Podróż rowerem elektrycznym – poznaj praktyczne wskazówki kolarza

0
0
rower na drodze z jednej strony a z drugiej morze
Podróż rowerem elektrycznym

Rowery elektryczne stają się coraz częstszym towarzyszem dłuższych wypraw, lecz wymagają odpowiedniego do nich przygotowania.

Może to stanowić nie lada wyzwanie dla każdego z nas, dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami kolarza, które mogą okazać się pomocne podczas przygotowań do dłuższej wyprawy rowerem elektrycznym.

Wzrost popularności rowerów elektrycznych sprawił, że ich użytkowników można znaleźć obecnie wszędzie: na miejskich ścieżkach rowerowych, na drogach pozamiejskich, na szlakach górskich, na drogach szutrowych i jeszcze wielu innych. Rowery elektryczne stają się coraz częstszym towarzyszem dłuższych wypraw, lecz wymagają odpowiedniego do nich przygotowania. Może to stanowić nie lada wyzwanie dla każdego z nas, dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami kolarza, które mogą okazać się pomocne podczas przygotowań do dłuższej wyprawy rowerem elektrycznym.

Jaki rower elektryczny będzie dla Ciebie idealny?

Zanim dokonasz wyboru roweru elektrycznego dla siebie, powinieneś najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakiego rodzaju drogach będziesz się najczęściej poruszać. Producenci rowerów elektrycznych wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów, wprowadzając na rynek różnego rodzaju modele rowerów elektrycznych. Możemy zaopatrzyć się w rower miejski, trekkingowy, szosowy, górski (MTB), crossowy.

Jeżeli planujemy pokonywać rowerem dłuższe odcinki, powinniśmy wybrać taki model, który sprosta naszym potrzebom i będzie odpowiednio dostosowany do rodzaju naszej jazdy. Przy wyborze roweru warto kierować się typem i wydajnością akumulatora. Im większa jego wydajność, tym większą liczbę kilometrów będziemy w stanie pokonać na jednym ładowaniu. Najpopularniejszym i najlepszym typem akumulatora jest akumulator litowo-jonowy, który jest znacznie lżejszy od akumulatora żelowego i zapewnia rowerzyście osiągi wynoszące pomiędzy 50 km, a 150 km.

zdjęcie rowera elektrycznego
Rowerem elektrycznym dotrzesz znacznie dalej

Rower elektryczny CUBE – komfort z jazdy nawet w najbardziej wymagających warunkach

Dla miłośników długich wypraw rowerowych polecane są rowery elektryczne CUBE, które idealnie sprawdzają się podczas jazdy w terenie, oferując swoim użytkownikom nieprzeciętny komfort i radość z jazdy. Rower elektryczny CUBE Touring Hybrid EXC 500 Easy Entry jest wszechstronnym pojazdem zdającym egzamin zarówno podczas jazdy po mieście, jak i w terenie. Wyposażony został w akumulator litowo-jonowy niezawodnej firmy Bosch, umożliwiający pokonanie zasięgu nawet do 110 km.

Niewątpliwym atutem roweru elektrycznego jest możliwość pokonania większego odcinka bez oznak zmęczenia. Dla osób o gorszej kondycji będzie miało to niebagatelne znaczenie, ponieważ pokonanie dłuższej trasy na rowerze tradycyjnym wiązałoby się dla nich z naprawdę sporym wyzwaniem.

Jak przygotować rower na dłuższą wyprawę?

Zanim wybierzemy się w dłuższą wyprawę, powinniśmy odpowiednio się do niej przygotować. Wyprawa rowerowa powinna być dla nas przyjemnością, zatem warto zadbać o przygotowanie się do niej w każdym calu.

Naładowanie baterii 

Najważniejszą kwestią, o jaką powinniśmy zadbać, jest naładowanie do pełna baterii. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli liczyć się z tym, że akumulator wyładuje się nam akurat w najbardziej nieoczekiwanym momencie albo wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z dodatkowego wspomagania, np. na wyjątkowo trudnym dla nas terenie. Żywotność większości akumulatorów wynosi około 800-1500 cykli ładowań. Przy zakupie roweru warto jest zwrócić uwagę na ten parametr.

Sprawdzenie poziomu ciśnienia w oponach

Kolejną nie mniej ważną kwestią jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Ważne jest, aby ciśnienie w oponach nie było ani zbyt małe, ani zbyt duże. Jeżeli opona będzie zbyt miękka, istnieje duże ryzyko jej przebicia. Ponadto będziemy musieli włożyć więcej wysiłku, gdyż niedopompowane koła zwiększają opór toczenia. Jeżeli z kolei przesadzimy z pompowaniem i opona będzie zbyt twarda, komfort jazdy będzie znacznie mniejszy, gdyż opony będą gorzej wybierać nierówności, a ich przyczepność zmniejszy się.

