Jaką kuchenkę wybrać? Te porady pomogą zdecydować czego potrzebujesz w swojej kuchni

0
0
naczynia na kuchence
Kuchenka

Kuchenka bez wątpienia stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni idealnej.

Przydaje się nawet dla osób, które nie specjalnie lubią gotować, a więc jest właściwie elementem obowiązkowym. Można jednak zdecydować się na gazową kuchenkę wolnostojącą, ale i pokusić się o zakup płyty indukcyjnej do zabudowy z oddzielnym piekarnikiem. Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze i jaką kuchenkę wybrać, aby być zadowolonym?

Kuchenka, która będzie w pełni dopasowana do potrzeb

Warto rozważyć przynajmniej kilka kwestii, a mianowicie:

  • Projekt – jeśli decydujemy się na wykonywanie mebli kuchennych na wymiar, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna do zabudowy. Przy okazji montażu mebli zostanie pod nią przygotowana dziura i zostanie wpuszczona w blat. Całość będzie się prezentować bardzo nowocześnie i elegancko. Jeśli jednak chcemy samodzielnie kupować poszczególne szafki, znacznie łatwiej będzie nam zaadaptować piec wolnostojący. W takim przypadku warto sprawdzić dostępne kuchenki gazowe.
  • Dostępność gazu – nadal nie we wszystkich domach mieszkalnych jest wykonane przyłącze gazowe. Nie mając takiego przyłącza znacznie korzystniej jest zdecydować się na płytę indukcyjną, chociaż spotyka się jeszcze rozwiązania zasilania urządzeń gazem z butli. Z pewnością płyta indukcyjna w takim przypadku będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa w użyciu. Alternatywnym, chociaż kosztownym rozwiązaniem będzie wykonanie przyłącza.
  • Bezpieczeństwo – użytkowanie płyty indukcyjnej jest o tyle bezpieczniejsze, że nie mamy tutaj do czynienia z otwartym płomieniem. Dostępne modele można zobaczyć pod hasłem płyty indukcyjne. W przypadku takiej płyty zminimalizowane zostaje ryzyko poparzenia. Płyty posiadają też blokady rodzicielskie.
  • Szybkość gotowania– zazwyczaj płyty indukcyjne pozwalają na szybsze gotowanie i dają więcej możliwości regulacji mocy palników.

Jaka kuchenka będzie bardziej energooszczędna? 

Kuchenki gazowe od lat są uważane za tanie w eksploatacji, także ze względu na fakt, że cena gazu jest niższa od ceny prądu. Jeśli jednak chodzi o wydajność, płyty indukcyjne wypadają znacznie lepiej od kuchenek gazowych. W przypadku indukcji możemy mówić o znacznie mniejszych stratach ciepła. Szacunkowo można mówić o efektywności na poziomie około 40% dla kuchenek gazowych i nawet 80% efektywności płyt indukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że indukcja pozwala na szybsze gotowanie- nawet do 30% szybsze niż w przypadku kuchni gazowej.

Jakie rozwiązanie będzie tańsze na start? 

Płyta indukcyjna może się okazać tańsza w eksploatacji, jeśli jednak przyjrzymy się kwocie, jaką trzeba wydać na start- kuchenka gazowa będzie miała nie tylko niższą cenę, ale też będzie już posiadała piekarnik. W przypadku zestawu płyta indukcyjna do zabudowy oraz piekarnik do zabudowy- trzeba liczyć się z dużo większymi kosztami. Często też na początku nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do gotowania na płycie indukcyjnej potrzebne będą specjalne garnki do tego dedykowane. Jeśli dopiero kupujemy całe wyposażenie kuchni to wydamy pieniądze, które i tak miały być przeznaczone na ten cel. Jednakże w przypadku, kiedy takie wyposażenie już posiadamy- jego wymiana to dodatkowy, spory wydatek.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!