Piracka Gramvousa na Krecie – miejsce tysiąca zdjęć

0
0
turkusowa woda na plaży
Turkus wody przy wyspie Gramvousa

Wyspa Gramvousa z pozostałościami weneckiej twierdzy, wrakiem statku „zacumowanego” w zatoce o lazurowym kolorze wody i cudownym widokiem na lagunę Balos.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Gramvousa gdzie leży

Gramvousa jest wyspą w północno- zachodniej części Krety, z charakterystyczną budowlą – starą twierdzą wenecką, będąca obecnie doskonałym punktem widokowym.

Najczęściej turyści docierają niejako „po drodze” zmierzając na najpiękniejszą  plażę na Krecie – lagunę Balos.

wyspa Gramvousa i twierdza
Gramvousa widziana z plaży Balos
chodzenie po skałach
Obuwie chroniące palce stóp – wskazane

Twierdza Gramvousa – punkt tysiąca zdjęć

Fortecę Wenecką wznoszącą się ponad sto trzydzieści metrów nad poziomem morza, osiągniemy po kilkunastu minutach ostrej wspinaczki w górę.

Rekompensatą  poniesionych trudów są widoki. Na położoną naprzeciw wyspę, zwaną przez Greków „patelnią” i chowającą się w jej cieniu plażę Balos oraz na pobliskie wybrzeże i morską przestrzeń z lazurowym kolorem wody, z którego sterczą żelazne szczątki zatopionego statku.

Twierdza została wzniesiona przez Wenecjan na początku w XVI wieku, jako doskonałe miejsce obronne i obserwacyjne. Niestety wskutek „zmyłki” zastosowanej przez Turków, Wenecjanie musieli opuścić twierdzę.

Przez kolejne wieki twierdza była miejscem schronienia i działań obronnych na przemian tureckich i kreteńskich wojsk.

W XIX wieku na wyspie zamieszkiwało ponad dwa tysiące ludzi. A że warunki życia były trudne, to poszli na łatwiznę i zaczęli „uprawiać” piractwo atakując przepływające w pobliżu statki.

Zastawiałam się, w jaki sposób tyle osób przeżyło na wyspie bez słodkiej wody? Dowiedziałam się, że słodka woda wypływała ze źródełka ukrytego wśród skał przy nabrzeżu wyspy. Obecnie miejsce to jest zasypane przez osuwisko skalne.

Poza tym Wenecjanie, którzy byli biegli w sztuce pozyskiwania wody, wybudowali na terenie twierdzy kilkanaście sporych rozmiarów zbiorników, do których zbierali deszczówkę. Zbiorniki pozostały do dzisiejszych czasów. Natkniemy się na nie spacerując po pozostałościach twierdzy. Zakratowane, ziejące czernią otwory są pozostałościami po wiekowych zbiornikach na wodę.

twierdza na szczycie góry Gramvousa
Twierdza Wenecka na Gramvousa
twierdza Gramvousa
Pozostałości obronne twierdzy Gramvousa
twierdza
Ściana twierdzy
zniszczone rzeźby
Obronne lwy przy wejściu – także pokonane przez czas
plaża Gramvousa
Widok z twierdzy na turkusowe wody otaczające plażę

Gramvousa – historia wraku

Na szczęście statki zmierzające na wsypę omijają płycizny w odpowiedniej odległości i nie kończą swojego żywota, jak zacumowany tuż u wybrzeża wrak statku, który zatonął w czasie silnego sztormu zimą 1968 roku.

Statek wyładowany był cementem i zmierzał do jednego z afrykańskich krajów. Bardzo kiepska pogoda zmusiła kapitana do szukania schronienia u stóp wyspy. Niestety, fale rzuciły statek na mieliznę, z której już nigdy nie odpłynął. Załoga statku uratowała się, przebywając na pirackiej wyspie przez kilka dni, aż do zabrania ich przez grecki niszczyciel, gdy pogoda nieco uspokoiła się.

Słona woda atakująca statek przez dziesiątki lat powoduje, że wskutek korozji wrak z roku na rok staje się mniejszy i coraz bardziej zniszczony.

Statek od lat przyciąga płetwonurków i amatorów pływania wokół wraków. W internecie znalazłam sporo zdjęć, które pokazują jak statek zmieniał swój wygląd przez kolejne lata.

wrak statku na wyspie Gramvousa
Wrak statku widoczny z góry
wrak statku na Gramvousa
Wrak niedługo zniknie pod powierzchnią morza
wrak statku i statek na Gramvousa
Uważne oko dojrzy dwa statki. Jakże różne!
kobieta robi zdjęcie na szczycie górylazur wody
Mój lęk przestrzeni „schował” się na chwilę 🙂

Co zabrać na wyspę?

Co zabrać na wyspę, jak dotrzeć na Gramvousa oraz wiele innych przydatnych informacji znajdziecie w artykule o plaży Balos. Bo to przecież ta sama wycieczka.

Kliknij na poniższy obrazek, a przeniesiesz się na plażę Balos.

Tak właśnie wygląda laguna Balos z góry twierdzy.

laguna Balos widziana z twierdzy G
Laguna Balos

 Laguna Balos – najpiękniejsza plaża na Krecie

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułZnakomite pesto z pestek z dyni z dodatkiem parmezanu i chili
Następny artykułZupa krem z dyni i marchewki
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.