Malowanie drewnianego ogrodzenia w trzech prostych krokach

0
0
pędzel do malowania płotu
Malowanie płotu

Istnieje wiele powodów, dla których właściciele domów decydują się na zamontowanie pięknego drewnianego ogrodzenia wokół swojego ogrodu.

Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia optymalny poziom prywatności, ale i pięknie ozdabia posiadłość. Utrzymanie ogrodzenia w dobrym stanie wymaga jednak prowadzenia regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy m.in. jak zabrać się do malowania drewnianych elementów i wybrać odpowiedni impregnat do drewna.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Malowanie drewnianego ogrodzenia trzeba zacząć od prac przygotowawczych, aby nie uszkodzić jego naturalnej powierzchni i osiągnąć zadowalające efekty. Warto zacząć od skoszenia trawy u jego podstawy (jeśli oczywiście taka tam rośnie) a następnie ułożyć np. kawałek folii lub gazety pod ogrodzeniem.

Przygotowanie samego ogrodzenia do malowania składa się z kilku etapów. Najpierw należy sprawdzić ogrodzenie pod kątem luźnych gwoździ, zwisających śrub i pękniętych desek. Następnie można zdemontować wszelkie ozdoby z ogrodzenia, utrzymujące je śruby/gwoździe, a także usunąć znalezione luźne elementy czy wymienić pęknięte deski. Po kontroli i naprawach kolej na zdrapanie starej farby.

Można zrobić to specjalnym skrobakiem. Jednym z ostatnich działań na tym etapie jest zeszlifowanie powierzchni desek np. papierem ściernym tak, aby były one pozbawione nierówności, drzazg i wystających sęków.

Krok 2: Wybór impregnatu do drewna i farby

Kiedy ogrodzenie jest dokładnie oczyszczone, pora znaleźć odpowiedni impregnat do drewna. Taki produkt powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Przede wszystkim musi dobrze zabezpieczać naturalny materiał przed insektami, wilgocią oraz grzybami i sinizną.

Najlepiej wybierać sprawdzone impregnaty, które będą stanowić solidną warstwę gruntującą. Podobnie farba (jeśli oczywiście chcemy nadać ogrodzeniu określony kolor) – powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Do ogrodzeń drewnianych zaleca się farby olejne, które wyróżnia dobra trwałość.

Krok 3: Malowanie ogrodzenia

Gdy mamy już farbę oraz impregnat, warto wykonać prosty test, malując niewielką, niewidoczną część ogrodzenia i pozostawiając ją do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie można sprawdzić, czy powierzchnia ma odpowiedni odcień oraz czy farba dobrze się trzyma. Jeśli efekt spełnia oczekiwania, czas na malowanie.

Najpierw pędzlem lub narzędziem natryskowym nakładamy warstwę impregnatu. Warto pamiętać, że panele poziome malujemy ruchami poziomymi, a panele pionowe – pionowymi. Po zakończeniu nakładania tej warstwy należy poczekać, aby ogrodzenia całkowicie wyschło. Gdy tak się stanie, można rozpocząć malowanie farbą.

Technika jest podobna do tej opisanej przy impregnacie. Zawsze zaczyna się od szczytu ogrodzenia i zmierza w dół, aż każdy panel zostanie pomalowany. Na ogrodzenie można nanieść jedną lub dwie warstwy farby – wszystko zależy od efektu pierwszego malowania.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!