Zielnik na balkonie – jakie zioła posadzić do donic?

0
1082
zioła w donicy

Zioła na balkonie cieszą zarówno oko, jak i żołądek. Łącząc w donicach lub skrzyniach zioła z miniaturowymi pomidorami stworzymy ciekawą kompozycję.

Stworzenie warzywniaka w skrzyniach jest możliwe dla każdego, kto tylko posiada dostępną przestrzeń. Za wyjątkiem miejsc mocno zanieczyszczonych lub leżących przy ciągach komunikacyjnych.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Pomysł na balkon – zioła w donicy w towarzystwie warzyw

Uprawiając zioła na balkonie zyskamy w dwójnasób: po pierwsze będziemy mieli pod ręką co nieco ekologicznej „zieleniny”, a po drugie nietypowy, aczkolwiek jak najbardziej naturalną ozdobę – ogród na balkonie.

Pozostaje tylko podjąć decyzję, jakie zioła i warzywa wybrać oraz gdzie umieścić donice ze „zdrowymi ozdobami”.

W moim ogrodzie zrobiłam warzywny kąt w drewnianych skrzyniach ustawionych pod ścianą o południowo – zachodniej ekspozycji.

Sadzę także zioła i miniaturowe pomidorki do donic, które znajdują miejsce w najróżniejszych zakamarkach ogrodu. Zioła pięknie prezentują się w doniczkach ustawionych na parapecie lub posadzone do wiszących donic.

Cieszą oko kolorami i są znakomitym dodatkiem do letnich sałatek. A kiedy nadejdą chłodniejsze dni, delikatne zioła można przenieść do pomieszczeń i uprawiać  w domu.

zioła w donicy
Zioła w doniczce uprawa tymianku
pomidory w drewnianych donicach
Pomidory i zioła uprawa w skrzyniach n balkonie

Jakie zioła w doniczce?

Wybierzmy te zioła, które najbardziej lubimy lub takie, których smaki i aromaty mamy zamiar poznać. Poniższa lista wydaje się dość długa, ale z reguły mam po jednej roślinie z gatunku, więc nie jest to jakaś oszałamiająca ilość.

Zioła w doniczce  – jakie dobrze rosną ? Bazylia, cebula – dymka, cząber, estragon, kocanka ( włoska magi), kolendra, koperek, kozłek lekarski, lawenda, liść laurowy, lubczyk, majeranek, melisa, mięta, mizuna japońska, oliwnik, oregano, pokrzywa ( mam w osobnej donicy – na sok i zupę), trawa cytrynowa, tymianek (znany też jako macierzanka), rozmaryn, seler, szałwia, szczypiorek siedmioletni, zielona pietruszka.

zielona pietruszka i napis po łacinie
Zioła w donicach na tarasie – pietruszka zamiast kwiatów

Większość z wymienionych ziół wyżej gości co roku w moich donicach, inne pojawiają się i znikają. Jak na przykład stewia – nie stała się moją alternatywą dla cukru, bo po prostu nie odpowiada mi jej smak.

Wspominając o ziołach nie mogę pominąć cebuli sadzonej „na zielone”. Małe cebulki – najlepiej kupić odmianę do produkcji szczypioru, a nie na przyrost bulw cebuli. Sadząc cebulę co kilkanaście dni –  począwszy od wczesnej wiosny – będziemy przez kilka tygodni cieszyć się własną zieloną cebulką.

Tę metodę stosuję z powodzeniem także w zimie – kupuję małe cebulki jesienią (trzymam je w lodówce) lub zdrowe normalne cebule i co jakiś czas wsadzam do donic.

Nagietek lekarski i anginkę (pelargonia pachnąca) zaliczamy do kwiatów, ale o pro- zdrowotnym działaniu. Niezwykle łatwe w uprawie, dodają uroku ogrodom, a człowiekowi zdrowia.

A lubczyk jak smakuje! To zioło szczególnie zasługuje na dodatkową uwagę. Daje smak i aromat potrawom podobnie jak – chemicznie wyprodukowana – popularna przyprawa „maggi”.

Podstawą oryginalnych szwajcarskich przypraw ( maggi) był wyciąg z ziela lubczyku ogrodowego. Obecnie składnikami aromatyzującymi przyprawy są: sól, glutaminian sodu, rybonukleotydy disodowe, ocet, glukoza, ekstrakt drożdżowy, aromat. źródło: Wikipedia

Parę lat temu zadebiutowały w mojej donicy z ziołami mizuna japońska i ostropest. Mizunę japońską, zwaną też japońską musztardą, używam do sałatek – znakomicie podnosi smak dodając jej lekkiej ostrości. Z kolei na wielkie zbiory ostropestu nie liczę – posadziłam go raczej dla urody liści.

Nie za bardzo natomiast lubi życie w donicach – przynajmniej moich – koperek.

roślina i kamień z napisem magi
Lubczyk ogrodowy popularnie zwana „magi”

Warzywa w doniczce

A jakie warzywa na balkonie? U mnie co roku: rukola, sałaty – szczególnie odmiany, z których obrywa się listki, pomidory, papryka, roszponka, koper włoski, botwinka – liście, fasolka szparagowa – odmiany przeznaczone do uprawy w donicach i groch.

zioła w donicy
Jakie zioła w jednej donicy? Oto odpowiedź!
cząber napis i zioło w skrzyni
Jak sadzić zioła w donicy na przykładzie cząbru

Nietypowe pojemniki – worki po ziemi

Kiedy zobaczyłam pierwszy raz taką uprawę na tarasie u koleżanki, przypomniała mi się autobiograficzna książka Corrine HoffmanBiała Masajka”.

Kenijskie kobiety dostawały dotacje od Państwa i  uprawiały w ten sposób pomidory, aby wzbogacić codzienny jadłospis.

Można i tak. Wystarczy worek z ziemią – najlepiej przeznaczoną do uprawy warzyw –  położyć na balkonie i mini – warzywniak mamy gotowy. Koniecznie trzeba nakłuć dno worka, aby woda miała odpływ.

warzywa i zioła w plastikowym worku na balkonie
Zioła w workach na taras pomysł na prosty pojemnik
Zioła w doniczkach w ogrodzie lub na parapecie – na zdjęciu bazylia w kuchni
zioła w donicy
Warzywa w doniczce na balkonie
Ślimak
Uwaga na szkodniki – też lubią nasze zioła!

Do ziół dodaj pomidory – przydatne porady

Sporo dodatkowych informacji znajdziesz w artykułach:

Jak uprawiać zioła i warzywa na balkonie

Świeże zioła w kuchni – zastosowanie i przechowywanie

Jakie odmiany pomidorów są najlepsze do uprawy doniczkowej

Uprawa pomidorów na balkonie

  Jak oznaczyć zioła i pomidory?

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!