kobieta na miejskim rowerze

Lifestyle

Jakie cechy powinien mieć idealny damski rower miejski?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 18 czerwca 2024

Wiele kobiet decyduje się na jazdę rowerem po mieście. Dzięki temu można połączyć aktywność fizyczną z codziennymi obowiązkami, na przykład drobnymi zakupami albo wizytą u najbliższej rodziny. Trzeba jednak wybrać odpowiedni sprzęt w celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu. Wygoda w trakcie jazdy okazuje się kluczowa, aby czerpać z czasu spędzonego na dwóch kółkach przyjemność i tym samym utrzymywać niesłabnącą motywację do regularnego ruchu. Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu doskonałego roweru?

Waga sprzętu

Przede wszystkim pojazd musi być dopasowany do właścicielki. Z tego powodu rower damski powinien cechować się lekkością. Niska waga ułatwi nie tylko samą jazdę, ale również parkowanie, przestawianie i przechowywanie sprzętu. Warto więc wybierać ramy aluminiowe zamiast stalowych, zwłaszcza jeżeli nie dysponuje się dużą siłą. Zbyt ciężki sprzęt stanowi niekiedy zagrożenie dla bezpieczeństwa, gdy jego waga zaczyna wpływać na swobodę manewrowania. Możliwość płynnej jazdy jest kluczową cechą każdego roweru miejskiego – ze względu na duży ruch na chodnikach, wymagający umiejętnego przemieszczania się, aby nie zrobić krzywdy sobie lub komuś innemu.

Wygodne siodełko

Miejsce przeznaczone do siedzenia ma bezdyskusyjnie największy wpływ na komfort jazdy. Jeżeli okaże się zbyt twarde, to z pewnością nie będzie się wychodziło na trening z przyjemnością. Warto wobec tego przetestować je przed zakupem. Ostateczny wybór warunkuje również długość przeciętnych tras, jakie pokonuje się w ciągu dnia. Jeżeli jeździ się na odległe dystanse, najlepiej wybrać model sportowy i przybrać nieco pochyloną pozycję dla odciążenia pleców. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Świetne rozwiązanie stanowi również wycięcie pośrodku siodełka.

Odpowiednio wyprofilowana kierownica

Najwygodniejszą pozycję do przemieszczania się po mieście zapewni gięcie do góry z dużym wzniosem. Regulowany mostek umożliwi staranne dopasowanie kierownicy do potrzeb konkretnej użytkowniczki. Aby nadać nieco bardziej sportowy charakter treningowi, warto ustawić kąt pleców na około 70%. Pozwoli on na równomierne rozłożenie wagi, odciążając kręgosłup. W przypadku posiadania zwyrodnień w obrębie pleców, najlepiej zdecydować się na specjalną sztycę z amortyzacją. Choroba nie powinna bowiem wymuszać rezygnacji z ulubionej aktywności.

Stosowne do trasy opony

Przeważnie wybiera się stosunkowo szerokie opony, wyróżniające się szosowym charakterem. Ich wymiary to około 35c–40c. Nie ma sensu decydować się na modele przeznaczone na górskie trasy, jeżeli planuje się przemierzać głównie chodniki i miejskie uliczki. Stawiają bowiem większe opór, tym samym spowalniając i utrudniając przemieszczanie się. W zupełności wystarczy delikatny bieżnik, sprawnie odprowadzający wodę. Świetnym pomysłem jest zainwestowanie w opony z wkładkami antyprzebiciowymi (lub z tzw. mleczkiem, choć to bardziej dotyczy graveli), gdyż na ulicach często znajdują się kawałki szkła lub tym podobne śmieci.

Kompletne wyposażenie

Każdy rower miejski powinien posiadać stosowne oświetlenie, aby pojazd pozostawał dobrze widoczny na drodze (zgodnie z przepisami ruchu drogowego). To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy jeździ się głównie wieczorami. Najwygodniejsze okazują się lampki ładowane przez USB – ze względu na ich niewielką wagę. Przyda się również dzwonek, pozwalający ostrzec pieszych przed nadjeżdżającym rowerem.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments