Jak ubiegać się o wizę do USA?

0
0
flaga amerykańska
Kiedy jest potrzebna wiza do Stanów?

Wyjazd do Ameryki bez wizy nie zawsze jest możliwy. Kiedy będzie ona niezbędna? Jak wygląda proces wyrobienia wizy do USA?

Chociaż Polska od jakiegoś czasu należy już do grona państw, których obywatele mogą wjechać do USA bez wizy, nie oznacza to, że stała się ona zupełnie zbędna. Ruch bezwizowy dotyczy jedynie podróżnych przybywających do Stanów w celach turystycznych lub biznesowych, a długość pobytu nie może przekroczyć 90 dni. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, powinniśmy uzyskać wizę. Jak to zrobić?

Wiza do USA. Jakie dokumenty przygotować?

Przed złożeniem wniosku należy skompletować niezbędne dokumenty. Nie jest ich dużo, a lista zawiera tylko dwie pozycje:

  • paszport – powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu planowanego przylotu do Stanów. Jeśli będzie krótsza, zezwolenie na pobyt skończy się w dniu wygaśnięcia ważności. Paszport niezbędny jest zarówno na etapie wypełniania wniosku (należy podać w nim jego numer, miejsce i datę wydania oraz datę ważności), jak i rozmowy z konsulem;
  • zdjęcie – musi być zrobione najwyżej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i przedstawiać nasz aktualny wygląd. Jeśli składamy wniosek w wersji papierowej, należy dostarczyć odbitkę o wymiarach 5 na 5 centymetrów. W przypadku wniosku elektronicznego, rozdzielczość obrazu powinna wynosić od 600 na 600 do 1200 na 1200 pikseli.

Wiza do Stanów. Która wiza będzie potrzeba?

W zależności od celu wyjazdu, możemy ubiegać się o wizę:

  • turystyczną lub służbową (B-1/B-2): najpopularniejszy typ wizy, dotyczy również osób, które do Stanów wyjeżdżają w celu leczenia lub wzięcia udziału w zawodach sportowych;
  • dla uczniów i studentów (F-1 dla osób biorących udział w kursach o długości maksymalnie 12 miesięcy; M-1 dla uczniów szkół zawodowych i uczestników dłuższych szkoleń lub J-1 dla przyjeżdżających w ramach programów wymiany);
  • pracowniczą (np. H-1B dla specjalistów przyjeżdżających na zaproszenie konkretnej firmy, H-2A dla pracowników rolnych, H-2B dla pracowników spoza sektora rolnego, H-3 dla stażystów lub L-1 dla osób oddelegowanych do pracy w USA przez pracodawcę ze swojego kraju);
  • tranzytową (D dla pracowników transportu lotniczego i morskiego lub C-1).

Wiza do Ameryki. Wypełnienie formularza DS-160

Pierwszym krokiem do uzyskania wizy do Stanów jest wypełnienie formularza DS-160. Jest on dostępny na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu, zawiera dużą ilość pytań, a uzupełnienie wszystkich odpowiedzi może zająć nawet 2 godziny. Dotyczą one nie tylko naszych danych osobowych, ale też sytuacji życiowej. Niektóre mogą wydawać się dziwne – na przykład te o handel ludźmi czy zażywanie narkotyków. Więcej informacji na temat można znaleźć na https://wizaonline.pl/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/.

Wiza do USA. Jak przebiega rozmowa z konsulem?

Rozmowa z konsulem ma na celu przede wszystkim zweryfikowanie informacji podanych we wniosku. Może się odbyć w ambasadzie USA w Warszawie lub krakowskim konsulacie, a miejsce wybieramy jeszcze na etapie wypełniania formularza. Rozmowa może przebiegać w języku angielskim lub polskim i trwa często tylko kilka minut. Więcej czasu może zająć, jeśli urzędnik nabierze podejrzeń co do autentyczności podanych danych – w takim przypadku ma on prawo do odmówienia nam wizy.

Wiza do Stanów. Ile kosztuje jej wyrobienie?

Wysokość opłaty wizowej zależy od jej rodzaju i wynosi od 160 do 265 dolarów, chociaż należy uregulować ją w złotówkach według aktualnego kursu. Do tego należy doliczyć także ewentualny koszt wyrobienia paszportu oraz wykonania zdjęć, podróży do ambasady lub konsulatu, a także pośrednictwa wizowego – jeżeli zdecydujemy się na taką pomoc.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Zdjęcie: Unsplash.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!