Karta ubezpieczenia EKUZ

0
730
Karta ubezpieczenia EKUZ

Wyjeżdżając na wypoczynek, nie myślimy o chorobach i wypadkach. I bardzo dobrze! Ale „na wszelki wypadek” wyróbmy sobie BEZPŁATNĄ kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Wyrobienie karty ubezpieczenia EKUZ  zajmuje naprawdę niewiele czasu. Można udać się osobiście do oddziału, ale nie ma takiej potrzeby.

Wszystkie formalności załatwimy przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.ekuz.nfz.gov.pl.

W zakładce „Dokumenty do pobrania” znajduje się formularz, który należy wypełnić, wydrukować i wysłać. Po kilku dniach otrzymamy kartę do domu – jeśli taką formę dostarczenia wybierzemy. Możesz także wybrać opcję osobistego odbioru karty.

Karta wydawana jest bezpłatnie, na okres najczęściej roku.

Karta obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i krajach EU/EFTA. Dla ułatwienia poniżej zamieszczam listę krajów w porządku alfabetycznym:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Dlaczego wyrobienie karty EKUZ jest takie ważne. Z dwóch powodów.

  1. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższe wakacje, z reguły ubezpieczamy się lub robi to za nas firma organizująca wypoczynek. Natomiast wyjeżdżając na krótki, weekendowy „wypad” za granicę ( na przykład mieszkając na południu Polski pochodzić po czeskich czy słowackich górach), raczej nie myślimy o ubezpieczeniu, bo to przecież nie wakacje. A za granicą Polski – nawet w krajach ościennych – po prostu nie jesteśmy ubezpieczeni.
  2. Posiadając za granicą dodatkowe – nawet najdroższe i najlepsze – ubezpieczenie, wykupione w jednej z firm ubezpieczeniowych , możemy trafić do szpitala, w którym nie honorują żadnych ubezpieczeń, za wyjątkiem Europejskiej Karty Ubezpieczenia. Taka sytuacja zdarzyła mi się w Tauernklinikum Zell am See. Izba przyjęć jest tam dosłownie wytapetowana informacjami w różnych językach – w tym polskim –  na temat braku możliwości skorzystania z innego ubezpieczenia, niż EKUZ. Na pacjentów czekają gotowe formularze – także w polskim języku – do wypełnienia. I tyle. Nie posiadającym karty pomoc oczywiście zostaje udzielona, ale trzeba za nią zapłacić. I  dogadywać się później ze swoim ubezpieczycielem. Nie jest to jednostkowa sytuacja – w innych europejskich  ośrodkach pomocy medycznej, także się to zdarza.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nawet posiadając kartę EKUZ także może zdarzyć się konieczność wniesienia opłaty za leczenie lub zabiegi.

Wtedy należy się ubiegać o refundację poniesionych kosztów leczenia  – pamiętać o zachowaniu rachunków wszystkich poniesionych kosztów.

I o jeszcze jednej rzeczy należy pamiętać. Podróżując koniecznie trzeba posiadać kartę przy sobie. Nie wystarczy znać numer karty – trzeba okazać kartę administracji szpitala lub lekarzowi, aby mogli zweryfikować ją pod kątem zgodności ze wzorem określonym w przepisach unijnych.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!