Opony do rowerów elektrycznych

Warto przy tym wyposażyć się w specjalne opony dedykowane rowerom elektrycznym, które są znacznie bardziej odporne na rozerwanie i przebicie. Opony do rowerów elektrycznych wykonane są z trwałej i wytrzymałej gumy gwarantującej większe bezpieczeństwo i komfort jazdy niż tradycyjne opony. Z uwagi na większą wagę rowerów elektrycznych, lepiej nie ryzykować przebiciem opony w trasie, gdyż jej wymiana może być dość problematyczna.

Sakwy lub torby rowerowe

Przed każdą dłuższą wyprawą, niezbędnym elementem wyposażenia będzie dodatkowy ekwipunek i akcesoria rowerowe. Pakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy do plecaka nie jest najlepszym pomysłem, gdyż nasze plecy podczas jazdy będą niepotrzebnie obciążone. Lepszym pomysłem będzie schowanie rzeczy do specjalnych sakw rowerowych montowanych na bagażniku, ramie lub kierownicy.

Weryfikacja stanu technicznego podzespołów roweru elektrycznego

Sprawdzenie stanu technicznego jest nieodłącznym elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy. Przed każdą wyprawą, nawet tą krótszą, sprawdzeniu powinny podlegać:

 • Oświetlenie- powinniśmy zadbać o sprawne oświetlenie przednie i tylne zwiększające naszą widoczność na drodze.
 • Przerzutki- ich sprawne działanie przyda się w szczególności na terenie bardziej wymagającym.
 • Hamulec- powinien być niezawodny i zapewniać możliwość zahamowania w każdych warunkach.
 • Silnik- oprócz stopnia naładowania baterii powinniśmy sprawdzić, czy jest sprawny i wszystko działa.

Dłuższa wyprawa rowerem elektrycznym-co należy ze sobą zabrać?

Każda dłuższa wyprawa wymaga zabrania ze sobą niezbędnego asortymentu i akcesoriów rowerowych, aby w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności lub niespodziewanej awarii roweru móc sobie z nimi poradzić. Nie zapomnijmy zabrać:

 • pompki do roweru,
 • zapasowych lampek rowerowych,
 • zapasowej baterii,
 • ładowarki,
 • zestawu narzędzi do roweru,
 • zapasowej dętki lub kleju i łaty,
 • dobrego zapięcia do roweru,
 • wodoodpornej płachty rowerowej.

Awaria roweru elektrycznego w trasie- jak sobie z nią poradzić?

Awaria roweru elektrycznego w trasie może okazać się dużym problemem. Wszystko oczywiście będzie zależało od rodzaju i stopnia usterki. Zanim wybierzemy się w trasę, zaopatrzmy się w podstawowe narzędzia, które mogą okazać się pomocne przy niewielkiej awarii i umożliwić naprawę roweru w trasie. Oto co powinieneś zabrać:

 • komplet podstawowych kluczy rowerowych obejmujący klucze imbusowe, wkrętak, klucz do szprych, łyżkę do opon;
 • rękawiczki robocze, aby ochronić swoje dłonie przed smarem i brudem;
 • ręcznik lub ścierkę.

Awarie o podłożu mechanicznym dotyczące np. hamulców bądź łańcucha zdarzają się nierzadko, ale jeżeli będziemy posiadać przy sobie wyposażenie w postaci dodatkowych narzędzi rowerowych, powinniśmy raczej bez trudu sobie z tego rodzaju awariami poradzić. Gorzej, jeżeli usterka będzie dotyczyła układu elektrycznego. Wówczas będzie lepiej i bezpieczniej, jeżeli naprawę oddamy w ręce specjalistów z wiedzą i doświadczeniem. Samodzielne naprawy w tym zakresie mogą niestety skończyć się utratą gwarancji lub uszkodzeniem napędu. Jeżeli w trasie przydarzy nam się awaria silnika, możemy jechać na rowerze bez włączonego wspomagania. Na pewno, z racji większej wagi roweru, będzie to wymagało z naszej strony większego wysiłku, ale nie powinno to stanowić dużego problemu.

Podsumowując, jazda rowerem elektrycznym na dłuższych odcinkach wymaga sprawdzenia pojazdu pod kątem technicznym i zabrania ze sobą dodatkowego wyposażenia. Dobre przygotowanie do wyprawy sprawi, że będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie oraz będziemy przygotowani na prawie każdą nieprzewidzianą sytuację.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!