Czym jest audiobook i jak go słuchać?

0
0
ebook

Ostatnio trwa prawdziwy boom na treści audio. Słuchanie audiobooków jest wygodną alternatywą dla czytania książek, a ich ilość na polskim rynku stale wzrasta.

Jak rozpoznać dobry audiobook, jak szukać takich treści oraz w jaki sposób ich słuchać? Sprawdź przydatne wskazówki.

Podcasty, audiobooki, słuchowiska – w ostatnich latach przeróżne formy audio podbiły serca odbiorców, którzy chętniej przyswajają informacje tą drogą. Wybierając je, nie muszą ograniczać się do harmonogramu, wyznaczanego przez stacje radiowe. Dzięki dostępności treści w różnych kanałach, można do nich powracać i przesłuchiwać tyle razy, ile przyjdzie nam ochota.

Co to jest audiobook?

Audiobook to książka w formie audio. Najczęściej czytana jest przez jednego lektora, choć zdarzają się również przypadki, gdy jest ich kilku. Niektóre audiobooki mają bardziej urozmaiconą formę, która bardziej przypomina słuchowisko. Przykładem na polskim gruncie może być autorski serial audio stworzony przez Empik „Wilkołak” na podstawie książki Wojciecha Chmielarza. Więcej przykładów znajdziesz na stronie https://www.empik.com/audiobooki  

Audiobook jest podzielony na poszczególne rozdziały, które można swobodnie zmieniać w razie potrzeby. Podczas słuchania, możesz zatrzymywać treści i przewijać je do tyłu i do przodu. Jeśli słuchasz audiobooka w aplikacji, najczęściej masz możliwość przyspieszenia lub spowolnienia odsłuchu, dzięki czemu możesz łatwo dostosować tempo do swoich potrzeb. 

Co ważne, w odróżnieniu od papierowych książek, do których czytania musisz znaleźć zaciszne miejsce i skupić się wyłącznie na jednej czynności, audiobooków możesz słuchać praktycznie wszędzie – podczas jazdy samochodem, na spacerze, wygrzewając się na plaży czy zmywając naczynia. Dzięki temu nie musisz specjalnie wygospodarowywać czasu na lekturę ulubionej powieści, bez problemu zapoznasz się z jej treścią, wykonując przy tym prace domowe lub będąc w podróży.  

Jak słuchać audiobooka?

W przeszłości, gdy formy audio nie były jeszcze tak popularne, audiobooki najczęściej kupowano w formie mp3 z dedykowanych stron. Takie treści można było odsłuchiwać na komputerze, w telefonie czy za pośrednictwem ,,empetrójek”. Wiele księgarni internetowych, jak na przykład księgarnia on-line Empik.com oferuje szeroki przekrój audiobooków, które możesz zakupić jednorazowo na własność w formie pliku.

Jeśli jednak słuchasz dość dużo, bardziej opłacalnym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie słuchanie audiobooków za pośrednictwem aplikacji, jak na przykład Empik Go. Większość z nich funkcjonuje w modelu subskrypcyjnym, co oznacza, że aby uzyskać dostęp do treści, należy opłacić abonament. Nie oznacza to jednak, że bez wyboru subskrypcji, ich odsłuchanie jest niemożliwe. W większości przypadków, możesz opłacić konkretny audiobook na którym szczególnie ci zależy, bez wykupywania abonamentu.

Korzystanie z aplikacji to wygodne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze – w apce możesz gromadzić pozycje ze statusem „odsłuchane” i ”do odsłuchania”, tworząc swego rodzaju wirtualną biblioteczkę. Ułatwi ci ona planowanie lektury i pozwoli w wygodny sposób sprawdzić, czy któraś z interesujących cię książek została już odsłuchana w przeszłości. Po drugie – słuchając w apce, możesz powracać automatycznie do momentu, w którym ostatnio przerwałeś, co eliminuje ryzyko zagubienia się w treści. Wiele apek wyposażonych jest również w funkcję automatycznego wyłączania, która przydaje się, jeśli słuchasz audiobooka przed snem.

Audiobooki mogą towarzyszyć ci w pracy, na spacerze, podczas gotowania, czy sprzątania. Jeśli masz problem z wygospodarowaniem czasu na tradycyjną lekturę, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułKraków w trybie slow, czyli plan na City Break
Następny artykułJak pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.