Kosiarka na tle trawy

Lifestyle Polecane

Kosiarka z mulczowaniem – co to jest i czy warto ją kupić?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 6 kwietnia 2023

Wiosną i latem trawnik skosić trzeba przynajmniej 2-3 razy w miesiącu. Aby prezentował się on estetycznie, samo korzenie nie wystarczy.

Ważne jest także, aby właściwie zadbać o jakość gleby i samej trawy. Istotne jest tu przede wszystkim jej odpowiednie nawożenie i nawadnianie. Pomóc może w tym dobrej jakości kosiarka z funkcją mulczowania. Na czym to polega i czy rzeczywiście warto taką kosiarkę kupić?

Na czym polega mulczowanie trawnika kosiarką?

Mulczowanie jest zabiegiem polegającym na rozdrobnieniu zebranej przez kosiarkę trawy i jej ponownym rozrzuceniu na trawnik. Dzięki temu trawa nie zbiera się w pojemniku, który trzeba byłoby opróżniać, a następnie zebraną trawę przechowywać w jakimś miejscu.

Warto podkreślić, że dostępne dziś na rynku kosiarki z mulczowaniem wyposażone są w funkcję regulacji wysokości ścinania trawy, co sprawia, że proces mulczowania jest wydajniejszy. Mulczowana trawa nie może być bowiem krótsza, by nie stworzyła filcu na powierzchni trawnika.

Wspomniana funkcja pozwala także na równomierne rozrzucanie rozdrobnionej trawy na powierzchnię trawnika. W opcję mulczowanie wyposażone są różne typy kosiarek. Faktem jest jednak, że sporą popularnością cieszy się zwłaszcza kosiarka spalinowa z mulczowaniem. A jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Kosiarka z mulczowaniem – jakie korzyści daje dla trawnika?

Korzystanie z kosiarki z mulczowaniem wiąże się z konkretnymi korzyściami dla samego trawnika. W pierwszej kolejności wskazać można tu na to, że dzięki temu procesowi gleba znacznie wolniej paruje, co sprawia, że trawa jest bardziej nawodniona. To z kolei przekłada się na to, że trawnik lepiej rośnie, a trawa staje się gęstsza.

Po drugie, ścięta przez kosiarkę trawa stanowi świetny nawóz. Warto widzieć, że jest on w stanie pokryć nawet 25% rocznego zapotrzebowania na potas i azot. Innymi słowy, zabieg mulczowania znakomicie odżywia trawnik i sprawia, że potrzebuje on znacznie mniej zewnętrznych środków do nawożenia.

I po trzecie, mulczowanie skutecznie ogranicza rozwój chwastów. To oczywiście przekłada się na to, że trawnik jest zdrowszy i prezentuje się dużo lepiej. Wspomniano wcześniej o kosiarce spalinowej, jednak chcąc osiągnąć takie efekty, bardzo dobrym wyborem będzie również kosiarka akumulatorowa z mulczowaniem.

Kosiarka z mulczowaniem – jakie korzyści przynosi użytkownikowi?

Koszenie trawy kosiarką z mulczowanie wiąże się z korzyściami nie tylko dla trawnika, ale i dla użytkownika kosiarki. Przede wszystkim takie rozwiązanie eliminuje problem związany z koniecznością składowania trawy i wywozu jej nadmiaru. Dzięki temu zaoszczędzić można zarówno czas, jak i pieniądze. Mulczowanie daje możliwość ponownego wykorzystania trawy.

Zabieg mulczowania sprawia także, że koszenie jest szybsze i sprawniejsze. Nie trzeba już bowiem się go przerywać w celu usunięcia trawy. Nie da się ukryć, że dzięki temu koszenie jest również mniej męczące. Wspomniano już, że mulczowanie ogranicza rozwój chwastów. Dla właściciela trawnika oznacza to znacznie mniej pracy potrzebnej do jego pielęgnacji.

Na koniec dodać jeszcze można, że poza modelem spalinowym i akumulatorowym, godna polecenia jest także kosiarka elektryczna z mulczowaniem. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia zależy już głównie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments