport i tym samym odpoczynek od licznych obowiązków i chwilę dla siebie.

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa ponadto na koncentrację i nastrój, a także dodaje energii do działania, dzięki czemu wszystkie zadania uda się zrobić znacznie szybciej oraz pracować bardziej efektywnie.

Artykuł przygotowany przez partnera bloga

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułHumus/Hummus – znakomita pasta
Następny artykułSkorzonera – co to za warzywo i skąd pochodzi?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.