Najpiękniejsze góry Skandynawii – gdzie je znaleźć?

0
0
gory i fiordy w Norwegii

Skandynawowie słyną z zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu i sportów zimowych.

Nic w tym dziwnego – z każdej strony otaczają ich piękne krajobrazy, fiordy, morza i góry. Mowa o Szwecji i Norwegii, gdyż Dania jest krajem wyjątkowo nizinnym. Najwyższy duński punkt to Yding Skovhøj, który osiąga wysokość zaledwie 172,54 m, łącznie ze znajdującym się na jego szczycie kurhanem. Jeśli więc zależy ci na wyprawie w skandynawskie góry, koniecznie weź pod uwagę Półwysep Skandynawski i Finlandię.

Jak powstały Góry Skandynawskie?

Góry Skandynawskie powstały ponad 480 milionów lat temu wskutek zderzenia dwóch pradawnych kontynentów. Ich obecny kształt wynika natomiast z ruchów największego europejskiego lodowca, który odpowiada także za powstawanie skandynawskich fiordów i dolin. Zachodnia część gór składa się ze stromych zboczy, które tworzą słynne norweskie fiordy.

Góry Skandynawskie są uznawane za największe pasmo górskie w Europie Północnej, które rozciąga się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i obejmuje tereny Norwegii, Szwecji oraz Finlandii. Cały pas górski liczy aż 1800 km długości i 550 km szerokości.

Jaki jest najwyższy szczyt Gór Skandynawskich?

W pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen położony jest najwyższy szczyt Gór Skandynawskich. Norweski Galdhøpiggen o wysokości 2469 m n.p.m. jest zarówno najwyższym szczytem Gór Skandynawskich, jak i Norwegii oraz całego Półwyspu Skandynawskiego. Co ciekawe Galdhøpiggen jest tylko niewiele wyższy od znajdującego się niedaleko szczytu Glittertind (2465 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Gór Skandynawskich cieszy się popularnością wśród turystów ze względu na dość prostą trasę – można go zdobyć bez szczególnych umiejętności alpinistycznych. Zdecydowanie łatwiejsze jest podejście ze Spiterstulen, gdyż trasa z Juvasshytta prowadzi przez lodowiec.

Z kolei najwyższym szczytem Szwecji jest Kebnekaise (2117 m n.p.m.), a w Finlandii nad innymi szczytami góruje Haltiatunturi (1328 m n.p.m.), znany również jako Halti.

Góry Skandynawii – gdzie pojechać?

Amatorzy wspinaczek i sportów zimowych znajdą w Skandynawii mnóstwo atrakcji. Sezon trwa tu nawet 6 miesięcy, a wybór tras zjazdowych i biegowych przyprawia o zawrót głowy. Góry Skandynawii to świetny wybór dla miłośników przepięknych krajobrazów, a także dla tych, którzy chcieliby się wybrać w mniej oblegane przez narciarzy miejsca. Jednak zanim zamienisz trasy alpejskie na skandynawskie, sprawdź, gdzie warto się udać na ferie.

Trysil w Norwegii

Największy kurort narciarski w Norwegii jest otwarty dla turystów od listopada do kwietnia. Oprócz 31 wyciągów, 66 stoków i ponad 70 km tras zjazdowych znajdziesz tu także szeroką ofertę noclegową i gastronomiczną. Odwiedzający mogą też skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak łowienie ryb w przeręblu czy jazda na skuterach śnieżnych. Kilka z dostępnych tras kurort adresuje do dzieci, dlatego jest to świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny.

Hemsedal w Norwegii

Jeden z najsłynniejszych norweskich ośrodków narciarskich znajduje się między Oslo i Bergen. Sezon trwa od listopada do maja, a turyści mogą korzystać z 58 stoków i 30 wyciągów. Łączna długość tras zjazdowych wynosi 47 km. Dzięki niezwykłym krajobrazom Hemsedal bywa nazywany skandynawskimi Alpami.

Åre w Szwecji

Szwedzkie Åre to nie tylko największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski w całej Europie Północnej, lecz także jedyne miejsce na naszym kontynencie, gdzie znajdziemy śnieg od 1 grudnia do 1 maja. Na turystów czeka tu 110 stoków, niemal 50 wyciągów i ponad 100 km tras zjazdowych. W tym niezwykłym miejscu dwukrotnie odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim – w 2007 i 2019 roku. W ośrodku znajduje się również najlepszy snowpark w całej Szwecji. Turyści mogą oczywiście liczyć na atrakcyjną ofertę noclegową i gastronomiczną.

Sälen w Szwecji

Do tej niewielkiej miejscowości położonej w środkowo-zachodniej Szwecji w sezonie narciarskim (od listopada do maja) ściągają turyści z całego świata. Sälen składa się z czterech ośrodków: Lindvallen, Högfjället, Hundfjället i Tandådalen. Znajduje się tu 118 stoków i 86 wyciągów, a łączna długość tras wynosi 70 km. Dzięki szerokiej ofercie skierowanej do dzieci Sälen jest często wybierane przez rodziny. W pierwszą niedzielę marca w Sälen odbywa się także najstarszy na świecie bieg narciarski, czyli Bieg Wazów. Nie brak tu również noclegów, restauracji i dodatkowych atrakcji.

Levi i Tahko w Finlandii

Góry Skandynawskie znajdują się nie tylko w Szwecji i Norwegii, lecz także w Finlandii. Kraj ten słynie głównie z tras biegowych, choć oferuje również atrakcyjne lokalizacje dla narciarzy. Największym i najpopularniejszym ośrodkiem w Finlandii jest Levi, który znajduje się w lapońskim mieście Kittilä. Narciarze mogą tu korzystać z 48 tras i około 30 wyciągów. Popularnym celem podróży jest również fińskie Tahko zlokalizowane w Kuopio – na turystów czekają tu 23 stoki i kilkanaście wyciągów.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!