Stoły z krzesłami – komfort, elegancja, funkcjonalność

0
0
stół z krzesłami
Zestaw Adonis stół z krzesłami

Jak można zauważyć, już od pewnego czasu, wykorzystanie jadalni jako odrębnego pomieszczenia do spożywania posiłków stało się przeżytkiem.

W wielu współczesnych mieszkaniach bądź domach tworzy się strefę dzienną, która łączy w sobie salon, kuchnię oraz jadalnię. Niemniej jednak bez względu na to, czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego domu, czy też małej kawalerki, powinniśmy pomyśleć nad dobrze zagospodarowaną strefą do spożywania posiłków. Zadaniem tego typu pomieszczenia jest sprzyjanie wspólnemu spędzaniu czasu podczas jedzenia. Warto więc poznać kilka zasad jak urządzić jadalnię przy pomocy stołu z krzesłami by żyło się wygodniej.

Stoły do jadalni z krzesłami – od czego zacząć?

Rozpoczynając swoje poszukiwania idealnego stołu i krzeseł do salonu, jadalni bądź kuchni, warto zastanowić się najpierw, ile tak naprawdę osób będzie z nich korzystać? Średnio jedna osoba potrzebuje około 55-60 cm szerokości oraz 40 cm głębokości blatu, a przestrzeń pomiędzy siedzącymi naprzeciw siebie osobami musi wynosić 25 cm. Dzięki tej wiedzy szybko policzymy, jaki rozmiar blatu będzie dla nas odpowiedni. Równie ważna jest także wysokość stołu. Zazwyczaj jest to 76 – 80 cm. Tu jednak warto wziąć pod uwagę nasz wzrost. Jeżeli należymy do osób wysokich, to lepiej wybrać nowoczesne stoły z krzesłami o wysokości 78-80 cm. Natomiast gdy nasz i domowników wzrost jest średni, to powinniśmy postawić na 76 cm.

stół z krzesłami
Nowoczesny stół z krzesłami

 

Dopasowanie stołu z krzesłami do wnętrza

Jeżeli nasza jadalnia to cześć salonu oraz kuchni, powinniśmy zadbać o to, aby stół i krzesłam stał się integralną częścią całej aranżacji. Wybierając więc biały stół z krzesłami, trzeba zachować idealne proporcje pomiędzy nowym zestawem a istniejącymi już meblami. Całkiem dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach są stoły rozkładane, które na co dzień można ustawić przy ścianie albo całkiem złożyć. Istnieje niezliczona ilość modeli stołów z krzesłami, które posiadają dwie bądź więcej wkładek, dzięki którym możemy dowolnie zwiększać rozmiar blatu, w zależności od potrzeb.

Wielu projektantów coraz częściej stawia na okrągły stół kuchenny z krzesłami. Ich zaletą jest sprawianie wrażenia znacznie mniejszych, niż w rzeczywistości są. Przez co mogą pomieścić większą ilość gości, niż się spodziewamy. Istnieje zasada, że okrągły stół z krzesłami do kuchni, salonu lub jadalni powinien stanąć na środku, ponieważ kiedy go dostawimy do ściany, traci na uroku i funkcjonalności.

Wybieramy idealne krzesła do stołu

Kiedy już zdecydowaliśmy się, jaki chcemy kupić stół, nadchodzi moment wyboru idealnych krzeseł. Tu jednak warto wspomnieć, że odległość między krzesłem a ścianą lub meblami powinna wynosić minimum 75 cm, aby swobodnie przechodzić. Jeżeli nie zdecydujemy się na zakup kompletu stołu z krzesłami, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane krzesła mają odpowiednie wymiary. Powinny bez problemu wsuwać się pod stół. Zazwyczaj krzesła posiadają 45 cm głębokości, więc do swobodnego odsunięcia się od stołu potrzebujemy minimum 60 cm. Warto o tym pamiętać.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!