Narciarstwo – jak najlepiej obeznać się z tą sztuką?

2
0
narciarze na stoku
Narciasrstwo

Jeśli opanowanie jazdy na dwóch wąskich deskach to twoje niespełnione marzenie, nie rezygnuj z niego!

Odpowiednie przygotowanie, świadomość ryzyka i praca nad techniką przyniosą efekty, szybciej niż myślisz. Aby tak się stało, najlepiej skorzystać ze specjalnych lekcji jazdy pod okiem doświadczonego instruktora. Jak zacząć naukę, aby narty przynosiły satysfakcję, a nie obolałe mięśnie? Oto kilka wskazówek.

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu!

Każdy wprawny narciarz wie, że do sezonu zimowego należy się odpowiednio przygotować. To także cenna wskazówka dla początkujących osób. Jeżeli nie uprawiałeś do tej pory żadnej zimowej dyscypliny sportu, lato i jesień powinieneś przeznaczyć na trening i zdobycie lepszej kondycji. Pierwsze próby na stoku na drugi dzień po wstaniu zza biurka mogą skończyć się poważną kontuzją. O jakim przygotowaniu fizycznym mowa? Mogą to być najprostsze przysiady, pompki czy rozciąganie.

Jeśli jednak na co dzień pływasz, biegasz lub regularnie jeździsz na rowerze, nie masz się czego obawiać. Osiągniesz większe postępy w nauce, jeśli twoja kondycja i motoryka są stale na wysokim poziomie.

Bezpieczeństwo niezależnie od stopnia zaawansowania

Należy podkreślić, że jazda na nartach jest sportem wysokiego ryzyka i przed wyjazdem na stok warto zapewnić sobie dodatkową ochronę przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Jakie wybrać ubezpieczenie na narty? Oferta towarzystw ubezpieczeniowych dla narciarzy dopasowana jest zwykle do specyfiki aktywnego wypoczynku i wszelkim ryzykiem, jakie się z tym wiąże. Polisa na narty obejmuje najczęściej:

  •       koszty akcji ratunkowej;
  •       koszty leczenia w kraju lub za granicą;
  •       ochronę bagażu i sprzętu narciarskiego ( w przypadku zagubienia lub kradzieży);
  •       standardowe usługi medyczne;
  •       ubezpieczenie NNW.

Co istotne, w poprzednich latach ubezpieczenie na narty nie było obowiązkiem, a jedynie dostępną opcją. Z początkiem 2022 roku w niektórych krajach polisa stała się jednak obligatoryjna. Przykładowo we Włoszech każdy amator szusowania musi mieć ważną polisę OC pod groźbą grzywny, która może wynieść nawet 150 euro.

„Ośla łączka”, orczyk czy skok na głęboką wodę? Jak bezpiecznie zacząć naukę jazdy?

Pierwsze próby na nartach najlepiej rozpoczynać w ośrodku narciarskim z niebieską trasą i oślą łączką z orczykiem, który pomaga w panowaniu nad deskami. Co więcej, dobrze jest uczyć się pod okiem instruktora, chyba, że ktoś z twoich znajomych potrafi metodycznie i cierpliwie wytłumaczyć ci sztukę zjazdu na nartach – niestety wprawiony narciarz prawdopodobnie nie będzie chciał spędzać czasu na oślej łączce przy pięknej pogodzie i doskonałej pokrywie śniegowej. Twoje próby jako początkującego na pełnym stoku mogą z kolei zakończyć się pobytem w szpitalu.

Lekcje indywidualne lub grupowe w specjalnej szkółce w pobliżu stoku to zatem najbezpieczniejszy wybór.

Choć z pozoru jazda na nartach wydaje się trudnym i wymagającym sportem, po opanowaniu kilku prostych podstaw ta sztuka nie będzie miała przed tobą tajemnic! Wykup kurs w jednym z atrakcyjnych ośrodków narciarskich, a w niedługim czasie będziesz mógł cieszyć się szusowaniem na najpiękniejszych górskich stokach w Polsce i za granicą!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułOkolice Sandomierza co warto zobaczyć. Sandomierska Toskania
Następny artykułSandomierz w pigułce. Top 12 atrakcji Sandomierza
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Yoblum
5 dni temu

Super artykuł obrazujący, jak najlepiej przygotować się do pierwszej wyprawy na narty! Odpowiedni sprzęt oraz dobre nastawienie to klucz do sukcesu!

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.