Jak ozdobić pomieszczenie fototapetą? Porady i pomysły

0
0
Fototapeta drzewa na ścianie i kanapa
Fototapeta to znakomita ozdoba ściany

Fototapety odmienią twój dom, Twoje mieszkanie, biuro, salon kosmetyczny, fryzjerski czy punkt usługowy.


Fototapety są nie tylko doskonałym pomysłem na udekorowanie ścian, ale to także świetny pomysł na optyczne powiększenia pomieszczenia.

Jak wykorzystać fototapetę do powiększenia pomieszczenia?

Doskonałym przykładem tego ostatniego jest wnętrze zakładu szewskiego. Zwykłego wydałoby się punktu usługowego. Zakłady szewskie to zazwyczaj maleńkie pomieszczenia.

Nie inaczej jest w przypadku zakładu pana Janka. Mała – jak ją nazywa pan Janek – „dziupla” z niezbędnymi narzędziami i półkami.

Odkąd jednak pan Janek na wąskiej tylnej ścianie pomieszczenia przykleił fototapetę ze schodami na włoskiej uliczce, po których wędrują różne rodzaje butów, zakład szewski zyskał zupełnie inny wygląd. Powstało większe, przyjazne dla pracowników i klientów pomieszczenie.

Zakład szewski to zapewne wyjątkowe miejsce na położenie fototapety, ale bardzo ważny przykład, bowiem pokazuje, że każde, nawet najbardziej ponure miejsce można ożywić i nadać mu wysmakowanego smaku.

Jaką fototapetę wybrać?

Czy będzie to romantyczny zachód słońca, relaksujący strumyk, brzozowy zagajnik lub dynamiczna ulica, fototapeta za każdym razem nadaje ton całemu pomieszczeniu.

Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie, musimy mieć wizję całego pomieszczenia. Świetnym pomysłem jest także wytapetowanie ściany tapetą według zrobionego zdjęcia.

Inny wzór będzie się nadawał do dużego pokoju, inny wypełni klimatem salon (fotapeta może ozdobić i rozświetlić ścianę za sofą), a jeszcze inny będzie pasował do kuchni (najlepiej z dala od przestrzeni, gdzie przygotowujemy posiłki, fototapeta może podkreślić jej praktyczny charakter).

Decydując się na takie rozwiązanie wprowadzimy do pomieszczenia zdecydowany akcent osobisty. A jeśli dołączymy do tego jeszcze wizerunki domowników, to zyskamy naprawdę niepowtarzalny efekt.

Jak przygotować ścianę pod fototapetę?

Fototapetę przyklejamy na ścianę na samym końcu prac remontowych, aby uniknąć uszkodzeń czy zadrapań podczas remontu.

Na czas montażu należy usunąć listwy przypodłogowe, gniazdka i wyłączniki elektryczne.
Ściana, na której będziemy przyklejać tapetę musi być oczyszczona z pozostałości starych tapet i farb. Szczególnie należy zadbać o usunięcie resztek kleju i innych substancji, które pozostawione na ścianie mogłyby być widoczne pod tapet jako wybrzuszenia.

Pozostałości po tapecie ułatwi zastosowanie odpowiedniego preparatu, zwykłą farbę zmyjemy dodając do wody mydło malarskie, natomiast farbę lateksową usuniemy szpachelką po uprzednim namoczeniu tapety wodą.

Haczyki, gwoździe czy inne mocujące elementy również należy usunąć, a pozostałe po nich dziury zagipsować.

Kolejnym etapem będzie wygładzenie powierzchni. Aby usunąć większe nierówności najlepiej użyć w tym celu papieru ściernego.

Gruntowanie ściany pod fototapetę

Ściana przed zagruntowaniem musi być nie tylko czysta i gładka, ale i sucha. Dzięki zastosowaniu środka gruntującego uzyskamy lepszą przyczepność podłoża oraz luźne cząsteczki kurzu przylgną do powierzchni.

Kolejny etap, czyli przyklejenie tapety może nastąpić gdy środek gruntujący zastosowany na ścianie wyschnie.

Narzędzia potrzebne do położenia fototapety

Kiedy nasza ściana będzie już odpowiednio przygotowana do przyklejenia fototapety, możemy zabrać się za właściwą pracę.

Koniecznie musimy zadbać o narzędzia. Pierwszy i najważniejszy artykuł to odpowiedni klej, dobrany do rodzaju tapety. Do niego musimy zadbać o odpowiedni sprzęt do rozrabiania, rozprowadzania i nakładania kleju – pojemnik i wałek do rozprowadzania kleju oraz miękka gąbka i wiaderko z wodą do usunięcia jego nadmiaru.

Niezbędna będzie jeszcze drabina malarska, miarka lub poziomica, nożyk do tapet, folia malarska wraz z taśmą malarską do zabezpieczenia miejsca pracy.

Temperatura pomieszczenia, w którym przyklejamy fototapety powinna wynosić przynajmniej 15 stopni Celsjusza.

Jak przykleić fototapetę? Porady krok po kroku.

Proces klejenia fototapety najlepiej rozpocząć od sufitu, bowiem klejenie od góry do dołu jest najwygodniejszą i najszybszą metodą.

Na rozprowadzony na ścianie rozprowadzamy wałkiem klej (w rogach i załamaniach posiłkując się pędzlem). Nakładamy pasma fototapety, a nadmiar kleju wychodzący bokami natychmiast usuwamy wilgotną i zawsze czystą gąbką.

Podczas nakładania tapety zadbajmy, aby pasma nie nachodziły na siebie, a jedynie stykały się na całej wspólnej powierzchni.

Pomiędzy przyklejoną tapetą a ścianą powstają pęcherzyki powietrza, które należy natychmiast usuwać. Można to robić za pomocą suchej szmatki lub wałka. Pęcherzyki powietrza najskuteczniej usunąć wykonując ruchy od środka fototapety do jej krawędzi i od góry do dołu.

Po przyklejeniu fototapety i jej całkowitym wyschnięciu, za pomocą noża do tapet wycinamy zaklejone otwory, jak gniazdka czy wyłączniki.

Gdzie znaleźć idealną fototapetę? 

Szeroki wybór solidnych, wytrzymałych, ładnych i nasyconych kolorami fototapet znajdziesz na Photowall – sprawdź koniecznie!

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!