Lifestyle

Jaki rower sprawdzi się w różnych warunkach podczas podróży?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 24 maja 2023

Zakup roweru szczególnie dzisiaj może być wyzwaniem. W sklepach znajdziemy wiele typów i modeli, dlatego też często trudno się w tym wszystkim połapać.

Rowery szosowe, do górskich wypraw, zjeżdżania po zboczach, robienia trików czy rowery do jazdy po mieście. Praktycznie do każdego stylu jazdy zostały stworzony dany typ roweru. Jednak co w sytuacji, gdy chcemy jeździć w różnych warunkach podróży?

Obecnie mamy kilka typów rowerów, które są uniwersalne. Oczywiście tworząc każdy z nich, projektanci  musieli w wielu kwestiach pójść na kompromis, co sprawia, że nie będzie się nimi idealnie jeździć w każdym terenie, ale za to komfortowo po większości dróg i bezdroży. Wymienić możemy 3 typy rowerów, w których postawiono na uniwersalność. Są to rowery crossowe, trekkingowe i gravel.

Rowery crossowe

Rower crossowy to kompromis pomiędzy rowerem górskim a trekkingowym. Mają one sportowy wygląd, ale także mniej agresywną geometrię niż rowery górskie, a także zostały pozbawione wielu dodatkowych akcesoriów znanych z rowerów trekkingowych.

Rowery te ze względu na swoją uniwersalność cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich rowerzystów jeżdżących amatorsko. Sprawdzają się one zarówno podczas jazdy po trudniejszych terenach np. górskich, jak i leśnych nierównościach, a także utwardzonych ścieżkach.

Są wyposażone w duże koła z dosyć wąskimi oponami, dzięki czemu wygodnie się nimi jeździ po asfalcie. Chociaż to rower typu gravel zdecydowanie lepiej nadaje się, gdy chcemy jeździć po asfalcie czy drogach utwardzonych.

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe zostały stworzone do podróżowania, a co więcej, często nazywane są rowerami turystycznymi. Chociaż tak samo dobrze mogą sprawdzać się zarówno przy codziennych dojazdach do pracy, jak i na jednodniowych wycieczkach.

Rowery te mają najczęściej węższe opony od górskich, dzięki czemu jeździ się nimi komfortowo po asfalcie, oczywiście zawsze możemy wymienić je na szersze, jednak trzeba pamiętać, że mogą się nie zmieścić ze względu na błotniki i konstrukcje ramy. Praktycznie każdy rower trekkingowy jest wyposażony w błotniki, bagażnik oraz stopkę, a niektóre modele zapewniają oświetlenie dzięki dynamo i pompkę.

Rowery gravel

Rowery gravel to nowy typ rowerów, który od chwili powstania cieszy się olbrzymią popularnością. Zostały one stworzone z myślą o kolarzach jeżdżących po szosach oraz górskich drogach. Natomiast najlepiej sprawdzają się, gdy chcemy odbyć przejażdżkę po asfalcie, bez obawy, że gdy skończy się ładna droga, będziemy musieli zawrócić, dlatego też często nazywa się je rowerami szutrowymi.

Rowery te mają kierownice w stylu baranka, agresywną geometrię, która wymusza pozycję znaną z rowerów szosowych, dzięki czemu daje lepszą kontrolę nad rowerem i większe pole widzenia. Dodatkowo można na nich zamontować wiele akcesoriów znanych z rowerów crossowych.

Nie ma jednego uniwersalnego typu roweru, dlatego nawet wybierając rower do różnych warunków podróży, musimy zastanowić się, po jakich drogach będziemy najczęściej jeździć.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem w kategorii rowerów są te typu gravel. Tego rodzaju rowery to wyjątkowa kombinacja wszechstronności i wydajności, idealnie nadająca się do różnorodnych warunków terenowych. Dzięki wygodnej geometrii i szerszym oponom zapewniają płynność jazdy zarówno po asfalcie, jak i na szlakach leśnych czy brukowanych ulicach miasta.