Kitesurfing – dlaczego warto?

0
0
kiteserfing
Kiteserfing

 Są sporty, które każdy lubi oglądać w telewizji, ale są i takie, które bardzo przyjemnie uprawia się samemu.

I co tym istotne – są one w pełni otwarte również na amatorów, którzy czerpią z nich wiele przyjemności. Doskonałym tego przykładem jest kitesurfing.

Na czym polega kitesurfing?

Kitesurfing to sport wodny wykorzystujący latawiec do napędzania zawodnika po wodzie na desce surfingowej. Jest uważany za sport ekstremalny ze względu na możliwość wystąpienia silnych wiatrów i fal. Sprawia to, że bez wątpienia nauka tej dyscypliny powinna przebiegać pod czujnym okiem doświadczonych trenerów. Z drugiej strony gdy już ktoś w trakcie kursu nabędzie odpowiednie umiejętności, kitesurfing daje niesamowitą frajdę z jego uprawiania.

Od razu zaznaczmy – w Polsce istnieją kadry szkoleniowców, którzy organizują kursy dedykowane osobom zarówno początkującym, jak i tym zaawansowanym, chcącym poszerzyć swoje umiejętności i udoskonalić technikę. Dobrym tego przykładem jest Surfpeople, którego instruktorzy posiadają uprawnienia Polskiego Związku Kiteboardingu oraz International Kitesurfing Organization.

Czy kitesurfing jest trudny?

Początki nauki kitesurfingu mogą być trudne, ale gdy już się je opanuje, staje się on świetną zabawą i zarazem przygodą. W praktyce warto się nauczyć wielu różnych technik, bo i sam sport należy do tych, w których umiejętne reagowanie na sytuację jest bardzo ważne. Jednak gdy już opanuje się podstawy, kitesurfing staje się naprawdę przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem.

Warto przy tym zaznaczyć, iż na tym etapie niezmiernie istotną rolę odgrywają umiejętności instruktorów – zarówno ich własne, jak i te związane z przekazywaniem wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli jedno i drugie jest u nich na satysfakcjonującym poziomie – Twoja nauka powinna pójść gładko i dość szybko.

Początkowe kursy wykonuje się na plaży, w miejscach dających dużo wolnej przestrzeni (także po bokach), a obok kwestii praktycznych (czy raczej jeszcze zanim się takowe pojawią) przyswaja się równie istotną w tej dyscyplinie sportu wiedzę teoretyczną.

Jakiego sprzętu potrzeba, by ćwiczyć kitesurfing?

To przede wszystkim kwestia zaopatrzenia się w deskę, bar oraz latawiec.

Deska przeznaczona do uprawiania tej dyscypliny może mieć rozmiar od jednego do dwóch metrów, a jej wyporność jest bardzo niewielka. Spotyka się je zarówno w wariantach pozwalających na pływanie w obu kierunkach (czyli deski typu Twin-Tip), jak i takie, które są typowo jednokierunkowe (wariant Directional).

Bar to z kolei ten przyrząd, za pomocą którego łączy się deskę z latawcem i który pomaga w sterowaniu tym ostatnim.

Sam latawiec może mieć różną wielkość – spotyka się zarówno warianty mające kilka metrów kwadratowych powierzchni, jak i takie, których wymiary sięgają dwudziestu metrów kwadratowych. Ale nie tylko wielkość jest parametrem, który odróżnia poszczególne modele latawców wykorzystywanych w kitesurfingu – odrębną kwestią są ich kształty. Te bywają naprawdę przeróżne i można wymienić co najmniej kilka ich typów.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!