Lampy do łazienki, czyli jak dobrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe?

0
0
łazienka i dobrane odpowiednio lampy do łazienki
Lampy do łazienki to ważny element wystroju

Łazienka to często niewielkie pomieszczenie bez okien, a więc naturalnego źródła światła. 

Jednocześnie korzystamy z niej tak często, że światło łazienkowe jest jednym z najważniejszych, jakie należy wybrać do domu.

Oświetlenie do łazienki musi łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. Liczy się zarówno styl, w jakim lampy zostały wykonane, jak i ich ilość. Nie bez znaczeni jest także barwa światła. Jak to wszystko połączyć? Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do łazienki?

Różne źródła światła

W łazience zdecydowanie nie wystarczy jedna, główna lampa. W końcu to pomieszczenie o wielu funkcjach. Z jednej strony służy do codziennego szykowania się do pracy, do którego konieczne jest mocne, jasne światło, z drugiej zaś, to w łazience poszukujemy odpoczynku po ciężkim dniu. Z tego względu do łazienki należy wybrać minimum dwa różne źródła światła. Jedno do precyzyjnych zadań, które dodatkowo będzie konieczne do sprzątania urządzeń sanitarnych, a drugie do pozostałych czynności. Wiele osób, jeśli mają wystarczającą ilość miejsca w łazience, stosuje także trzecie źródło światła np. ozdobne taśmy LED, które nie powodują dużego zużycia energii, a dodatkowo budują przyjemny klimat w łazience.

W większości łazienek dobrze sprawdza się podział na górną, główną lampę i symetryczne kinkiety po obu stronach lustra. Często podświetla się także poszczególne półki.

Barwa światła do łazienki – jaką wybrać?

Lampy do łazienki nie powinny dawać zimnego światła, w którym skóra wygląda na chorą i bladą. Takie światło zaburza także kolorystykę, jeśli próbujesz przy nim zrobić makijaż. Co więcej, zimne światło utrudnia zasypianie, więc nie sprawdzi się w przypadku wieczornych kąpieli. Najlepiej, aby oświetlenie w łazience imitowało naturalną barwę światła. Na górne światło warto wybrać nieco cieplejszą barwę niż na kinkiety przy lustrze. Żółta barwa sprawia, że pomieszczenie odbieramy jako cieplejsze i bardziej przytulne, w związku z czym idealnie sprawdzi się w łazience, o ile nie będzie jedynym źródłem światła.

Jako że oświetlenie w łazience jest bardzo często włączane, warto zwrócić uwagę także na wybierany typ żarówki i, o ile to możliwe, wybrać te energooszczędne.

Stylowe i praktyczne lampy do łazienki

Lampy do łazienki powinny być także stylowe i pasować do ogólnego charakteru mieszkania. Mimo że najbezpieczniejszym i jednocześnie bardzo popularnym wyborem są białe lub beżowe plafony sufitowe, to jednak coraz częściej można spotkać także żyrandole wiszące lub pojedyncze lampy. Zwłaszcza w industrialnych wnętrzach często stawia się na duże, wyraziste, wiszące lampy. Oczywiście jest to rozwiązanie, do którego konieczne jest dodatkowe miejsce w łazience.

Dobrym pomysłem jest także rozróżnienia oświetlenia na dekoracyjne i funkcjonalne. To drugie powinno być przede wszystkim praktyczne i nie zajmować wiele miejsce. Na górną lampę można jednak wybrać coś bardziej ozdobnego np. mleczny żyrandol osadzony na elementach w kolorze złotego różu lub miedzi. Dobrze sprawdzają się także zdobniki w formie liści lub kwiatów.

Jak widać, światło do łazienki musi jak najbardziej ułatwiać korzystanie z niej, ale także być elementem stylowego i przyjemnego w odbiorze wnętrza. Jednak trzymając się powyższych wskazówek, z pewnością znajdziesz idealną lampę łazienkową dla siebie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!